Powerbanka je v zásadě externí bateriové napájení pro váš (většinou) mobilní telefon. Můžete tím ale napájet i tablet, herní konzoli (třeba Nintendo Switch), případně i notebook. Za předpokladu, že budete mít powerbanku (fyzicky je to prostě krabička s minimálně dvěma konektory) dostatečné kapacity.
TIP: Osobně mám Xiaomi 10000mAh (2. generace) (už se nevyrábí) a v zásobě ještě menší a lehčí „nezničitelný“ PowerPack od Varty s kapacitou 2000 mAh. Zatímco ten poslední dokáže dobít mobilní telefon ani ne tak na plnou kapacitu, ten první možná dobije mobil i více než jednou. Má totiž pětkrát větší kapacitu (10 000 mAh vs 2 000 mAh).
TIP: Na Alza.cz najdete Powerbanky všechny pěkně pohromadě. Pokud bych v roce 2021 powerbanku pořizoval, tak třeba něco jako AlzaPower Metal 20000mAh Fast Charge + PD3.0 černá – má 20 000 mAh, PD i QC (rychlé nabíjení) a všechny potřebné konektory
Nabít powerbanku a z ní nabít telefon
Pojďme ale zpět na začátek, powerbanky fungují jednoduše – nabijete je a poté je můžete použít pro nabití jiných zařízení. Liší se tím jak velkou mají kapacitu, jak rychle se nabíjejí, jak rychle dokáží nabíjet další zařízení, kolik váží, jak mají velké rozměry.
Obecně platí, že čím více mAH mají, tím lépe – dokáží nabít vybitý mobil klidně i několikrát. Přináší to ale například i to, že větší kapacita znamená větší rozměry a hlavně větší váhu. Takže je dobré volit rozumný kompromis. Roli při nabíjení vašeho mobilu bude hrát i ztráta (efektivnost) – čím efektivnější (někde od 60 do 90 proecnt) powerbanka bude, tím lépe bude nabíjet.
Chceme nabíjet co nejrychleji
Další poměrně užitečná věc po které byste se měli dívat je podpora rychlého nabíjení (dnes definované standardem Quick Charge 2.0 a 3.0 a USB-C), ideálně tak, aby toto bylo podporováno jak na vstupu (tedy samotnou powerbanku jste mohli nabít co nejrychleji) tak na výstupu. aby dokázala rychle nabíjet váš mobil. Musí to ale podporovat i samotný mobil.
V souvislosti s tím je podstatný parametr i to na kolik A (Amper) se dokáže powerbanka nabíjet (běžně 1A, pokud bude schopna více, bude se rychleji nabíjet). Nezapomeňte, že tohle ovlivní USB zdroj, ke kterému ji připojíte. 1A/2A se pak navíc bude týkat i výstupu, tedy nabíjení mobilu, kde hrát roli bude hlavně to, jestli je váš mobil schopen se nabíjet na vyšší počet amperů (nejčastější je 1A či 2A, vájimerně se setkáta s 2.5A – ve Watech tedy 5/10/12.5W, poslední dvě spíš u tabletů). Výstup v Amperech či Watech je podstatný třeba v tom, že některá zařízení se odmítnou nabíjet pokud nemají dostatečný příkon – typicky iPad.
Příklad: Klasický iPhone 6 má 1810 mAh baterii a s 10 000 mAh powerbankou s 90% účinností ho tím pádem nabijete skoro pětkrát: 10000/1810*0,9 pokud si to chcete spočítat. Tímto způsobem si můžete spočítat jakékoliv zařízení a powerbanku. iPad Air 2 má například 7 340 mAh baterii, takže s 10 000 mAh powerbankou ho nabijete jednou a zhruba poté ještě na čtvrtinu. Skutečnost je ta, že 90% účinnost budou mít nejspíš jen ty dražší powerbanky.
TIP: Powerbanku nabijete většinou někde v rozmezí jedné až čtyři hodin, čím rychleji to půjde, tím lépe. Připojený mobil nabijete většinou tak rychle, jak to dovoluje samotný mobil, pokud tedy nemáte nějakou velmi málo výkonnou powerbanku. Tady žádné zázraky „do pěti minut“ nečekejte. Existují ale powerbanky, schopné nabít i za nějaké dvě desítky minut
Volit powerbanku pak můžete ještě podle toho, jaký konektor mají pro připojení nabíjeného zařízení, ale v případě potřeby není problém si pořídit konverzi.

K powerbance potřebujete slušný zdroj
Jen málokdy narazíte na powerbanku, která bude mít k sobě napájecí zdroj, tady se počítá s tím, že ji prostě připojíte na klasický zdroj s USB konektorem – odpovídá tomu i to, že zpravidla právě tenhle kabel bude součástí dodávky, ale většinou jenom ten krátký, který slouží spíše k připojení powerbanky k mobilu. Nabíjet ji můžete i z USB v počítači či notebooku, ale tam si ohlídejte, který z konektorů je ten „silnější“.
Co by vás mohlo ještě zajímat je maximální počet nabití/vybití (zpravidla ve stovkách, běžně okolo pěti set). Po vyčerpání tohoto počtu sice powerbanka bude stále použitelná, ale může začít výrazně ztrácet kapacitu. Tenhle parametr se ale dozvíte jenom málokdy a je nutné dodat, že udává počty vybití z maximálního nabití na nulu. Což budete dělat jenom málokdy a částečná nabíjení se prostě počítají jako částečná.
Budete-li se ptát jak dlouho vydrží powerbanka, než se projeví chemie a baterie začnou ztrácet kapacitu, tak je to klasicky tak po dvou letech. Stejně jako u vašeho mobilu či tabletu.
TIP: VIKING W24W 24000mAh má 24 000 mAh a solární panel. U toho moc nečekejte, že by snad tohle monstrum rychle dokázal nabít, ale hodit se může. A voděodolnost se taky hodí.
Vybírejte, aby vám co nejvíce vyhovovala
Prakticky každá powerbanka bude mít indikační LED ukazující jak je nabitá – většinou jsou čtyři, takže stačí k hrubému určení po čtvrtinách kapacity. Pokročilejší budou mít LCD displej a lepší určení kapacity. Je velmi dobré vědět, že nabitá powerbanka vydrží i několik týdnů.
Setkat se můžete se solárními powerbankami, tedy takovými, které mají solární panely umožňující nabíjení ze slunečního svitu – nečekejte od toho zázraky, toho slunce potřebují opravdu hodně, aby to fungovalo.
Dvě podstatné věci, které je potřeba brát v úvahu je fyzické provedení – rozměry a váha, ruku v ruce s případnou odolností proti pádu, poškození, nárazu, vlhkosti, vodě. Čím více kapacity budete chtít, tím těžší a větší powerbanka bude. Jestli mohu něco doporučit, tak zkuste kombinaci volit tak, aby powerbanka dokázala nabít telefon alespoň třikrát a stále bylo možné ji bez problémů nosit s sebou a ideálně byla odolná i pro nějaké to cestování v přírodě. Budete-li se ale výhradně pohybovat po městě, nebo výhradně autem, tak vás větší rozměr a váha nemusí tolik trápit.

Příklad. Výše uvedená Xiaomi 10000mAh (2. generace) umí rychlé nabíjení sebe i telefonu. Váží 217 gramů, měří 130 x 71 x 14,1 mm. Kapacitu má 10 000 mAh, 3,85 V a tedy 38,5 Wh, LiIon baterie. Na vstupu 5V 2A, 9/12V, 18 W. Na výstupu 5/9/12 V a výstupní proud je 2.4 A (5V) a max 15 W. Doba nabíjení je 4.2 hodiny při 18 W, 6.2 hodiny při 10 W. Do brašny k notebooku se například hodí více než dobře.
TIP: Pokud máte mobil či tablet s letitou baterií, tak nečekejte, že vám powerbanka nějak výrazně pomůže. Životnost baterie v mobilu je reálně jeden rok, pak začne kapacita být výrazněji ovlivněna. U tabletů to bývá poněkud déle, ale po třech letech bude viditelná změna zde.
Pokročilejší schopnosti a postřehy
Hodit se může i tzv. „passthrough charing“, tedy možnost zároveň nabíjet powerbanku a samotnou powerbankou současně dobíjet telefon. V timto případě si případně i ověřujte, jak to vlastně funguje – jedna z rozšířených variant je, že prioritou je nabíjení připojeného zařízení a teprve potom se začne nabíjet vlastní powerbanka.
Některé powerbanky jsou vybavené LED světélkem, které se může hodit jako svítilna. Některé se umí vypínat (usnout) v okamžiku, kdy je nabíjené zařízení nabito.
Většina powerbank bude mít jenom jeden vstupní (nabíjecí) konektor a jeden výstupní (nabíjející váš mobil) konektor. Ty pokročilejší mohou mít několik výstupních. Bude to ale znamenat, že více nabíjených zařízení se bude nabíjet pomaleji, než jedno. Někdy více výstupních konektorů může znamenat, že mají rozdílnou ampéráž, typicky 1 A vs 2.1 A. To že mobil připojíte k 2.1 A výstupu sice znamená, že se rychleji nabije, ale není to příliš šetrné.
TIP: Když už budete mobil či tablet nabíjet, tak hodně můžete nabíjení pomoci tím, že ho nebudete používat, vypnete displej a vůbec potlačíte vše, co současně energii výrazně spotřebovává. Tady platí věci popsané v Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?
Nenechávejte powerbanku v autě, ani na přímém slunečním světle ani kdekoliv kde je extrémní teplo nebo chlad. V powerbance jsou LiIon baterie, které extrémní teploty nesnášejí dobře.
Ohlídejte si i to, abyste powerbanku i nabíjené zařízení připojovali nepoškozeným, kvalitním kabelem. Nekvalitní kabel může znamenat, že ztráty budou vyšší a prodloužíte si dobu nabíjení powerbanky i mobilu.
Poslední hodně důležitá věc
Powerbanky obsahují LiIon baterie a pokud si pořídíte něco extrémně levného nejistého původu, tak si můžete pořídit něco co vám začne hořet nebo i vybouchne. Čemuž můžete „pomoci“ i nevhodným zacházením. Od výše uvedeného vystavení vysokým teplotám (nenechávejte powerbanku v autě) až po snahy o rychlejší nabíjení, používání nevhodného zdroje, vystavení vysoké vlhkosti, zkratování atd. Obecně byste neměli nabíjenou/používanou powerbanku nechávat zcela bez dozoru.
Souvisí si tím i téma Jaké powerbanky smějí/nesmějí na palubu letadla? A proč tomu tak je?
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…