@365tipu

TIP#586: Jaké aplikace využívající augmentovanou realitu si mohu vyzkoušet?

Nebaví vás Pokémon GO (viz ‣ Jak na Pokémon GO?) a chcete zkusit něco jiného? Nebo chcete vidět jaké možnosti augmentovaná a rozšířená realita přináší? Jsou tu desítky dalších her, které AR či MR využívají. Většinu z nich si můžete užít zcela zdarma a některé nejsou až tak hry, jsou to užitečné pomůcky. Níže najdete poměrně rozsáhlý přehled, který původně vznikl jako článek pro Lupu, ale po pár týdnech se ještě rozrostl a zamířil i sem.

Yelp má AR už nějakých sedm let (o rok méně pro Android) v podobě „Monocle“ funkce, která vám umožní dívat se skrz mobil či tablet a vidět „nálepky“ objektů okolo vás se základními informacemi.

Ingress (Android, iOS) je nejenom předchůdce Pokémon GO od stejné společnosti, ale také základ pro Pokémon GO. Virtuální body (Pokébox i Gym) totiž GO získává právě z Ingressu. Nutno podotknout, že Ingress je podstatně méně dětinské sbírání Pokémonů, tady jde opravdu o lidstvo a dva soupeřící týmy s obsazováním území, záplavou předmětů a funkčnosti. A na rozdíl od GO je Ingress podstatně více společenský.

Layar je jedna z nejstarších AR aplikací, na které si pamatuji, akorát mám pocit, že se od počátku hodně proměnil. Dnes slouží hlavně k tomu, že se přes Layar podíváte na nějaký obsah (noviny, magazín, plakát ale i prostý QR kód) a dostanete AR obsah.

Aurasma je v zásadě velmi podobná předchozímu příkladu.

Wikitude patří taky mezi jednu z nejstarších AR aplikací, původně šlo pouze o průhled do světa s věcmi z mapy, dnes je doplněna i řada další funkčnosti.

Blippar je aplikace rozpoznávající objekty okolo vás. Pokud je pozná, tak se o nich můžete dozvědět více informací. Aplikace je zaměřená na vzdělávání a školy. Zajímavější to začne být, když ji zaměříte na nějaký časopis patřící do těch podporovaných, statické fotky se náhle promění ve video.

Google Translate (Android, iOS) asi znáte, ale možná jste už zapomněli, že tuhle aplikací můžete přes foťák zamířit na nějaký text a vše se náhle, samo, magicky přeloží.

TIP: S iOS 11 přišel ARKit, což znamená, že na iPhone/iPad je možné si pořídit různé aplikace využívají AR. Ať už jde o hry (třeba něco jako Zombie Gunship Revenant AR) nebo různé praktické pomůcky. V App Store ostatně na to je přímo kategorie.

Crayola Color Alive funguje s omalovánkami a je určena pro děti. Ty si mohou vybarvit omalovánky a po zobrazení skrz mobil získají něco navíc.

Star Walk (Android, iOS) či Star Walk 2 (Android, iOS) je fajn pro sledování (a hlavně hledání) hvězd, souhvězdí, satelitů a dalších věcí. Jako každá AR aplikace i tahle funguje skrz fotoaparát.

Sunseeker (Android, iOS) se specializuje na nalezení Slunce, tedy lépe řečeno, zobrazení toho, odkud kam a kdy se bude slunce pohybovat.

Inkhunter je z trošičku jiného soudku, můžete se podívat, jak vám sedne nějaké to tetování.

Field Trip (Android, iOS) je další turistický průvodce s AR vrstvou. Ale neřekl bych, že nějak výrazně dokonalou.

Theodolite (pouze pro iOS) je docela zajímavé tím, že ze všeho nejvíce přebírá koncept HUD (head up display) a hodí se pro navigování (kompas, vzdálenost, souřadnice, sklon) a nějaké další věci.

Barcode Scanner (Android) je v zásadě čtečka čárových kódů, AR z ní dělá průhled. Právě tuhle čtečku čárových kódu používám osobně už řadu let.

CamGun abych zmínil i  nějakou tu velmi jednoduchou hru – tady si na displej telefonu můžete přidat zbraň a průhledem přes fotoaparát střílet. Pokud se divíte absenci odkazu, tak se mi ho nepodařilo najít.

Life is Crime je další hra, využívající AR. Otázka jak je nyní funkční, protože web je poněkud v rozkladu.

Parallel Kingdom po vás vlastně bude také chtít totéž co Ingress či Pokémon GO. Pobíhat po světě tam venku, plnit úkoly, zabíjet monstra.  A ano, vlastně to chápete správně, tohle je MMO/PRG s prvky AR.

SpecTrek (Android) používá AR k hledání duchů a jejich lovení.

Zombie, Run! (Android | iOS) by bylo moc špatné opomenout. Je trochu starší a jeden čas byla v mediích velmi oblíbená. No a vlastně místo lovení Pokémonů tady jde o to, že zombie jsou všude okolo vás a vy jim musíte utíkat. Bohužel, s ohledem na stáří, už asi tuhle hru moc nepůjde hrát.

The Walk (Android | iOS) mimochodem vytvořili tvůrci předchozí hry a tahle hra vystačí vám na pár měsíců – budete doručovat balíček (co může zachránit svět)

Superhero Workout (Android | iOS) mají na svědomí také tvůrci předchozích dvou her. V tomto případě jde o spojení AR a fitness.

Terra Icons (Android, Windows) můžete chápat jako Pokemon GO ale bez Pokémonů. Ve městech pomocí této aplikace najdete zajímavá místa, která prostě budete mít za cíl navštívit.

IKEA Catalog (Android, iOS) by asi také bylo špatné opomenout. Jejich aplikace se dá použít spolu s tištěným katalogem, ale to nejzajímavější je, že si můžete nábytek od IKEA dosazovat do reálného prostoru.

QONOR (Windows, iOS) je další MMO s podobným příběhem a jako Ingress (což je nakonec také dobré připomenutí toho, že ani Ingress není zdaleka jediný). Prostě jde opět o ovládnutí světa a boj ve virtuálním prostoru.

FlightRadar24 je sice především „radar“ zobrazující kde létají jaká letadla, ale mají i aplikaci (iOS, Android), kde je AR v podobě využití průhledu kamerou na oblohu a identifikace letadla.

Zombies Everywhere  (Android | iOS) pro případ, že byste měli málo her se Zombie. A místo sbírání Pokémonů prostě chtěli zabíjet zombíky.

Clandestine Anomaly (Android | iOS) vás dostane k záchraně světa před invazi mimozemšťanů. Budete je hledat, likvidovat, budovat obranná zařízení, bránit i útočit.

Real Strike (iOS) z vás promění v odstřelovače s výběrem zbraní, nočním a tepelným viděním a dalšími vychytávkami. [08.09.19] v App Store už není

Temple Treasure Hunt Game (Android) spojuje AR a hledání pokladů. A můžete si hrát buď na lovce pokladů či ochránce pokladů a zapojit přátele či rodinu.

Geocaching (Android | iOS) je další hledání pokladů. A ano, jde o geocaching v původní podobě. Nalézat budete reálné „kešky“. Což mi připomíná, že na @365tipů není Co je to geocaching. A bude dobré to časem napravit.

Night Terrors (Indiegogo) si ještě zahrát nemůžete, tvůrci na ni sbírají peníze. Měla by vás pomocí AR dostat do domu plného velmi nepříjemných věcí.

POZNÁMKA: Víte ještě o nějaké AR/VR/MR aplikací pro mobilní telefony? Napište, přidáme.

Objevili jste, že některá z výše uvedených už nefunguje nebo neexistuje? Dejte vědět, vyhodíme.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky