Při nedávném tipu na externí Blu-Ray vypalovačku se pár lidí ptalo, na co je vlastně v roce 2024 proboha potřeba něco tak historického jako je vypalovačka. Takže je to dost dobrý důvod k tomu dát dohromady mírně užitečný tip.
Čtečky CD/DVD/Blu-ray byly dříve běžnou součástí počítačů, stejně tak jako později čtečky co zároveň uměly vypalovat (vypalovačky) média, tedy na CD/DVD/Blu-Ray nahrávat data. Staly se pokračováním disketových mechanik. S dostatečně velkou kapacitou (od 600 MB výše) sloužily primárně pro instalaci software, ale také třeba pro přehrávání hudby/filmů. A ve vypalovací podobě k zálohování, přenášení dat, vypalování audio CD, video DVD atd.
Jejich ústup přinesl vlastně až Internet, dnes prakticky vše instalujeme “z internetu”, můžeme do něj i zálohovat. A druhou důležitou složkou ústupu byl vzestup USB klíčenek a USB disků – jedna se stále se zvyšující kapacitou, ale také se zvyšující se rychlostí.
Dnes tak CD/DVD ani Blu-Ray mechaniky v počítačích či noteboocích prakticky nenajdete. A potřebujete-li je, tak řešením jsou externí – viz například VERBATIM Blu-Ray Slimline Ultra HD 4K USB 3.2 Gen 1 (USB-C). Případně viz starší tip Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
K čemu se tedy v současností hodí?
Multimediální obsah – Vypalovačky umožňují uživatelům vytvářet vlastní multimediální disky (např. filmy nebo hudbu) – CD primárně pro hudbu, DVD a Blu-Ray pro filmy. Můžete si i snadno vytvořit kopii méda na vlastní. Čtečky se hodí nejenom pro přehrávání, ale třeba když budete chtít převést vaši sbírku hudby/filmů do digitální podoby. S ohledem na vysoké kapacity se dost hodí na zálohování a uchování fotografií i videí, které pořídíte na mobilech, telefonech či fotoaparátech.
TIP: V červnu 2021 napsané Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray je tak trochu předchůdce tohoto tipu. Tehdy ještě byly mechaniky poměrně běžné
Zálohování dat – je nejvíce praktické tam kde je větší kapacita, tedy v pořadí Blu-Ray > DVD > CD. Výhoda je dlouhá živnost těchto médií a také nezapomeňte, že existuje přepisovatelná média, tedy nikoliv pouze jednorázově vypálitelná.
Přenos dat na starší zařízení, byť zde asi je praktičtější používat USB klíčenky nebo USB disky. Tam ale můžete narazit na nedostatečnou podporu nebo nízkou rychlost USB.
Bezpečné zálohy – média se zálohami jsou off-line a případně i nepřepisovatelná, takže je nelze kyberneticky napadnout. A můžete je převážet/odesílat do jiné lokality, než máte vlastní zařízení. Obsah na médiích můžete šifrovat, takže i kdyby se někdo k obsahu dostal, nebude ho mít čitelný.
TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? se může hodit, pokud budete kupovat média.
Instalace staršího software, které máte z minulosti pouze na CD/DVD. Případně jeho převod do podoby image, které můžete kdykoliv připojit do počítače.
Záchranné a instalační disky pro starší počítače, nebo tam kde není možné bootnout z USB klíčenky.
Něco vás ještě napadne? A ne, využití jako plašič ptáků se sem příliš nehodí, byť to může dost dobře fungovat.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2833: Jak více zdrojů HDMI signálu dostat do jednoho displeje či televize? Stačí malá krabička
Poměrně běžná situace, máte monitor/displej či televize s HDMI vstupem a potřebujete připojit víc zařízení, než má tv/displej vstupů. Za pár stokorun si pořídíte HDMI Switch. Budete hledat takový co nese (například)…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2829: Kupujete či chcete použít HDMI kabel? Tak pozor, aby to byl ten správný
Taková malá drobnost, na kterou se často zapomíná. Máte-li například Apple TV 4K a chcete aby obraz a vše fungovalo jak má, tak potřebujete HDMI kabel pro HDMI 2.1 nebo alespoň 2.0.…
-
TIP#2827: Vodafone GigaCube 5G “věžička” s 5G Internetem (recenze)
Vodafone GigaCube 5G je povedený 5G modem pro domácí i menší/střední firemní síť za 6001 Kč. Budete pochopitelně potřebovat SIM kartu (Nano SIM) ś mobilním datovým tarifem, ať už vlastním nebo si…
-
Hlouposti z Aliexpressu (3): Stahovák olejového filtru. Hadicové konektory. Spirálový chránič kabelů
Kryt na batoh proti dešti. Šprcka na Dálkové ovládání. Kravinka pro kočku. Koncovky na šipky. Držák otevřeného okna. Sucháč na kabely. Čistící nástroje na sluchátka a pár záhad. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
Nákupní rádce (29): QOOBE NUC. Ethernet přes elektrické rozvody. Brčka plastová nevymřela. PlayStation 5 Pro
Pouzdro na pevný disk. Stelivo pro kočky. BT USB udělátko do staršího auta. USB-C/Thunderbolt měřák. „Pigi čaj“ v podobě kávy. Meteostanice Solight. Brašny na notebooky, Ali nebo v Česku? Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
Nákupní rádce (28): Pohybové senzory. Lepidlo na svařování kovů za studena. Alza dny (opět)
Tesla má chytrý teplo-vlhkoměr. Kalkulačku? Máte? Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Pouzdro na lahev použitelné i na leccos jiného. Digitální ladička. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co…
-
TIP#2809: Nákupní rádce: Jaké powerbanky smějí/nesmějí na palubu letadla? A proč tomu tak je?
Na palubu letadla lze vzít pouze powerbanky splňující určitá pravidla stanovená mezinárodními předpisy pro leteckou přepravu, zejména kvůli rizikům spojeným s lithium-iontovými /Li-Ion) bateriemi, které jsou v nich použity. Související příspěvky TIP#467:…
-
TIP#2800: Tester USB portu/nabíječky za pár desítek korun z Aliexpressu. Užitečná vychytávka. K čemu je to dobré? A jaké jsou lepší?
Stálo to 96 Kč na Temu a je to USB stick. Zapojíte do USB, poté do toho zapojíte nějaké další USB zařízení. Má to displej, na kterém uvidíte informace o tom, jaké…
-
TIP#2798: Co je to šuplera. K čemu slouží? A víte, že ji můžete mít i digitální?
Šuplera (ale i šupléra), delším názvem posuvné měřítko/měřidlo, je základní vybavení dílny. Jak delší pojmenování napovídá, jde o pomůcku pro měření – vnějších i vnitřních rozměrů – délky, průměru, hloubky. Hodí se…
-
TIP#2797: Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Originál? Předplatné? Nebo alternativy?
Bude to brzy rok, co jsme domů pořídili HP Deskjet 2700. Povídání k tomu je v První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+ a prozatím zůstáváme u měsíčního…
-
Nákupní rádce (27): Nalepovací hřebík. Francovka. Jo! USB Hub 9-in-1. Závěsné vaku vaky
Sixtol Organizér do kufru auta. Taková blbost a vono to stojí 450 korun!! AlzaErgo stoly. HP 250 G9 Dark Ash. Creative OUTLIER PRO sluchátka. ASUS Zenbook 14 OLED. M.2 SSD. Rowenta RO3786EA.…
-
TIP#2792: Kde nakupovat na Internetu v zahraničí (tedy hlavně “v Číně”)? A čím to může být rizikové
Teď to tak nějak frčí. S nástupem Temu či Shein se svět diví, jak je možné zaplavit trh vetešnictvím za minimální ceny, s nulovým dopravným a v balíčku skoro kamkoliv do (většinou)…