@365tipu

TIP#568: Kde zjišťovat, jaké jsou tržní podíly prohlížečů?

Tenhle tip bude trochu zvláštní. Je tak trochu pomocí pro „kolegy novináře“, kteří se nedokáží orientovat v tom, jak je to s tržními podíly prohlížečů. Tedy tím kolik lidí používá Chrome, Internet Explorer, Edge, Firefox, Operu, Safari, atd. A pak si způsobují trauma, když o tom píší a … píší nesmysly. Ale jinak je to užitečná věc, protože něco takového můžete potřebovat i z jiného důvodů a pro jiné účely.

Než si ale ukážeme pár míst, kde se informace o počtech uživatelů (nebo lépe řečeno podílech, protože počty uživatelů moc zjistitelné nejsou) jednotlivých prohlížečů dají zjistit, tak jedno důležité upozornění. Všichni dále uvedení to buď odhadují nebo mají nějakým způsobem vždy omezený vzorek uživatelů. Proto je vždy dobré si srovnávat zdroje navzájem. A vědět, jakou metodiku používají. A co hlavně, nebrat to až tak smrtelně a skálopevně vážně.

2016-07-20 21_56_28-Browser market share.png

Net Applications na www.netmarketshare.com zpřístupňuje data o tržních podílech s možnostmi různorodých výběrů. Zajímavé je, že v datech mají i Českou republiku, ale k takto detailním datům se bez předplatného (placení) nelze dostat. Najdete tam řadu informaci o prohlížečích, operačních systémech, vyhledávání, rozlišení a většina z nich je rozdělena na desktop vs mobilní.

2016-07-20 21_58_34-Top 5 Desktop, Tablet & Console Browsers from July 2008 to July 2016 _ StatCount.png

StatCounter GlobalStats na gs.statcounter.com je v zásadě konkurence výše uvedeného a vždy platí, že je dobré se dívat na oba zdroje. Při pohledu na oba zdroje pak snadno pochopíte, že se opravdu informace o tržních podílech prohlížečů mohou velmi lišit.

V obou případech můžete zjistit i řadu dalších věci, ne pouhé podíly prohlížečů a popravdě jsou oba výše uvedené zdroje dat velmi užitečné. I se všemi omezeními, které mají. Můžete se podívat třeba i na to, jak se vyvíjelo rozlišení displejů. Nebo na podíly vyhledávačů, sociálních medií, operačních systémů.

2016-07-20 22_01_39-Top 10 Desktop, Tablet & Console Screen Resolutions from July 2008 to July 2016 .png

StatCounter-browser-ww-monthly-200901-201711.png

W3schools.com Browser Statistics  toho neumí tolik, ale jako další alternativa se může hodit. Byť je nutné vědět, že je to velmi malý vzorek. Ale na druhou stranu, sem chodí skalní webdesigneři, takže si můžete udělat představu o specifické části internetu.

Clicky.com a jejich Web browser marketshare je zajímavé tím, že umí české statistiky. Nemají až tak malý vzorek (500 tisíc webů používajících jejich analytický nástroj) ale samozřejmě 500 tisíc webů je opravdu jenom malý zlomek toho, co na Internetu najdete.

Je dobré vědět, že v mediích se prakticky výhradně používá jenom Net Applications a StatCounter. Osobně, když už se věnují tématu podílů prohlížečů, dávám do článků výsledky od obou. A také je dobré vědět, že různé jiné zdroje ve skutečnosti používají buď Net Applications nebo StatCounter.

Co nějaká lepší data o českém Internetu?

V dobách kdy ještě dávala smysl počítadla jako www.toplist.cz či www.navrcholu.cz, tak bylo docela dobré se moci podívat na statistiky právě z TopListu. Najdete je pod globální statistika  a komfort přepínání pohledů a datových rozsahů tam nenajdete.  Jestli Navrcholu mělo kdy něco podobné si teď moc nepamatuji, ale k nalezení tam nic takového není.

Poměrně slušná česká data by mohl mít www.seznam.cz, tedy pokud byste si dali pozor na to, že jako vyhledávač ho používá už pouze značně specifická část populace, ale má i informace z Novinky.cz a dalších služeb a jeho „vzorek“ by tak by nejvíce relevantní pro ČR. Nevím ale o tom, že by tohle Seznam někde automaticky generoval.

Data, opět s poměrně solidním vzorkem, má samozřejmě i www.netmonitor.cz, ale součástí měsíčních ani online výstupů nic takového není.

2016-07-20 22_23_51-Web browsers » gemiusRanking CZ — English version.png

Odtud je ale krok k gemiusRanking (Gemius měří pro Netmonitor) kde najdete poměrně dobré české statistiky – mají ale typickou zásadní vadu, vycházejí nikoliv z počtu uživatelů, ale z počtu zobrazených stránek.  Výhodou je, že umí řadu užitečných pohledů, stejně jako výše uvedené zahraniční zdroje.

Něco dalšího? Opomnělo se něco? Dejte vědět!

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky