Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu, Amazonu, různorodých marketplace.
Jedna z nich má mít (podle balení i Ali) 64 TB a když ji připojíte, tak skutečně ukazuje udávanou kapacitu (dokonce udává 67.11 TB). A to jak v diskutil (od listopadu jsem jen na Macu, takže to musím ověřit zde) tak v detailnějším výpise přes system_profiler SPUSBDataType.


Druhá má mít 16 TB a na balení je ale uvedeno 2 TB (nereálné tak jako tak) a má tam i malý “dáreček”, USB-C na USB-A redukci. Obě mají ale jak USB-C, tak USB-A konektor. diskutil v tomto případě udává kapacitu 2,1 TB, stejně jako system_profiler. Což je taky klasika, že si něco objednáte, ale dorazí vám něco jiného.

Orientační možnost a co byste si měli otestovat
Podvodné klíčenky (a disky vůbec) často nemají rychlost přenosu odpovídající tomu co o sobě tvrdí. Tady se může hodit stará známá BlackMagic Disk Utility, a zápis alespoň 5 GB souboru, včetně opakované spuštění, abyste měli tak nějak představu. Jen tedy pozor, pokud to budou tak pomalé podvrhy, tak těch 5 GB se bude zapisovat a číst velmi dlouho.
Jakou rychlost by to “mělo” mít zjistíte v system_profiler SPUSBDataType – v tomto případě mělo jít o 480 Mb/s (takže až 60 MB/s). Jenže už i F3 (jak můžete vidět výše) udával něco jiného, pouhých 8 MB/s (64 Mb/s).

Pomalá je i ona druhá klíčenka, tady v F3 dokonce od 4.31 MB/s do 10 MB/s zápis (a velmi to kolísá), 20 MB/s čtení, takže to vypadá na ještě větší podfuk (čtěte dále a pochopíte proč). F3write by v tomto případě trvalo tak nějak 150 hodin.
POZNÁMKA: Tady jen pozor, rychlost ovlivní USB, takže to musíte zkoušet v uSB 3.x a klíčenka také musí být USB 3.X. Jenže, i tohle se falšuje a tyhle levné podvrhy se tváří jako trojkové (mají modrý konektor), ale ve skutečnosti jsou dvojkové (ostatně viz dále, protože kontrolér čip). Čemuž by odpovídaly i ty výše zjištěné rychlosti, pokud by nebyly ovlivněné i samotným obsahem.
Zázrak!
Bylo by to přitom zázračné. Má USB-C i USB-A, je kapesní a kapacitu má o řád převyšující všechny ty 2 TB/4 TB USB disky – ty ale stojí běžně několik tisíc a míň prostě stát nemohou. Navíc je v nich v zásadě M.2 SSD, které se ani rozměrově do klíčenky prostě nevejde.

Má to ale komplikaci, popisovanou už v Jak otestovat USB disk/SD kartu jestli to není podvod – nemůžete to jen tak naformátovat, tím nezjistíte nic. Je nutné ověřit zapisovatelnost a čtení zpět – protože jen tak po určité době narazíte na to, že je vlastně nefunkční.
Jedno z možných řešení je použít F3 (Fight Flash Fraud) – ten jde opatřit nejsnáze přes Homebrew (brew install f3). Pokud nekamarádíte s terminálem, tak F3XSwift je GUI frontend. Použít ho můžete i ve Windows i v Linuxu.
Pak už jen použijete pro zaplnění disku (a může to trvat dlouho)
f3write /Volumes/NazevSvazku
a následně
f3read /Volumes/NazevSvazku
pro zjištění co na disku skutečně bylo zapsáno.
NazevSvazku bude něco jako /Volumes/Nazev a můžete to zjistit pomocí “ls /Volumes”, podívat se do Diskutil (bude to tam uvedeno jako Mount Points)
POZNÁMKA: Pokud máte po ruce Linux, tak F3 má f3probe pro rychlejší zjištění stavu disku. V Mac OS to bohužel dostupné není.
Pokud vám spuštění F3 selže, zkuste v DiskUtil použít FirstAid nebo prostě znovu klíčenku inicializovat, aby se alespoň něco spustilo.
Po spuštění f3wtite pak uvidíte něco jako:
Free space: 13.03 TB
Creating file 1.h2w … 0.01% — 7.99 MB/s … 454:08:11
Samozřejmě ten disk nemůže mít ani 13 TB (u té druhé udává 1.91 TB), ale už to ukazuje, že se nechová jak by měl. Horší je, že otestovat ho by znamenalo odhadovaných (možná) 454 hodin. To proto, že f3write postupně vytváří 1 GB velké soubory, které zpětným čtením může ověřit, jestli se skutečně zapsaly. A zrovna tenhle disk rozhodně není ani rychlý jak by měl.
Pozor na jednu drobnost, pokud f3write ukončíte a pustíte znovu, tak začne znovu od počátku. Následně f3read bude trvat také dlouho, bude postupně číst soubor po souboru a zjiš’tovat zda mají správný obsah.
Jak dopadla “64 TB” klíčenka?:
“Write failure: Input/output error” u 31.h2w, takže 32 GB. A následek i v podobě odpojení disku. Až tedy budete testovat nějaký ten další „fejk“, tak je dost jisté, že to těch 453 hodin určitě nepoběží, po nějaké rozumnější době to prostě selže.

Takže vyndat, zandat a pustit f3read. A tam už to začalo být jasné velmi brzy, selhání už u 6.h2w – takže jediné co se tam podařilo správně zapsat bylo něco přes 5 GB dat.

Klasicky něco jako možná 8 GB kapacita, což také tak většinou bývá. 4 GB, 8 GB, výjimečně 16 GB..
Jak vypadá taková klíčenka uvnitř?
Tyhle podvrhy je snadné otevřít, stačí vysunout vnitřek směrem k USB-A. A pak už můžete leccos zjistit.
16 TB klíčenka
ChipsBank CBM2199ES – USB flash disk controller – Používá se v levných USB flash pamětích (zejména s čipy NAND flash) – Podporuje USB 2.0 – Často ve spojení s TLC nebo MLC NAND čipy
TH58TFT0T23BAIKBAIL = NAND flash paměť – Patří do rodiny TLC (Triple-Level Cell) NAND Flash, často se používá v levnějších USB flash discích, SSD nebo embedded zařízeních. Kapacita se může pohybovat v rozsahu 32 GB až 128 GB, podle konkrétní konfigurace (verze 2028KAE obvykle 64 GB).


Těžko říct jaká konkrétní varianta tady je, ale klasicky tady platí, že se běžně používají vyřazené čipy, které nesplnily kontrolu kvality. Nebo něco opravdu malé, co nic nestojí.
64 TB klíčenka
Tady je to daleko zajímavější. Klasicky je uvnitř SD karta. Nejvíce rozšířený způsob podvodu co se vyskytuje nejen u USB klíčenek, ale i USB disků. SD karta má důsledně setřenou identifikaci, takže na první pohled nepřijdete na to jakou vlastně má kapacitu.
Rychlost od 4 do 8 MB/s pak znamená, že tohle bude nějaká extrémně levná a pomalá SD karta (možná Class 4 nebo 6, případně nějaká vyřazené Class 10 co nesplnila podmínky).


Chipsbank Microelectronics – a konkrétně: CBN2199S = USB 2.0 Flash Memory Controller. 5-10 MB/s zápis, do 20 MB/s čtení. Zásadní je, že tenhle kontrolér může mít vlastní firmware, takže je velmi oblíbený právě ve falešných klíčenkách/discích.
Kdyby tam nebyl přeprogramovaný kontrolér, tak by v zásadě toto byla čtečka/zapisovačka pro SD kartu s USB-C/USB-A.
TIP: Pokud byste chtěli zkoumat čipsety u takovýchto věci, tak zkuste ChipGenius (Windows i Mac) nebo USB Deview.(Windows)
Můžete něco takového reklamovat?
Můžete, AliExpress to umožňuje a zpravidla vůbec nic neřeší a prostě vám vrátí peníze – ostatně tady šlo o 217 Kč za 64 TB, a 16 TB kamarádka dokonce 72 Kč.
Prodejce tu velkou vydával za Lenovo, tu menší za Xiaomi. A protože jsem se k testování dostal až po týdnech, tak na Alie už ta 64 TB neexistuje. Tedy ta konkrétní, mezitím se prodejce proměnil a jede totéž ve velkém dál.

Vrátit či reklamovat to ale musíte do 15 dnů od doručení. Na Ali si na něco jako záruku nehrají.
Co můžete zdánlivě udělat později? Na stránce zboží nahlásit, ale to jde udělat jenom pokud “prodejce” prostě nezmizí i se zbožím. Jenže tam není možnost nahlásit podvod – jen porušování práv (autorských a značkových) a nebezpečné produkty. Což by teoreticky šlo, není to ai Mi/XIaomi ani Lenovo, ale stejně tím nic nedosáhnete.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2953: 64 či 16 TB USB klíčenka za pár korun? Jasně že ne. Jak ten podvod ověřit? A jak vypadají uvnitř?
Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu,…
-
Nákupní rádce (40): Chytré věci od TP-Linku. Klasické rádio. Velká podložka pod myš a klávesnici
Ugreen USB-C box. Zámek na kolo. Prošťouchávátko na odpad. Alza má „vlastní“ AppleTag. Vrták Forstnerův. M2. NVME/SATA „stojánek“. Lupa, no vlastně dvě. Google Pixel 9. Suchý zip a ouško Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2945: Proč je nutné správně propojit domácí síťová zařízení? Není Ethernet jako Ethernet
Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že má pomalou síť a že přenosy souborů či zálohování trvají věky. A velmi často to skončí u toho, že vlastně vůbec neví, jakou…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…