Tohle je vlastně snadné. Nové RaspBerry už umí bootovat z SD karty, USB disku či SSD připojeného přímo na RPi bez komplikaci s nastavením. Nastavit se to dá přímo v raspi-config (Advanced Options -> Boot Order) a výchozí stav je ten, že SD karta má přednost tak jako tak, ale když tam není, tak zkusí postupně další.

Takže pokud k RPi připojíte bootovatelný USB disk, tak z něj nastartuje. A připravit takový disk není nic složitého – klasický Raspberry Pi Imager je pro Windows, Ubuntu i Mac a vytvoříte si tam vše potřebné. Včetně potřebného nastavení – tak aby to po bootu bylo připravené k používání a připojení.
Předem můžete nastavit jméno stroje, přihlašovací údaje, Wi-Fi, locale, povolit SSH – po zapnutí se tak budete moci rovnou připojit a pokračovat v nastavování.
POZNÁMKA: Nezapomeňte, nahrávání na disk bude stahovat vše potřebné z Internetu, není to přímo součástí instalátoru.
Po nahrání USB nezapomeňte na Eject pokud jste na Macu.
TIP: Připomenu velmi dobrý přehled v Zprovoznění RaspBerry Pi5. Co koupit abyste měli vše potřebné
Přístup přes SSH
Přihlášení přes SSH je poté snadné – nastavili jste si jméno a heslo, takže se stačí přihlásit. Pokud jste více založení na myší a GUI, tak dobrá cesta je Raspberry Pi Connect ale ještě lépe VNC (viz dále)
Raspberry Pi COnnect stejně musíte v SSH nainstalovat a zprovoznit (což rovnou zajistí i aktualizaci systému, což bude trvat delší dobu). Každopádně viz Jak na Raspberry Pi? Vzdálený přístup (5).
Přístup na desktop – Raspberry Pi Connect a VNC
Pokud chcete aktivovat Raspberry Pi Connect, tak spustit (rpi-connect on) a nastavit (rpi-connect signin) – následně je možné se připojit (z prohlížeče).
Tohle řešení má tu výhodu, že se na své RPi co máte doma/v práci můžete připojovat odkudkoliv (viz Raspberry Pi Connect nic nestojí a můžete mít na dálku přístup k vašemu RPi doma či v kanceláři)
Alternativa co bude rychlejší (protože přímé spojení) pro Rpi5 (a Wayland) je VNC – to povolíte v sudo raspi-config (ostatně jako řadu dalších věcí). Stačí jít do Interface Options, povolit a počkat na restart. Pak už budete jenom potřebovat něco jako TigerVNC (Windows, Mac, Linuxy, atd) nebo RealVNC Viewer (taky multiplatformní).
Narazíte-li na rozlišení co se chytlo podle toho kam jste zapojili HDMI, tak v Screen Configuration (v menu -> Preferences) můžete rozlišení změnit.
TIP: Připomenu i Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv. Hodně užitečná věc
Co dal
Přihoďte si rovnou zcela určitě mc, vim a htop (měl by tam už ale být) případně btop (pokud chcete do GUI tak třeba conky).
Ale je toho mnohem víc, takže viz třeba Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)? a Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal
A nezapomenout na zálohování, viz Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#878: Co si pořídit místo aplikace Spotify?
Před pár týdny psal Petr Klement, jestli by nestálo za to udělat tip týkající se používání Spotify. A také zmínil to, co je pro Spotify charakteristické – je stále méně uživatelsky přívětivé…