Po pár letech na WordPress.com zjistíte po přechodu na vlastní WordPress, že to není až tak stejné, jak by se na první dojem mohlo zdát. Chybět a řešit budete muset hodně věcí, na druhou stranu získáte možnosti, které na WordPress.com buď nikdy mít nebudete, nebo jen v nejdražším plánu.
Šablony co jsou dostupné pro váš vlastní WordPress nejsou některé dostupné na WordPress.com a opačně, případně vás budou stát peníze a jejich zdarma dostupné podoby jsou nedotažené (nejspíš záměrně). Samozřejmě, na vlastním si můžete instalovat jakékoliv šablony chcete, na WordPress.com to nejde.
TIP: V Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress (2) najdete přehled těch nejužitečnějších pluginů, které je vhodné si na web přidat (ne nutně všechny, samozřejmě).-
Možnost podívat se jak bude vypadat váš web s jinou šablonou – Musíte si šablonu na váš web přidat (jen přidat, neaktivovat) a pak už je to v pohodě.
Widgety na WordPress.com jsou odladěné a dotažené. Nechybí přehled nejčtenějších článků. Ten na vlastním budete hledat (musíte si pořídit plugin) a bude to mít hodně problémů – do některých šablon sedne vámi vybraný skvělé, v jiných ani omylem. Jasně, časem to napravíte vlastním CSS. Ale ten komfort, na který jste byli zvyklí, je pryč.
Bloky jsou v nabídce různé a opět platí, že na WordPress.com jsou odladěné a dotažené. Takže i tady budete muset zkoušet. Některé ale budete také postrádat. Ale dá se tomu pomoci třeba instalaci WordPress.com Editing Toolkit. A samozřejmě na výběr je nepřeberné množství jiných bloků, což jste na původním webu nemohli.
TIP: Postup migrace z WordPress.com na vlastní WordPress u českého Blueboardu je popsaný v Jak na vlastní WordPress. Migrace z WordPress.com na BlueBoard (1)
Stabilita a rychlost protože je více než jisté, že na vlastním webu nebude k dispozici tak hodně výkonu a vyladění jako to má Automattic na WordPress.com. Čas od času to bude pomalé a přetížené, čas od času to možná nepojede vůbec nebo to bude chvíli házet 500 Internal Server Error. Ani na WordPress.com ani zde ale nebudete mít jak to řešit – maximálně kontaktovat technickou podporu. Nebo si pořídit něco podstatně pokročilejšího a dražšího, kde budete kompletní kontrolu nad operačním systémem i databázemi. Rychlost budete nakonec muset řešit sami opět přes nějaké ty pluginy.
Statistiky návštěvnosti, které jsou přímo součástí a na vlastním je musíte doplnit pomocí nějakých pluginů (a doplnit i Google Analytics). To na co jste byli víceméně zvyklí ale můžete získat přes Jetpack, ve zdarma dostupné podobě je i statistika návštěvnosti.
Aktualizace musíte provádět ručně – jak pro WordPress, tak pro šablony i pluginy. Včetně rizik toho, že se tím něco rozbije a bezpečnostních rizik. Na WordPress.com je to automatické a riziko minimální.
Mohlo by vám chybět vydělávání peněz reklamy, ale to na WordPress.com ztratilo smysl před lety kdy částky klesly na desetinu původních a stala se z toho almužna, nad kterou navíc nemáte kontrolu a na webu vám budou běhat podvody, okrádačky a další šílené věci. Na vlastní web si samozřejmě můžete dávat reklamou jakou chcete a odkud chcete.
Zálohování o které se také budete muset starat sami a čím větší web budete mít, tím obtížnější se to může stát. Hodně bude záležet na řešení hostingu co máte, protože s (většinou) omezenou dobou běhu PHP se klasické pluginy pro zálohování chytají obtížně. Ale to je řeč o webu co má 50 000 příspěvků.
Podpora AMP. Opět můžete doplnit některým z pluginů co to umí, ale budete muset zkoušet a nastavovat a běžně to bude kolidovat s jinými pluginy. Na druhou stranu, roce 2022 je vhodné začít přemýšlet nad tím, že AMP vlastně nepotřebujete a je čas tu zhůvěřilost přestat podporovat.
Zabezpečení nejen v podobě aktualizací ale třeba v chybějícím dvoufaktorovém přihlašování (dá se doplnit přes pluginy) a ochrany přihlašování (brute force například) spamu v komentářích i jinde, ale vše opět doplnitelné přes pluginy.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost.
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US.
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům.
-
TIP#2505: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Co dělat s oEmbed Cache In Post Meta
Jedna maličkost, kterou nejspíš neznáte – kdykoliv do příspěvků umístíte nějaký ten “embedovaný” obsah, tedy například video na YouTube, tak editor stáhne potřebný kód pro embed a uloží do “oEmbed Cache” pro…
-
TIP#2500: Otevírat odkazy v novém okně (záložce) či neotevírat?
Otevření odkazu v novém okně či záložce je běžná praxe na mnoha webových stránkách. Ale je to vždy správný krok? Jaká jsou rizika a výhody obou přístupů?