Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je nějak obcházet. Ale zrovna u těch jablečných je podivný zvyk dělat, že žádné nejsou. Takže…. tady jsou. Ve třech dílech.
TIP: Předchozí dil najdete v 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
V listopadu jsem si pořídil Mac Mini M4 a vypnul Windows a prostě přešel na Mac. Naučil se kupy věcí, zjistil kupy věcí a je to skvělá zkušenost. Windows jsem od té doby nezapnul a jsem rád, že jsem to udělal. Mac Mini M4 je skvělé hardware, jen ten operační systém by potřeboval víc pozornosti. Ale to už delší dobu u Apple není co bývalo. Ale tak už to se software, aplikacemi a operačním systémy je.
10) Nelze vidět stav baterie na iPhone, iPadu, Apple Watch, MacBooku. Tohle je těžce nepochopitelné a bolestivé. Bateriový widget umí jen zařízení s Bluetooth.
11) Klávesové zkratky jsou šílené. Je zcela běžné, že budete muset mačkat kombinaci tří kláves s nějakou čtvrtou hlavní. Ale i při dvě+hlavní to bývají prstolamy. Je jich navíc tolik, že není v lidských silách si to pamatovat a Apple tak nějak schválně nezvolilo pojmenování, ale označení symboly. Ani po pěti a více letech si nedokážu zapamatovat který je který. A už vůbec ne, který symbol se jak jmenuje. Takže fakt netuším co mačkat když mám (například) zmáčknout Option+Command, protože na Logitech MX Keys jsou popisky pro WIndows a symboly pro Apple. O zmatcích při vzdáleném přístupu na jiné systémy ani nemluvě.
12) Kliknutí na ZIP ho neotevře, ale rovnou natvrdo rozbalí. Což je něco co někdy opravdu chcete, ale někdy v žádném případě. Na disku to dokáže velmi rychle vytvořit záplavu smetí.
13) Finder má nedostatečné Cut&Paste a chová se nekonzistentně kdy někdy kopíruje a někdy přesouvá (Jak na Mac OS ve Finderu přesouvat soubory?). Síťová připojení dokáží ve Finderu být velmi pomalá a mají tendenci se ztrácet (zmizí i z oblíbených) a navíc není možné obnovit (refresh) obsah, jedině tak že zabijete (Force Quit) celý Finder. Viz
TIP: Jsou i věci, které jsou zásadně fajn. Řeč je o nich v To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
14) Finder chaoticky třídí soubory a složky a neustále zapomíná, jak jste si to nastavili. Rychle hledání tím, že prostě napíšete první písmeno (mělo by to skočit na položku tohoto jména a můžete pokračovat v psaní) se chová pokaždé jinak podle zvoleného pohledu a také když máte složky zobrazené jako první (Jak ve Finderu na Macu mít nejprve zobrazené složky a pak soubory). Jasně, po čase se to jakžtakž naučíte. Můžete použít políčko pro hledání, ale to nehledá ve výchozí podobě v aktuální složce, ale rovnou v celém Macu. Přitom treba ten postupně se rozvíjející sloupcový pohled je zcela vynikající vychytávka.
15) A ještě jedna věc u Finderu co postrádám. Pokaždé naivně kliknu na ikonu v Docku a čekám, že mi prostě otevře nové okno k tomu již otevřenému v okamžiku kdy ten otevřený mám aktivní (a tedy ho zcela jistě nechci aktivovat). No, neotevře. A to se Finder nechová jako jiné aplikace, nejde ho zavřít pomoci cmd+Q. A na počátku užívání Macu mě to iritovalo, protože na stisknutí nijak neraguje.
16) Chybějící Del je takové pro Apple typické komplikovaní života. Ale můžete mačkat kombinaci kláves (fn+backspace), takže si zvyknete, nebo se přeučíte a mažete odzadu. Naštěstí na klávesnicích co Del mají vše funguje jak má. Co ale hlava nebere, proč Del (když už ho člověk má) nemaže soubory (v Photos, Finderu, atd). A proč někde Backspace maže (Photos) a někde ne (Finder). A někde se k tomu mačká něco a někde něco jiného.
17) Aktualizace systému jsou čím dál tím pomalejší a nic nepomohlo ani nedávné slibování Apple, že to výrazně zrychlili. Na starších Mac zařízení je to navíc doprovázené 100% aktivitou CPU a přehříváním.
18) Spotlight má tendenci jednou za čas na notebooku (Air s Intelem) uvést ho do varu a vytížit CPU na 100 procent. Zpravidla v moment, kdy to vůbec nechcete. Problémy má i Chrome (Renderer 100% CPU) a další procesy nebo aplikace a ani po letech to není vyřešené.
19) Upozornění na velkém displeji jsou prakticky nečitelné a není možné zvolit větší písmo ani větší upozornění samotná. Některé se tvrdohlavě vrací (jako například, že jste neodpojili disk, který jste nejen odpojili, ale stalo se to před měsícem a déle).
Máte nějaké vlastní věci, které na Mac OS nesnášíte? Vadí vám? Dejte vědět. Případně i jak je překonáváte a řešíte.
TIP: Další dil najdete v 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?
Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve…