@365tipu

TIP#347: Co dělat když po zapojení zdroje do notebooku zhasne obrazovka?

Je to pár dní co dorazila prosba o pomoc ve stručnosti popsatelná jako „Když zapojím do notebooku zdroj, tak mi zhasne obrazovku. Musím ho vypnout, zapnout a pak už je vše v pořádku„. Pokud vám něco takového připadá nemožné, tak vězte, že to je dost často se vyskytující „problém“, stačí se podívat po Internetu, kde se na to lidé často ptají. Přitom to „problém“ v uvozovkách je právě celá pointa.

Může se sice jednat o závadu hardware, ale to by bylo velmi málo pravděpodobné – skutečnost je taková, že máte nastavený velmi nízký jas pro „napájení aktivní“ vs. „napájení z baterií“. Řešení (první, druhé viz dále) je přitom velmi jednoduché, musíte se podívat jaká klávesová kombinace umožňuje snižovat a zvyšovat jas displeje. A v okamžiku kdy zapojíte zdroj a obrazovka vám zdánlivě „zhasne“ použít několik stisknutí klávesy pro zvýšení jasu.

Jaká klávesová kombinace to je? To záleží na modelu vašeho notebooku (u Toshiby co mám je to FN+F6/F7) – dost často to bývá na klávesnici namalované (takový ty klasické symboly sluníčka a šipky nahoru a dolů). Pokud není a nemáte dokumentaci, zkuste vyhledávač – napište typ vašeho notebooku a zkuste j tomu doplnit „change brightness„. Je velmi pravděpodobné, že buď najdete návod od výrobce nebo text či video od někoho jiného.

Malý zádrhel ještě může vzniknout, pokud jste například aktualizovali váš notebook/laptop na Windows 10 a nemáte nové ovladače – protože na nich bude záležet, jestli potřebná klávesová kombinace funguje. Jak je získat jednoduše poradit nejde, musí je dodat (zveřejnit) výrobce vašeho notebooku.

Nastavení v Ovládacích panelech ve Windows

Nezapomeňte, že ve Windows se ještě jas displeje nastavuje v Ovládacím panelu pro Napájení – do toho se ve Windows 10 dostanete třeba i přes pravé tlačítko myši na Start a tam „Možnosti napájení“.

2015-12-13 09_52_31-Možnosti napájení.png

Je tam řešitelný i problém se „zhasnutím“ displeje při zapojení zdroje – za předpokladu že se tam dostanete v okamžiku, kdy zhasnuto nemáte. V „Změnit nastavení schématu“ u vašeho používaného nastavení napájení totiž najdete dvě nastavení jasu – pro „baterie a „napájení ze sítě“. Tady si tedy můžete nastavit (opravit) jas pro okamžik, kdy připojíte zdroj. Nezapomeňte na „Uložit změny“

2015-12-13 09_59_18-Upravit nastavení schématu.png

Přímo v procentech se to ještě detailněji nastavovat ve „Změnit pokročilé nastavení napájení“.

2015-12-13 09_56_52-Možnosti napájení.png

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky