V listopadu jsem prostě vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. První dva týdny to hodně bolelo. Ale měsíc poté docela pohoda. Cestou jsem přišel na spoustu věcí, naučil se spoustu věcí a ještě naučím. A vám to třeba pomůže, ať už přecházíte nebo jste už jableční.
Bezdrátová náušní sluchátka (Sony) se nevypnou, protože Mac je jen uspaný (případně ani to) a tím pádem je Bluetooth aktivní. Vypínají se po určité době co se rozpojí Bluetooth, což nenastane. Některé dražší modely se umí vypnout tím, že poznají, že je nemáte na hlavě.
Uspání Macu potřebuje běžně tak dva až tři pokusy. Někdy i víc. Podle online komentářů aktuálně (opět) chyba v Mac OS. Naštěstí ho vlastně ani není třeba uspávat. Jen tedy je třeba uspávat displeje a tam platí totéž, chce to dva až tři pokusy, aby konečně zhasnuly.
Microsoft Office (na Windows mám prastarý 2010) chybí pro některé činnosti, jako třeba ukládání kopie vydaného tipu. Takže jen změnit postupy, tak že dokument se otevře v Google Docs, kde to mám stejně uložené. Což jde bez problémů. Variantou by bylo to otevírat v jablečných Page, nebo si pořídit LibreOffice. Ta první cesta je ale praktičtější.
Ukončování aplikací je oproti Windows zásadní nezvyk, červené kolečko neukončuje aplikaci a musíte to dělat ručně (Cmd+Q nebo v docku přes ikonu). Osobně si myslím, že ten koncept je špatně a zavření by prostě mělo být zavření.
/tmp které jsem měl na D: a kam padalo všechno co prostě bylo dočasně a neslouží k uchování věčně je nutné si založit. Prostě v domovské složce a ve Finderu přidat k oblíbeným. S oblíbenými ve Finderu se rozhodně naučte pracovat a dejte si tam vše často používané, ušetří to hodně času.
V XnViewMP pochopitelně nutno znovu vytvořit všechny Favourites/Oblíbené. A přidat si i různé dávkové soubory dělající věci co se dělají pořád dokola. Šetří to čase vesmírně. Včetně toho, že si XnViewMP dáte na vlastní klávesovou zkratku. A mrkněte i do Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Alt+Tab pro přepínání oken zobrazuje jen ikonky a to ještě aplikace, nikoliv otevřených oken, takže tudy se mezi více okny Chrome prostě nepřepnete. Užitečný je AltTab (v Att+Tab budou vidět náhledy) ale zobrazení je takové dost neuspořádané a špatně se v něm orientuje. Můžete se zkusit naučit používat Mission Control, ale i tady mám stejný problém. Je to extrémně nepřehledné.
Připomenu, co už jsem psal jinde, rozhodně přejděte i se správcem hesel co jste měli ve Windows. Obrovská úspora času.
WhatsApp v prohlížeči nebo WhatsApp jako aplikace? Pokud chcete volat, tak aplikace. Jinak to je vcelku jedno. Nechávám to prozatím v prohlížeči.
Text expander jsem už řešil jinde a je dost zásadní pro bezproblémový přechod. Viz Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
A pochopitelně mít i další klávesové zkratky pro spuštění/otevírání aplikací (což bude třeba dělat přes Automator, kde pozor tam vytvořené věci jsou v Library/Services ). Ostatně viz Jak na Mac OS spustit aplikaci pomocí klávesové zkratky

Zcela nutně potřebujete clipboard manager, protože to Apple neumí. Takže třeba Copy Less 2 a narazíte opět na komplikaci s klávesovou zkratkou (Win+V vs. něco s C na Macu).
TIP: O Copy Less 2 je řeč už v Přechod z Windows na Mac: Doporučené aplikace pro snadnou změnu. Velmi užitečná tip, který si rozhodně prostudujte.
Brzy zjistíte i další rozdílné chování, kliknutí do neaktivního okna jen aktivuje okno, ale nedojde ke kliknutím tam kam jste klikali. Teoreticky řešitelné přes: defaults write com.apple.Terminal FocusFollowsMouse -bool true. Nebo se to prostě naučit.
Velký náraz budou připojování a přístup na síťové disky. Ale k tomu se vrátím časem v samostatném tipu.
Jedna nepříjemná vlastnost Mac Mini M4. Zlobí sluchátka (Sony) připojená přes Bluetooth, prostě tam občas je výpadek hraní/zvuku. V online fórech to ale píší i o Apple sluchátkách, takže to nebude kurvítko na značku. A už dlouho uživatelé kladou otázku, opraví to Apple?
TIP: Určitě si prostodujte i Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Další otravná vlastnost. Mac OS se neustále dožaduje zadání hesla (místního, ne pro iCloud ID). Třeba i u tak obyčejné změny jako navýšení doby pro vypnutí zobrazení z 5 na 10 minut. Ale těch míst je záplava a je to hodně obtěžující.
Praktická zkušenost s Logi Options+ a tamním mapováním kláves? Zámeček vpravo nahoře jsem přemapoval na Stop/Play pro snadnou dostupnost. Ale bezprostředně po probuzení to vede k zamknutí, ona pozměněná funkčnost je k dispozici až se zpožděním.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…