Zapojit Ethernet, zapojit napájení, zapojit HDMI a zapnout. Pokud jste nezapojili drátovou klávesnici a myš, tak spárovat bezdrátové (viz extra tip a jen trpělivost). Pokud jste přišli z Windows, tak pozor, rolovací kolečko myší roluje opačné.
Vybrat jazyk, že jste v Česku a doklikat se k nabídce aktualizace Mac OS. Je na vás, zda to do toho půjdete (já bych mšel). Stahovat to případně bude 2.44 GB (a tady vám to alespoň řekne, když reinstalujete, tak nevíte nic). Po stažení ještě počítejte s tak tak s 10-15 minutami na aktualizaci (30 minut co to udává to nebude, nebojte), nějaká ta příprava, pár restartů a vypnutí/zapnutí displeje..
Po aktualizaci se paradoxně znovu vydáte na volbu odkud jste a budete pokračovat pár dalšími kroky až dorazíte k Migračním asistentovi – jde migrovat z Mac, Time Machine zálohy, startup disku a dokonce i Windows PC. Tady bych asi mohl využít MacBook, ale nevyužil a vzal to čistou cestou (Not Now vlevo dole).
Přijde přihlášení k Apple ID. Pozor na klávesnici (Z/Y) a zadávané heslo bohužel nejde vidět a mějte po ruce iPhone/hodinky pro ověřovací kód.

Objeví se Setting up Account (iCloud) (momentálně jsme 20 minut od okamžiku zahájení aktualizace Mac OS.
Můžete vypnout lokační služby, analytiku zařízení, analytiku aplikací a naopak zapnout Siri (určitě), Screen Time (spíš ne) a vypnout Filevault Disk Encryption (rozhodně ne), Na stejném místě lze zvolit vzhled (světlý/tmavý), Při změně nastavení se vám kdesi uprostřed objeví i Apple Intelligence, ale nic tam stejně nejde měnit (nebo spíš nešlo, v listopadu ještě na Mac OS zpřístupněná nebyla). Tak jako tak je tyto věci možné měnit později.
Důležité je založení si účtu pro váš nový počítač – pomocí tohoto účtu se budete přihlašovat. Osobně volím totéž jako na MacBooku. Opět bohužel nelze vidět co zadáváte v hesle. Hint, nápovědu si buď využijte, nebo přeskočte, A nechte tam aktivní možnost aby vaše Apple ID mohlo tento účet resetnout.
POZNÁMKA: Samotné balení Mac Mini je povedený kousek, velmi dobře se otevře, uvnitř klasicky skvělé uložené. Ale i krabička ve které to poslali měla skvělý jednoduchý způsob pro otevření. U Apple balení bych chtěl jedinou věc, aby vnitřní výplň byla snadno vyjmutelná a to balení se tak dalo využít dál,
Nezapomeňte, že klávesnici máte nejspíš US i když jste si vybrali CS, ta je sekundární (ale vpravo nahoře můžete přepnout).
Při umisťování Mac Mini pozor, na spodní straně je vstup/výstup chlazení (větráku) a v zadním levém rohu je vypínač – dost nešikovné, ale vrátím se k tomu časem. Můžete spodní stranou dolů, ale nic nebrání poloze na boku.
A pak už jen dorazí Welcome to Mac a je hotovo. No, tak trochu. Pokud nemáte klávesnici od Apple, tak se objeví Keyboard Setup Assistant, který vám stejně moc nepomůže, nabídne vám ISO/ANSI či JIS a ty první dvě stejně nebudete vědět co je správně. Takže dáte na předvybrané.

TIP: Displej máte jako 1920×1080 ačkoliv máte 3840×2160? V nastavení jděte do Displays a musíte si přepnout zobrazování rozlišení jako seznam a tam napravit. Výsledek samozřejmě je ten, že na tom displeji bude vše miniaturní – nepřizpůsobí se to samo. Musíte opět zrušit zobrazování dostupných rozlišení a vrátit se ke scalingu. Tohle mimochodem není jako ve windows, kde si vyberete správné rozlišení a pak 150 % scaling, aby to bylo použitelné. Tady jdete po nižších rozlišení. Detaily a jak na to v Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
Klávesnici na českou si můžete přepnout vpravo nahoře. To jen pro připomenutí, protože se to náhodně přepíná na US.
Každopádně, máte zprovozněný Mac (Mini), můžete ho ovládat, je připojený k Internetu a je tedy možné pokračovat v dalším nastavování. Je velmi podobné tou co je popsáno v tipu o resetu MacBooku, ale přece jenom je to stolní stroj, který nebudete nikam nosit.

Než to ale uděláte, asi si přenastavíte citlivost myši (Tracking speed)…..
A k tomu co všechno změnit a co se hodí dát na nový Mac se vrátí samostatný tip. No, kupa tipů. Ale začít můžete v třeba Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start

Ještě předtím si Mac ideálně přejmenujte (General -> About -> Name) a ano jde do toho kliknout, ačkoliv to tak vůbec nevypadá.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2974: Používáte Chrome? A máte aktivní Enhanced Protection/Pokročilou ochranu?
V Nastavení/Settings v Chrome najdete Enhanced Protection/Pokročilá ochrana v Privacy and Security/Soukromí a Bezpečnost > Security. Nedávno zde přibyly nějaké AI funkce, které chrání proti dalším nebezpečím. A je užitečné mít právě…
-
TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?
Chcete mít vlastní umělou inteligenci, která nepotřebuje přístup k Internetu a ani nic nikam neposílá a nevykecává? Je to vlastně docela snadné, prostě si budete LLM co to umožňují spouštět přímo v…
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…