NET VIEW ve Windows slouží k zkoumání toho, co za sdílené disky/prostředky je dostupné na serveru či počítači (a případně i v celém sítí či doméně).
V Linuxu je pro tento účel možné použít smbclient (asi bude nutno doinstalovat) pokud jde o věci přístupné přes SMB
smbclient název_počítače_(nebo IP adresa) -U jméno_uživatele
Zeptá se na heslo a mimochodem ani není nutné uvádět // u názvu počítače jak jste možná zvyklí z Windows. Uvedení jména uživatele ale může být dost podstatné, stejně jako zadání správného hesla (pokud tam je nastavené).

Složitější to je v okamžiku, kdy chcete zjistit co všechno je v sítí (NET VIEW to ve Windows taky umí). Jedna z cest je prostě pustit scan sítě přes nmap:
nmap -p 445 –script smb-enum-shares,smb-os-discovery 192.168.1.0/24
Nezapomeňte na konci změnit IP masku podle vaší sítě.
Ale protože jsme stále u NetBIOS sítí, tak je tu ještě nbtscan, který si můžete do Linuxu přidat. A použití je pak podobé, tedy například
nbtscan 192.168.1.0/24
Tohle dává výstup podstatně srozumitelnější a podobnější NET VIEW.

Ale ještě lepší může být smbtree – pokud ve svém stroji máte už sambu, tak byste ho tam měli mít. A právě přes instalaci samba si ho můžete opatřit. Tady ale narazíte na tvrdohlavost ohledně nutnosti použít jméno (a heslo) pro prohledání.
V sambě je ještě nmblookup a může se také hodit. Použití například:
nmblookup -S ‚*‘
NFS?
Pokud jde o NFS přístupné věci tak
showmount -e adresa_nebo_jméno
Tady ale pozor, zatímco u SMB/NetBIOS příkladu výše se jméno stroje neuvádí v plné podobě, tak zde u NFS ano, takže nikoliv jenom jako QNAPDBD ale QNAPDBD.local (například).

Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2950: Ve Windows je NET VIEW. Je něco podobného v Linuxu? Jak zjistit jaké servery v síti mají jaké síťové disky?
NET VIEW ve Windows slouží k zkoumání toho, co za sdílené disky/prostředky je dostupné na serveru či počítači (a případně i v celém sítí či doméně). V Linuxu je pro tento účel…
-
TIP#2947: Vlastní RSS agregátor i čtečka? Snadné s FreshRSS. Třeba na Raspberry Pi či jinde, kde můžete mít Docker
Už nějakou tu dobu jedu FreshRSS na QNAP NAS a se zprovozněním RaspBerry Pi 5 s 256 GB SSD jsem si řekl, proč tam nerozjet i toto. A případně ulehčit na QNAP…
-
TIP#2944: Jak v Linuxu zjistit kde se nachází (a odkud se spustí) konkrétní příkaz? Použijte which
Tohle je dost užitečná vychytávka v Linuxu/unixu, pokud hledáte kde se nachází nějaký příkaz a odkud se spouští, tak můžete použít which doplněný o jméno hledaného (případně i více jmen). Související příspěvky…
-
TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné
Když už jsem konečně jedno z mých RPi5 osvobodil od SD karty a startuje z 256 GB SSD, tak je to dobrá příležitost si tam dát Docker a rozjet nějaké věci. Možná…
-
TIP#2936: Co když vám prostě umírá Raspberry Pi? Co zkoušet?
Vydal jsem se zkoumat Raspberry Pi 5 bootované z USB SSD. Fungovalo to krásně, než to po pár hodinách prostě umřelo. Natvrdo, bez ničeho na displeji. A nakonec také bez ničeho, čeho…
-
TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?
Tohle je vlastně snadné. Nové RaspBerry už umí bootovat z SD karty, USB disku či SSD připojeného přímo na RPi bez komplikaci s nastavením. Nastavit se to dá přímo v raspi-config (Advanced…
-
TIP#2791: Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)?
A je tu zase tolik oblíbený tip s různorodým užitečným software (aplikacemi, jak se tomu teď také říká). Tentokrát pro Raspberry Pi. Je to nový souhrn, vycházející z aktuálních pokusů s Raspberry…
-
TIP#2782: Jak na Raspberry Pi (Linuxu) otestovat rychlost internetového připojení
Čas od času budete chtít vědět jak rychlé internetové připojení má váš počítač s Linuxem/Raspberry Pi. Ať už pro případné řešení problémů nebo prostě jen ze zvědavosti. Související příspěvky TIP#2950: Ve Windows…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2773: Jak na Raspberry Pi (Linuxu, ale i Windows) otestovat rychlost síťového připojení?
Pro test rychlosti lokální sítě ale i případně spojení mezi dvě vzdálenými stroji je možné dobře použít iperf3 případně předchozí iperf . Funguje jako klient-server, tedy na jednom stroji/počítači spustíte “server” a…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2950: Ve Windows je NET VIEW. Je něco…
-
TIP#2766: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi?
Měli byste vědět, že Raspberry Pi je možné provozovat bez chlazení, ale jen pokud nechcete pouštět náročné věci. I novější, Pi 4, Pi 5 také zvládnou bez chlazení, ale pro náročnější využití…
-
TIP#2765: Raspberry Pi a vzdálený přístup pomocí RDP?
RDP (Remote Desktop Protocol) je věc známá více ve Windows než v Linuxovém světě – používá se pro vzdálený přístup na stroje s Windows, ale vcelku nic nebrání stejný nástroj (Připojení ke…
-
TIP#2758: Jak zjistím jaký model Raspberry Pi mám?
Tohle se vám někdy může hodit, když budete třeba řešit novější hardware příslušenství pro Raspberry nebo nějaké otazníky okolo software. Zjistit model můžete pohledem na desku, nad procesorem je k vidění označení…
-
TIP#2755: Proč se mi na Raspberry Pi připojil USB disk sám? Jak to vypnout/zapnout?
Na Raspberry Pi asi budete trochu překvapeni tím, že po vsunutí (připojení do portu) USB disku se automaticky připojí do /media/username/nazev_disku – na svědomí to má GUI a tamní souborový manažer. Související příspěvky…