Jedna věc, kterou Mac OS neznámo proč skoro vůbec neumí. Barevná schémata, tak je to možné třeba ve Windows. Nebo alespoň nějak lépe zvýraznit okna.

Jediné co můžete, je jít cestou světlého/tmavého režimu a režimu kontrastu, který je mimochodem zcela příšerný (najdete v Accesibility/Zpřístupnění).
Lze změnit barevný akcent (accent color) a barvu zvýraznění ( Highlight color), což je dost k ničemu. Najdete v System Settings > Appearance. A bohužel nelze ukládat zvolené kombinace a rovnou upozorním, že když se vám to povede nastavit nevhodně, tak je dost těžké to dostat do původní podoby. Navíc to nezmění onu nevýraznost rozhraní jako takové.
- Accent color je barva, která se používá pro různé prvky uživatelského rozhraní, jako jsou tlačítka, výběrové rámečky a další interaktivní prvky. Což může dost pomoci i v tom, že budete lépe vidět aktivní prvky, které ve výchozí podobě jsou stejně nevýrazné jako většina rozhraní.
- Highlight color se používá k označení vybraného textu nebo položek. Tedy toho co “vyberete do bloku”
Zkuste si pohrát s Povolit zabarvování tapet v oknech/Allow Wallpaper Tinting in Window, uvidíte co vám bude víc vyhovovat.
Mimochodem, ty výše uvedené možnost “přizpůsobení” se objevily jako velká novinka v roce 2020. A od té doby se nic nezměnilo.
Trochu si lze pohrát s průhledností, ale to je také bída. Viz konec tohoto tipu.
Malá užitečná aplikace je HazeOver – ztmavuje neaktivní okna, což dost pomůže. Na velkém displeji velmi, stačí nastavit jen něco okolo 15 % ztmavení, nejsou nutné příliš velké hodnoty.
POZNÁMKA: Chrome umožňuje měnit barvu okna a změní tím i barvu záhlaví s taby. Dost užitečné, protože tím lze snadno vizuálně odlišit různé profily Chrome. Některé další aplikace také mohou mít vlastní barvová a vzhledová schémata.
“Semafor” (traffic lights), tedy ony tři barevné prvky pro zavírání/minimalizaci/umístění oken nejde mít jinde než vlevo nahoře. A podle všeho opravdu neexistuje cesta, jak to změnit.
Můžete měnit ikonky, ale nemůžete to udělat pro předinstalované aplikace. A občas budete narážet na to, že to prostě někde funguje a někde nefunguje.

Je možné mít vlastní pozadí plochy (Wallpaper) ale také pozadí složek ve Finderu. Ale opět je to omezené, jedině pokud je v pohledu s ikonami.

Lze přizpůsobit mírně přihlašovací/zamknutou obrazovku (login screen), ale to vám s přehledností a použitelností rozhraní nijak nepomůže.

Dock je přizpůsobitelný co se velikosti ikon týče, toho zda se zvětší při najetí kurzorem. Lze ho schovávat a umístit dolů, vlevo nebo vpravo. Nahoru ovšem ne. Pokud byste chtěli více přizpůsobitelný Dock, tak zahodit ten od Apple a pořídit si nějaký lepší. Pro přizpůsobení toho od Apple třeba viz již zmíněný DockDoor. A něco více v Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Menu nahoře je rozhodně vhodné uvést do použitelnějšícho stavu. Dříve byl vhodný Bartender, aktuálně bych doporučil spíše Ice. Tady více v Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře

Poslední kde můžete něco zkusit něco Accesibility/Přístupnost kde v Display/Displej jsou různé možnosti přizpůsobení pro zobrazování pro uživatele se specifickými potřebami. Je zde i výše zmíněné nastavení průhlednosti.
PS: Otvírákový obrázek vytvořil Copilot. ChatGPT zrovna pár hodin nejela, takže se mi nechtělo čekat.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2913: Jak v Mac OS otestovat mikrofon a zvuk (výstup)?
V Jak otestovat, jestli mi (správně) funguje mikrofon? před pár lety jsou tipy jak tohle udělat ve Windows a případně také na webové služby, které k tomu můžete použít. Ale je dobré…