@365tipu

Zásadní tipy pro používání Windows 10 na dotykovém displeji

Mám Windows 10 na pracovním počítači i notebooku, ale ani jeden z nich nemá dotykový displej. Windows 10 mám na tabletu od Toshiby a nějaké dva týdny mám k dispozici i 2v1 od Toshiby s dotykovým displejem (viz menší recenze Toshiba Z20t). Velmi rychle mne to naučilo, že dotykový displej je hodně velký pomocník usnadňující život. Je tu tedy pár tipů na to, jak ovládat Windows 10 na dotykovém displeji – tedy všechno co můžete dělat (a co byste se měli velmi rychle naučit) – pokračování původního Jak je to s ovládáním na tabletu ve Windows 10? Velké změny beroucí v ohled i Windows 10 Anniversary Update.

Centrum akcí  (Action Center) vytáhnete a zatáhnete pomocí swipe zprava (čímž je míněno to, že začnete mimo displej, abyste přešli přes jeho hranu) Tohle budete používat hodně často, protože právě v Centru akcí jsou všechny podstatné zapínátka a vypínátka. A také případná oznámení, byť těm jsem na Windows 10 moc na chuť nepřišel.

2016-10-30 13_56_05-Greenshot.png

Přehled spuštěných programů si zobrazíte (a také skryjete) pomocí swipe zleva. Je to totéž jako když kliknete na ikonku pro Task View. V tabletovém režimu nebudou součástí prvky pro virtuální plochy.  Z klávesnice nadále funguje Atl+Tab, ale to používá jiné zobrazení.

2016-10-30 13_57_05-Greenshot.png

Zavřít aktuálně zobrazený program/aplikaci můžete dlouhým swipe ze shora. Ale opravdu dlouhým, ideálně až někam do druhé poloviny obrazovky, až dolů. Fungovat to bude jenom pokud máte aktivní tabletový režim.

Popotahovat směrem dolů budete i při vypínání tabletu – to se děje zpravidla tak, že dlouho podržíte zapínací tlačítko nebo použijete Start menu a ikonu pro vypnutí. Pak se vám může na displeji ukázat, že máte popotáhnout dolů aby došlo k vypnutí.

Swype nahoru slouží k přihlášení se při zobrazené zamykací obrazovce. Můžete samozřejmě použít klávesnici či myš, ale přes displej to jde snadno

TIP: Tabletový režim, o kterém je zde několikrát řeč, se zapíná a vypíná v Centru akcí (případně se může aktivovat odpojením displeje od těla). Hodí se více pro ovládání na dotykovém displeji a aplikace se v něm vždy otevírají v celoobrazovkovém režimu. Jedinou výjimkou je možnost umístit dvě aplikace na displej, viz dále.

Dát otevřenou aplikaci doleva či doprava (na polovinu displeje) můžete pomocí kratšího swipe ze shora. Nechá vám pod prstem náhled na aplikaci a prostě si ji přetáhněte vlevo nebo vpravo. Pokud máte spuštěných aplikací víc, tak vám v druhé neobsazené polovině nabídne možnost si tam umístit některou z těch dalších.

TIP: Výše popsané je součást funkčnosti jménem Snap Assist (dříve Aero Snap). Viz Jak ve Windows 10 zakázat Snap Assist? Jak změnit chování Snap Assist?

Popotahováním středového ovládacího prvku si navíc můžete upravit šířku, nemusí to být nutně polovina.  Do druhé části nic dávat nemusíte, pokud kliknete na onu umisťovanou aplikací, tak druhá část zůstane prázdná.

I tady platí, že to funguje jenom pokud máte tabletový režim a vás displej bude dostatečně velký (od 1024×768 výše)

2016-10-30 14_00_35-.png

Zrušit rozdělený displej můžete tak, že opět začnete popotahovat aplikace ze shora, ale místo tažení dolů její náhled popotáhnete vzhůru – mírně poskočí do strany a po puštění se otevře na celou obrazovku.

Zobrazit titulní pruh aplikace zařídí ještě kratší swipe ze shora. Dost často v něm nenajdete nic jiného, než Zavírací symbol a Zpět. Což se, na druhou stranu, může hodit. Pokud máte na displeji dvě aplikace, tak popotahujete „nad“ konkrétní aplikací.

Taskbar vyvoláte swipe ze zdola nahoru. Tedy opět ze předpokladu, že jste v tabletovém režimu. Taskbar v tabletovém režimu navíc není ten, který máte v běžném režimu – je v něm pouze tlačítko pro Start menu, tlačítko Zpět, tlačítko pro Cortanu a tlačítko pro Task view a vpravo obvyklá sada mini ikonek. Ukazovat aplikační ikony ale možné je, stačí si to zapnout (podržením vyvolejte kontextové menu).

2016-10-30 14_03_29-Greenshot.png

Zvětšit a zmenšit můžete klasicky pomocí dvou prstů a starého dobrého pinch/stretch. Samozřejmě jenom tam, kde to funguje (například Edge či Instagram ano, chcete-li si to vyzkoušet)

Rotace je také pomocí dvou prstů, kterými prostě  budete rolovat. Opět ale platí, že to musí podporovat konkrétní aplikace.

Windows tlačítko (ať už to na klávesnici nebo na displeji jako takovém) vyvolá dlaždicové Start menu. Nový stisk vás vrátí tam, kde jste byli předtím.

2016-10-30 14_05_55-Greenshot.png

Rolování čehokoliv co jde rolovat je snadné a návykové, podstatně pohodlnější než pomocí klávesnice/myši. Prostě podržte prst na displeji a táhněte požadovaným směrem.

TIP: Jak kalibrovat dotykový displej ve Windows 10? Co dělat, když špatně snímá dotyk? vám pomůže při řešení problémů s displejem co špatně reaguje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky