@365tipu

Windows 10 a velká aktualizace na verzi 1151, 10586. Pozor než se do toho pustíte

Včera jsem se pokusil o aktualizaci Windows 10 na hlavním stroji a tabletu – je totiž k dispozici nová velká verze Windows 10, označovaná jako „verze 1151, 10586“ (nepleťte si to s poslední velkou kumulativní aktualizací). Jakkoliv řada lidi s aktualizací nemá problém, já na ně narazil. Podobně jako řada dalších lidí.

Především,  verze 1151 jsou kompletní nové Windows 10 a první na co narazíte je dlouhé stahování aktualizace. Do hry přijde oblíbená $WINDOWS.~BT složka a očekávejte stahování v řádu gigabajtů – pro můj hlavní stroj jde o 3 GB.  Znamená to mimo jiné i to, že pro úspěšnou aktualizaci opravdu budete potřebovat hodně volného místa – musí se totiž uložit i předchozí kopie systému pro obnovu.

TIP: Pokud se vím ve Windows 10 tato nová verze neobjevuje, tak možná bude platit to co napsal @loremipsumusMedia Creation Tool je i řešení pro PC kde se aktualizace vůbec nenabízí, protože jsou méně jak měsíc od migrace z W7/8 #otestovano. O Media Creation Tool je řeč podstatně níže.

Po stažení Windows procházejí „přípravou na instalaci“, která může trvat od minut až po pár desítek minut. Co v té době dělají jasné není, ale řekl bych že rozbalují stažené a řeší co s tím budou dělat. Až do tohoto okamžiku máte použitelný stroj, takže se není čeho bát.

12249866_10153747920964931_5607080399091635042_n.jpg

Instalují se nová Windows 10, začněte se modlit

Pak přijde restart a samotná aktualizace už probíhá v oné obrazové podobě s kruhem, procenty a třemi fázemi (a počítač tedy nemůžete používat). Budete-li mít štěstí, tak zhruba po hodině a půl by mělo vše být hotové a vaše Windows 10 „jako nové“. Nebudete-li mít štěstí tak:

  •  Můj hlavní stroj se na nějakých 94 % (možná 91 %, teď už fakt nevím) zastavil a zůstal tam více než půl hodiny, po předchozí hodině a půl co ho k tomuto číslu přivedla. Zmáčkl jsem RESET a udělal jsem dobře.
  • Tablet se zastavil na 40 % a vydržel tam celých dvanáct hodin. Nechal jsem to aktualizovat přes noc a ráno to našel ve stejném 40% stavu. Takže jsme také vypnul a zapnul.

Resetu či vypnutí/zapnutí se není potřeba až tak bát, protože následovalo „Obnovení vaší předchozí instalace Windows…“ a po zhruba deseti minutách bylo vše zpět v původní podobě. Neaktualizované podobě, ale v obou případech plně funkční.

12208253_10153747232789931_5427514369459518800_n.jpg

O aktualizaci tabletu se pokouším podruhé, 40 % vytuhnutí může souviset s tím co je popisováno v online komentářích, že je vhodné vyjmout SD kartu a aktualizovat bez ní. Což je přesně to co zkouším.

DODATEK: Po vyjmutí SD karty a dalších dvou hodinách „aktualizování  se“ jsou na tabletu nové aktualizovné Windows 10. Takže mohu potvrdit, že zásek na 40 % má opravdu řešení v podobě vyjmutí paměťové karty.

Hlavní stroj na aktualizaci bude muset počkat, zejména až co se trochu porozhlédnu, jestli se neobjeví podobné příznaky (případně nezkusím níže popsané využití nového instalačního média).

Čeká mě ještě aktualizace dvou notebooků a ještě jednoho počítače, takže uvidíme jestli alespoň tam proběhne něco bez problémů.

DODATEK: Notebook od Toshiby aktualizace přes Windows Update a běžný postup bez problémů (1.5 stahování, zhruba 1.5 vlastní aktualizace). 

POZNÁMKA: Nový pokus o aktualizaci vás moc nepotěší, znovu stahuje vše potřebné, takže si opět pár hodin počkáte. Tedy pokud máte pouze 10mbps VDSL jako já.

Pokud se aktualizace povede?

Pokud k aktualizaci (instalaci) dojde úspěšně, tak nikam nespěchejte. Po posledním restartu a přihlášení ještě budete nějakých těch 5 – 10 minut sledovat „Máme pro vás pár nových funkcí“. A teprve poté se objeví plocha.

Media Creation Tool může být druhá cesta

2015-11-17 08_58_42-Instalace Windows 10

Aktualizace na nové Windows 10 by měla jít pomocí Media Creation Tool, tedy cestou vytvoření instalačního DVD/USB (viz Jak získat přímo Windows 10 ISO?) .

Ověřené to ale nemám, je to opět informace od někoho komu to tímto způsobem prošlo. Možná se vám bude hodit, že tahle pomůcka je zodpovědná prozměnu za $WINDOWS.~WS, kterou můžete poté najít na vašem systémovém disku.

POZNÁMKA: 23. listopadu Microsoft odstranil z Media Creation Tool listopadový update a necha se slyšet, že MCT bude nabízet pouze základní build (verzi) Windows 10 a jakékoliv aktualizace budou přicházet pouze přes Windows Update. O pár dní později je ale vše zpět a MCT opět nabízí nové Windows 10, viz Nakonec se Windows 10 do Media Creation Tool vrátily (a také jsou znovu nabízeny přes Windows Update).

TIP: Je dobré vědět, že Windows 10 už je konečně možné čistě instalovat s použitím klíčů z Windows 7 a Windows 8. Původní povinné upgrade z existujícího systému s osmičkami či sedmičkami už nutné není. Samozřejmě, pokud jste již Windows 10 nainstalovali na váš stroj, tak můžete čistou instalaci udělat také,  mělo by ho to prostě poznat.

Případné nové poznatky se objeví v tomto tipu. Pokud vy sami máte něco co by stálo za doplnění, neváhejte se ozvat – na 365tipu@gmail.com, přes Twitter @365tipu  nebo přes Facebook na Stránce @365tipů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky