Při nedávném tipu na externí Blu-Ray vypalovačku se pár lidí ptalo, na co je vlastně v roce 2024 proboha potřeba něco tak historického jako je vypalovačka. Takže je to dost dobrý důvod k tomu dát dohromady mírně užitečný tip.
Čtečky CD/DVD/Blu-ray byly dříve běžnou součástí počítačů, stejně tak jako později čtečky co zároveň uměly vypalovat (vypalovačky) média, tedy na CD/DVD/Blu-Ray nahrávat data. Staly se pokračováním disketových mechanik. S dostatečně velkou kapacitou (od 600 MB výše) sloužily primárně pro instalaci software, ale také třeba pro přehrávání hudby/filmů. A ve vypalovací podobě k zálohování, přenášení dat, vypalování audio CD, video DVD atd.
Jejich ústup přinesl vlastně až Internet, dnes prakticky vše instalujeme “z internetu”, můžeme do něj i zálohovat. A druhou důležitou složkou ústupu byl vzestup USB klíčenek a USB disků – jedna se stále se zvyšující kapacitou, ale také se zvyšující se rychlostí.
Dnes tak CD/DVD ani Blu-Ray mechaniky v počítačích či noteboocích prakticky nenajdete. A potřebujete-li je, tak řešením jsou externí – viz například VERBATIM Blu-Ray Slimline Ultra HD 4K USB 3.2 Gen 1 (USB-C). Případně viz starší tip Jak mít k ruce CD/DVD mechaniku či vypalovačku?
K čemu se tedy v současností hodí?
Multimediální obsah – Vypalovačky umožňují uživatelům vytvářet vlastní multimediální disky (např. filmy nebo hudbu) – CD primárně pro hudbu, DVD a Blu-Ray pro filmy. Můžete si i snadno vytvořit kopii méda na vlastní. Čtečky se hodí nejenom pro přehrávání, ale třeba když budete chtít převést vaši sbírku hudby/filmů do digitální podoby. S ohledem na vysoké kapacity se dost hodí na zálohování a uchování fotografií i videí, které pořídíte na mobilech, telefonech či fotoaparátech.
TIP: V červnu 2021 napsané Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray je tak trochu předchůdce tohoto tipu. Tehdy ještě byly mechaniky poměrně běžné
Zálohování dat – je nejvíce praktické tam kde je větší kapacita, tedy v pořadí Blu-Ray > DVD > CD. Výhoda je dlouhá živnost těchto médií a také nezapomeňte, že existuje přepisovatelná média, tedy nikoliv pouze jednorázově vypálitelná.
Přenos dat na starší zařízení, byť zde asi je praktičtější používat USB klíčenky nebo USB disky. Tam ale můžete narazit na nedostatečnou podporu nebo nízkou rychlost USB.
Bezpečné zálohy – média se zálohami jsou off-line a případně i nepřepisovatelná, takže je nelze kyberneticky napadnout. A můžete je převážet/odesílat do jiné lokality, než máte vlastní zařízení. Obsah na médiích můžete šifrovat, takže i kdyby se někdo k obsahu dostal, nebude ho mít čitelný.
TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? se může hodit, pokud budete kupovat média.
Instalace staršího software, které máte z minulosti pouze na CD/DVD. Případně jeho převod do podoby image, které můžete kdykoliv připojit do počítače.
Záchranné a instalační disky pro starší počítače, nebo tam kde není možné bootnout z USB klíčenky.
Něco vás ještě napadne? A ne, využití jako plašič ptáků se sem příliš nehodí, byť to může dost dobře fungovat.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2789: M.2? NVMe nebo SATA? Jak je to s těmi klíči? A jaké délky nesou které označení
SSD. Skvělá věc. Solid State Disk (Drive) plným názvem, což je taky důvod, proč nedává smysl psát “SSD Disk”, Ale to je vedlejší, dnes bude řeč o rozhraní označeném jako M.2 a…
-
Hlouposti z Aliexpressu (2): Brýle všeho druhu. Další silné neodymové magnety. Parakordový provázek
Vidličko-lžíce. Navigace pro motorkáře. Cyklo oblečení. Fascinující ty „SEO popisky“. Nabíječka, lampička, hodiny, reproduktor. GPS Tracker z Ali Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi…
-
TIP#2787: Router? Hub? Switch? Co všechna ta pojmenování znamenají? Pojďme si projít více než deset termínů
Router, hub, switch, a další zařízení jsou pojmy, které se běžně používají v oblasti počítačových sítí. Související příspěvky TIP#885: Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů TIP#380: Jak na Internet…
-
Nákupní rádce (26): Skvělý 27″ MSI s Quad HD. Sodastream do myčky. Google Pixel 9 je venku
Udělátko na čištění okapů. Užitečná sada nástrojů. Venkovní chytrá zásuvka od Evolveo. Cable Clips. Meross Smart Water Leak Sensor. MagSafe, tripod i do ruky. Teisseire má slušnou nabídku příchut. Gumicuk, a Tessan…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
Nákupní rádce (25): Jak vyndáváte klíšťata? Moleskine, letitá klasika. Velcro. Organizér kabelů. Tipy na powerbanky
Čistící hmota co má kouzelný název. VESA adaptér. SwitchBot teplo/vlhkoměr a skvělý Hub co umí IrDa. Plachta na kolo. SodaStream flašky. Tesla Smart Sensor Smoke. Pozicovatelný držák na tablet či telefon Související…
-
Nákupní rádce (24): Odsávačka pájky. Krásné barevné tašky na třídění odpadu. Herní tichá USB klávesnice hýřící RGB. Skvělý Victorinox Swiss Champ
Z Flip6, Z Fold6 lze předobjednat. Nabíječka pro cesty po světě. Zigbee+Tuya. 16 A do krabice. AlzaPower Station v akci. Dlouho jsem nezkoušel hádanku. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
Nákupní rádce (23): Pouzdra na laptop či tablet? Co Cable Storage Bag? Přepěťové zásuvky. Kobo Clara BW a jailbreak
ASUS Vivobook 15. Chladící podložka pro psa a ventilátor. Anti-spy Screen Protector. HDMI Switch udělátko. Klasická kostka se čtyřmi zásuvkami, ale navíc už je tam USB. Logitech, malá, lehká herní myš Související…
-
Nákupní rádce (22): Skvělý Pineboard HatDrive! Nano. LED hudební žárovka. Pouzdro na M2 SSD. Apple Watch řemínky.
Kroužek na klíče. Pekáček? S chytrou poklicí. Fascinující ty „SEO popisky“. Výstražná oranžová vesta a motolékárnička. Gola sada. Odstraňovač samolepek. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si…
-
Nákupní rádce (21): AirPods Pro 2? Vlastně dost problematický produkt. Podstavec pod monitor přesně naopak
Titanové nádobí. Ze zcela jiného soudku, na víkend. NFC znáte? Netatmo má dálkové infra červené ovládání. Digitální Šupléra. Horkovzdušná pistole. Tapo L535E pro Matter. Podložka pro přesazování. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce:…
-
Hlouposti z Aliexpressu (1): Neodymové magnety, světlo co je i otvírák na lahve. Kupa věcí co ani nevíte, že existují
Asi je čas založit novou kategorii tipů. Ty původní promyšlené a často i zkoumané či jinak lepší zůstávají. Ale občas se tam prostě objeví jednotlivosti co pobaví či potěší, ale nemám vlastně…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek. Související příspěvky TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení?…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…