@365tipu

TIP#071: Twitter for dummies (5): Novým sledujícím se neděkuje, ani za retweet. Zkuste to jinak

Dneska pár užitečných věcí pro ty co mají v oblibě Twitter. Mohou vám trochu pomoci v pochopení Twitteru, vyvarování se některých zbytečností a také možná přinesou inspiraci co na Twitteru můžete dělat.

Pokud si myslíte, že jsem se zbláznil, že prostě sledujícím a retweetujícím se musí děkovat, tak si zkuste projít Google a články na toto téma. Už roky se to opakuje pořád dokola. Přečíst si to můžete třeba v docela dobrém How to Say Thank You on Twitter Without Losing Followers. Ale nakonec i já jsem o tom za roky uplynulé psal mnohokrát – například v Měl bych děkovat novým sledujícím na Twitteru? Já říkám: v žádném případě, jsou lepší věci jak je potěšit (kde se vlastně dočtete totéž, co píšu níže jen z roku 2013).

Sledujícím se neděkuje

Tou první užitečnou věcí je to, že pokud budete zkoušet lidem co vás začali sledovat posílat poděkování, tak je dost jisté, že o ně velmi rychle přijdete. Pokud někdo někoho začal sledovat, tak ho začal sledovat proto, že ho zajímá o čem na Twitteru píše (tweetuje) a právě tím mu nejlépe poděkujete – tedy dobrými a častými tweety. Ale možná i něčím jiným, ale o tom až o kousek později.

Za retweety či oblíbené se také neděkuje

Stejné je to s retweety (to je twitterovská obdoba sdílení). Že vás někdo retweetnul je samozřejmě důvod k radosti. A lidi, kteří váš často retweetují, byste si měli někde v hloubi paměti ukládat a vědět, že jsou to ti, kteří vám pomáhají být více vidět a posunovat se dál. Ale v okamžiku retweetu jim poslat DM (přímou zprávu) nebo adresný tweet (či zmínku) s poděkováním je špatně. Je dost jisté, že si další retweety rozmyslí.

Neděkuje se ani za označení tweetu hvězdičkou (přidání mezi oblíbené), což má mimochodem dva zásadní způsoby použití – ten původní a nejvíce rozšířený byl ten, že si takto lidé označovali tweet pro pozdější zpracování. A ten druhý, méně rozšířený, je ekvivalent Líbí/Like tak jak ho známe z Facebooku.

TIP: Twitter for dummies už má nějaké předchozí díly, třeba vám také pomohou: Přes třicet užitečných služeb pro uživatele Twitteru, Tweet, odpověď, zmínka, přímá zpráva aneb jak se tvoří tweet, Jak na obrázek v záhlaví a profilový obrázek a Lists čili seznamy. K čemu to je dobré a proč vám to pomůže. O Twitteru tu ale asi bude tipů trochu víc, zkuste přes štítek Twitter.

Co můžete udělat, abyste opravdu potěšili sledující a retwetující

365tipu-notifikace

Je dobré sledovat koho máte nového mezi sledujícími – v upozorněních to zjistíte snadno, pak už stačí se jít podívat ne jejich účet. Pokud vypadá zajímavě, tak se nebojte dát „follow back“, neboli „zasledovat je zpět“. Někteří to samozřejmě dělají jenom proto, aby se něco takového stalo (mimochodem je poznáte i podle toho, že mají zpravidla podivný poměr sledujících a sledovaných) – což znamená, že byste to opravdu měli dělat jenom proto, pokud vás téma a jejich tweety zaujaly.

Můžete si také projít tweety vašeho nového sledujícího a třeba objevíte něco na co se ptá, něco s čím mu můžete pomoci. Je to dobrý důvod k tomu abyste mu odpovědí pomohli, poradili. Je to jedna ze zásadních a velmi dobrých vlastností Twitteru, všímat si o čem lidé píší a pokud můžete jim pomoci reakcí.

Totéž je dobré dělat u retweetujících a i já to dělám. Pokud toho člověka ještě neznám, tak se mrknu kdo je a o čem tweetuje. Pokud je zto zajímavé, přidám ho mezi sledované. Pokud píše něco zajímavého a mám k tomu co říci, tak zareagují.

Pokud je to co chce vědět zajímavé, ale já na to odpověď nemám, tak můžete potěšit i vy retweetem. Třeba někdo z vašich sledujících bude schopen pomoci. Právě sdílení (retwetování) je na Twitteru fantastický nástroj, který umožňuje šířit tweety hodně daleko. Potěšit retweetem ale můžete použit prostě u tweetu, který vás zaujal, není opravdu nutné aby tam někde byla motivace „pomocí“.

Můžete ale poděkovat třeba i tím, že se podíváte na jejich další sociální profily, web či blog. Třeba najdete něco, co stojí za nasdílení na váš Twitter či jinou sociální síť.

Zcela nejhorší? Automatizované děkování a reagování

Než s tímto tipem skončíme, tak ta nejpodstatnější věc, se kterou se bohužel můžete také setkat. Některé účty na Twitteru jsou kompletně automatizované, takže za sledování či retweet prostě automaticky posílají poděkování nebo jiný druh reakce. Řada aplikací pro správu Twitteru má toto jako část funkčnosti a je to zaručená cesta do pekel.

twitter-thankyouforRT-spam

Nikdy neautomatizujte. Na Twitteru vás sledují lidé a proto pokud jim chcete něco psát, pište jim to opravdu a pište to jim opravdu na míru.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky