Týdenní přehled, nedělní ranní newsletter, se přestěhoval v sobotu 5. listopadu aby už neděli odešel z nového. Revue se Musk chystá zaříznout, ale nutno dodat, že už jsem chvíli přemýšlel, jestli to neudělat i tak. Revue je už dlouho beze změn, neroste, nezlepšuje se, Substack mám už na dvou dalších projektech, takže je jednodušší to mít “stejné”.
Pro odběratele se nic moc nemění, všech (sic) 154 odběratelů prostě v neděli dostalo e-mail z nového. A to číslo pořád vyvolává otázku, jestli to vůbec má smysl dělat. A tak alespoň pár postřehů k tomu jak opustit Revue a přejít na Substack či jinam.

Revue umí exportovat do CSV e-maily odběratelů, což je první nutná věc, kterou pro úspěšný přechod potřebujete. Vyexportujete a poté naimportujete do Substacku (či něčeho jiného).
Na Revue poté rozpojte integraci s účtem na Twitteru, aby se tam přestalo zobrazovat přihlašování. A do bio na Twitteru pak můžete přidat odkaz na Substack, byť nebude klikací.
Založte si newsletter na Substacku (či kdekoliv jinde), přidejte ty kupy drobností jako logo, profilovku, název, popis, vítací e-mail, rozlučkový e-mail pro ty co se odhlásí. V Revue už některé texty máte (popisek, uvítání), takže stačí copy/paste.
Substack navíc umí import obsahu co jste měli v Revue, takže to můžete udělat – v Substacku 365tipů je tak všech 91 vydaných newsletterů. Ne že by to k něčemu bylo, ale je to milé.
Na Revue do popisku napište informaci o přestěhování a kam, byť to také nebude klikací. Ale odběratelé už dostanou z nového, takže to vás to moc nepálí.
Co ale rozhodně musíte udělat je na webu změnit informace o newsletteru – odkazy či přihlašovací formuláře. Prohledejte články i stránky (máte-li WordPress) na “revue”, ať to tam někde zbytečně nezůstane. Nezapomeňte na widgety a předdefinované bloky.

V Substacku si vytvořte template příspěvek (Revue tohle umělo líp, ale tady to jde taky, jen budete dělat copy/paste) a tam si dejte template (šablonu) příspěvek z Revue – a nezapomeňte případně aktualizovat odkazy z Revue->Substack, pokud je tam máte.
Na Substacku využijte první vytvořený příspěvek (ten co se neodešle) a změňte ho na informaci o přestěhovaní a doplňte informace, proč, jak a tak podobně.
Na sociální sítě hoďte informaci o přestěhování s novým odkazem – což v tomto případě je 365tipu.substack.com – a doplňte vhodným vizuálem, ty náhledy od Substacku jsou nevzhledné a nudné peklo.
Newsletter nakonec stejně budete předělávat, Revue jsem osobně používal tak, že jsem “přetahoval” z Twitter feedu a ono to vytvářelo bloky s titulkem, perexem i náhledovým obrázkem. To Subtack neumí, takže to bude víc ruční práce – a náhledové obrázky neumí, ale můžete je vkládat copy paste z webu (uloží se jako obrázek do Substacku, takže nemusíte stáhnout/uložit a vložit). Jsou inline, mezi odstavci, takže tomu vhodně přizpůsobte novou strukturu.
Nezapomeňte si na Substacku vybrat styl – jestli magazín nebo jako blog je na vás.
Revue neumí přesměrování na nové místo, takže prostě asi Revue podobu nechte chvíli neaktivní a pak ji můžete zrušit – což se musí udělat v Your Setting -> Delete account. Šlo by to udělat přes Custom Domain, ale to byste ji museli používat už předtím.
Revue také neumí promazat obsah, který tam máte. Jako že byste si tam nechali jen rozlučku, takže asi nejpraktičtější je to tam po chvíli opravdu prostě smazat. Než to na konci roku 2022 smaže Elon Musk.
Pro další vydání nejspíš budete hledat novou formu. Substack přeci jen funguje jinak než Revue, takže chvíli zkoumejte a experimentujte. Nezapomeňte, že dívat se na to na webu je něco jiného než to vidět v e-mailu. V druhém například už nejsou velké otvírákové obrázky, v e-mailu to moc nedává smyl.

Každopádně, pokud chcete každou neděli dostat přehled toho co vyšlé na 365tipech a také věci co prošly jen sociálními sítěmi, tak se stačí přihlásit k odběru.
👇👇👇
Další tipy týkající se Substacku
-
TIP#2576: Export Substacku? Ano, ale … A proč exportovat (zálohovat) vaše aktivity
Na mém osobním Substacku (tedy na medvidekpu.substack.com) se objevilo tradiční nadělení v podobě banu pro tamní Notes, tedy pro konkurenci Twitteru (která Substacku přinesla blokaci od Elona Muska). Prý porušení pravidel, aniž…
-
TIP#2508: Co se stane s rozepsaným příspěvkem pro Substack, při výpadku? A naučte se využívat historii verzí
Dobrá zpráva je, že stačí prostě nechat editor otevřený a jakmile se Substack probere z výpadku, tak připsat pár znaků aby “došlo ke změně” a dokument se uloží. Funguje to totiž tak,…
-
TIP#2394: Substack Chat? K čemu je to dobré a jak to funguje
Substack spouštěl “Chat” v době, kdy to začalo jít s Twitterem špatným směrem. Tvrdil, dokonce, že to je alternativa za Twitter. Což, jak jinak, je tak trochu nesmysl. Celé je to bohužel…
-
TIP#2344: Co podcastové platformy/aplikace prozradí o poslechovosti a posluchačích?
Narážím na to velmi často. Zeptáte se tvůrců podcastu na poslechovost a dostanete jen záplavu výmluv a zavádějících tvrzení. Přitom každá z platforem nabízí čísla, která není problém poskytnout. Tedy samozřejmě asi…
-
TIP#2342: Jak je to v Substacku s poskytováním placeného obsahu?
Substack je systém pro newslettery (e-mailing) a podcasty (i videocasty), kde můžete obsah poskytovat kompletně zdarma nebo v placené podobě. Pokud tápete, pokusím se do toho vnést trochu vysvětlení. Související příspěvky TIP#2351:…
-
TIP#2243: Podcast v Substacku? Je to nesmírně snadné. Ale až příliš jednoduché
Substack používám pro newslettery už delší dobu. @rychlofky i @kolotipy tam mají už slušný počet vydaných týdenních newsletterů. Umí ale i podcasty a dlouho jsem to chtěl zkusit. Související příspěvky TIP#2366: Jak…
-
TIP#2204: Používáte Substack? Aktivujte si Google Analytics i Search Console (včetně Sitemapy)
Substack je platforma pro blogy a podcasty, úspěšná, mající řadu vychytávek, umožňující i zpoplatnění (přes Stripe, které podporuje bez problémů Česko). Můžete mít i vlastní doménu (už za peníze), ale i bez…