TIP#571: Co je to virtuální, augmentovaná a smíšená realita?

Příchod Pokémon GO (máme tu k kompletní návod k Pokémon GO, kdybyste chtěli) oživil zájem o augmentovanou realitu. Včetně záplavy úvah nad tím, jak se (konečně) prosadí a jak vůbec všechno ovlivní. O to legračnější úvahy, pokud si začnete vzpomínat na dobu roky zpět, kdy se také psalo, že se augmentovaná realita prosadí a jak významná je. Ale to k tomu všemu tak nějak patří. A podstatnější je vědět, že existují reality virtuální, augmentované a smíšené.

Virtuální realita (VR, virtual reality)

Je to co dnes můžete „vidět“ jako Oculus Rift, Samsung Gear a řadu dalších brýlí, které si nasadíte a na svět (virtuální svět) se budete dívat skrz vlastní oči (a mozek). Neuvidíte přitom okolní svět.

Ve virtuální realitě se budete moci pohybovat, budete tam moci něco dělat, zpravidla vlastníma rukama a pomocí určitého 3D rozhraní. Hardware bude tedy reagovat i na vaše pohyby, hlavy, těla i rukou. Doplněním zpravidla bude i zvuk (ideálně 3D surround).

Dřívější pokusy o virtuální realitu představuje nakonec i Second Life (které stále existuje) a řada tomu podobných projektů. Mírně odtržené od reality jsou pak různé MMO/PRG, kde můžete „žít“ ve virtuálním světě. Chybí tam ale, pochopitelně, ono odstřihnutí od světa okolo nás.

Augmentovaná realita (AR, augmented reality)

Opět vyžaduje nějaké to (optické) zařízení, kterým budete „koukat skrz“. Augmentovaná (říká se tomu i obohacená) realita je právě třeba Pokémon GO. Ukazuje AR ve dvou podobách – díváte se na reálnou mapu, do které jsou vsazeny virtuální (nereálné) předměty. A pak se můžete dívat na onen předmět skrz kameru telefonu a on se jeví, jako kdyby byl skutečně přímo před vámi.

Do augmentované reality nakonec patří i Google Glass, které umožňovaly „promítat“ určité informace tak, abyste je viděli coby součást reálného světa. Co navíc, u AR se předpokládá, že může být poněkud užitečnější než VR. A také rozšířenější. Nakonec, dost hodně i proto, že kompletní VR (ale i AR) brýle jsou (prozatím) velmi velmi drahé.

Výhoda AR v podobě brýlí je ta, že máte volné ruce a veškeré přidané informace či předměty vidíte právě s jejich pomocí. V tomto ohledu je samozřejmě Pokémon GO nepraktický právě tím, že musíte v ruce držet mobil a vše v mobilu ovládat. Ale možná si vzpomenete na řadu „mapových“ aplikací v minulosti, které vám ukazovaly v mobilu „co“ je okolo vás stejným způsobem, tedy průhledem skrz kameru mobilu.

POZNÁMKA: Ano, budete-li namítat, že Pokémon GO není „skutečná AR“, tak možná budete mít trochu pravdu.

TIP: V Jaké aplikace využívající augmentovanou realitu si mohu vyzkoušet? najdete velký přehled AR mobilních aplikací.

Smíšená realita (MR, mixed reality)

Je vlastně kombinace obou předchozích. Což v zásadě zahrnuje to, že vidíte jak reálný svět, tak ten virtuální – typickým příkladem MR je Microsoft HoloLens, ale nakonec také, určitým způsobem Pokémon GO.

Některé věci, typické pro smíšenou realitu, ale Pokémon GO chybí – to co můžete vidět na výše uvedeném video o Minecraftu přes Hololens. Okolo virtuálního světa Minecraftu posazeného na vašem jídelním stole totiž můžete chodit dokola a pohybovat se v plném 3D prostoru. Což je něco, co v Pokémon GO (při chytání Pokémona) není (nebo rozhodně ne tak jako v tomto případě). A mimochodem, ta ukázka Minecraftu v Hololens je prostě boží.

POZNÁMKA: Pokud teď budete mít dilema, že řada „dřívějších“ AR je ve skutečnost MR, tak se není čemu divit. Do smíšené reality by tak nakonec teoreticky mohli patřit i Magic Leap.

Dodatek 08/03/18: Magic Leap se na počátku roku 2017 stalo terčem velmi ostré kritiky, nějak se ukazuje, že stále nedokázali onu tak dlouho slibovanou technologii přinést. Bude zajímavé to sledovat. Jestli to nakonec dojde do vaporware nebo k realizaci.