@365tipu

TIP#812: Kde najdu weby podobné tomu, který mne právě zaujal?

Najít podobný web můžete chtít poměrně často. Třeba hledáte nějaké další weby s podobným obsahem nebo funkčností. Nebo chcete zjistit konkurenční weby a služby k něčemu o čem píšete. Nebo zjistit, kde si chcete koupit reklamu. Můžete si dělat rešerši, protože se něco takového chystáte spustit sami.

Není to úplně jednoduché, pokud zrovna daný obor neznáte a o dalších podobných webech nemáte sami povědomí a znalosti. Pomoci vám mohou nějaké ty online nástroje, stejně jako to, že se třeba zeptáte přátel, kontaktů či prostě lidí na sociálních sítích. Ale základní rešerši je dobré si udělat předem.

TIP: Hodit se vám bude určitě i Jak zjistit návštěvnost nějakého (cizího) webu, protože ne všechny „podobné“ weby jsou zajímavé návštěvnosti natolik, abyste je brali vážně.

Jedna z nejsnazších cest jak objevit podobné weby je použít Similar Webwww.similarweb.com. Pokud tam zadáte vámi zkoumaný web (doménu) a trochu odrolujete dolů, tak tam najdete přehled podobných webů. Similar Web vychází velmi pravděpodobně z údajů o návštěvnosti (průniky návštěvníků). K čemuž je nutné dodat, že mu to čas od času nevychází a čas od času tam uvádí i weby už nefungující.

2017-06-04 19_24_17-lupa.cz Analytics - Market Share Stats & Traffic Ranking
Příklad „podobných webů“ pro www.lupa.cz

V neplaceném podobě získáte podobných webů jenom pár, ale pokud se podíváte i na weby podobné těm podobným, tak se počet možných alternativ podstatně rozšíří. Je vždy dobré se na navržený web podívat a ověřit, jestli je opravdu uveden správně. Pro příliš malé weby (nebo spíše pro takové o kterých nemá Similar Web dostatek údajů) se podobné weby nedozvíte.

Stejným způsobem můžete využít Alexu www.alexa.com/find-similar-sites. Funguje podobně jako Similar Web a má podobná omezení. Ale pro @365tipů například Similar Web „nemá data“ zatímco Alexa byla schopná poskytnout pár poměrně odpovídajících tipů na podobné weby. I zde platí, že pokud si nebudete službu platit, tak dostanete jenom pár základních tipů. Služba končí 1. května 2022

Z dalších zahraničních možností je tu SimilarSiteswww.similarsites.com. Protože je zahraniční, tak budete občas dostávat dost rozporuplné výsledky, ale za zkoušku případně stojí.

Další možnosti je SimilarPages.comwww.similarpages.com. Tady ale nehledáte přes doménu, ale přes klíčová slova. Pro češtinu moc nečekejte.

Google má velmi užitečný operátor related (můžete zkusit třeba „related:365tipu.cz„), ale budete se muset probírat množstvím duplicitních výsledků ve vyhledávání. Na druhou stranu to ale může být jedna z těch nejvíce úspěšných cest pro český Internet.

Druhou alternativou je operátor link: (můžete zkusit třeba „link:365tipu.cz„) kde asi bude potřeba spojit s „-site:“ operátorem, abyste neviděli všechny interní odkazy (tedy například něco jako „link:365tipu.cz -site:365tipu.cz„). Tady připomenu Jaké vychytávky umí vyhledávací políčko Google? A že toho umí hodně

Pro Česko prakticky nepoužitelné je MoreOfItwww.moreofit.com. Pro cizojazyčné weby (ideálně ty větší) ale dává rozumné výsledky.

Mezi SEO pomůcky patří i SpyFuwww.spyfu.com. Tam můžete teoreticky odhalit „konkurenty“, ale v případě českého prostředí to opět bude poměrně dost nepřesné.

Víte ještě o nějaké další cestě? Dejte vědět.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky