Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to dáno tím, že Android je mnohem rozšířenější platforma, takže pro případně útočníky je snazší a efektivnější sem cílit.
Jak se projevuje hacknutý telefon/tablet s Androidem?
Je řada příznaků, které by mohl vést k tomu, že byste měli ověřit stav vašeho zařízení. Ne všechny ale nutně znamenají, že je napadané (hacknuté). A nutno dodat, že jsou prakticky shodné i co se týče příznaků na iPhone/iPadu.
- Něco vám požírá baterii aniž byste zařízení používali. Může to být skutečně něco škodlivého a skrytého, ale často to bývá prostě běžný stav. Trochu vhodný indikátor je, že ve přehledu toho co požírá baterku by se nejspíš nějaké to škodlivé software neukazovalo, nebo se maskovalo za něco co nepoužíváte. Na Androidu je navíc možné pořídit aplikace, které tohle dokáží lépe analyzovat.
- Zařízení se přehřívá coby indikace tohoto, že na pozadí běží něco co intenzivně pracuje. Zpravidla toto bude spojené i s mizející baterií.
- Vysoká spotřeba mobilních dat, připojení k Internetu je dost dobrý ukazatel, ale na iPhone/iPadu se tohle dost obtížně sleduje. Stejně tak i zde je možné na Androidu lépe sledovat konkrétní spotřebu, ale i různé další informace. Třeba to “s čím” konkrétní aplikace komunikují.
- Běží aplikace či procesy, které neznáte a nepořídili jste si je. S výhodou toho, že na Androidu se lze snáze dostat k něčemu jako je Task Manager či Monitor Aktivity
- Zařízení se zpomaluje, občas něco dělá aniž by k tomu byl důvod. Tady jen klasicky pozor, tohle je občasné běžné chování Android zařízení, obzvlášť pokud jde o starší (a stárnoucí) modely
- Padající nebo restartující se aplikace je sice také docela dobrý příznak, ale opět platí, že to není nic neobvyklého
- V telefonu/tabletu máte aplikace, které jste si neinstalovali. A pozor, nemusí být vidět jenom na vaší ploše, mohou být skryté. Některé mohou mít falešné jméno a je řada cest, jak se škodlivé software dokáže maskovat.
- Vyskakující “okna” či upozornění, obzvlášť pokud moc netušíte, co je způsobuje. Pokud jsou to reklamy, tak je dost jasné, že něco je ve velkém nepořádku.
- Neznámé aktivity v podobě nákupů, podivné přijaté či odeslané zprávy, hovory, změny v nastavení zařízení. Vaše kontakty vám mohou říkat, že je spamujete. Tady jen pozor, že může jít o hacknuté sociální sítě, e-mail či chatovátka, ale ne hacknutý telefon jako takový
Co udělat, pokud máte podezření na napadení
První co byste zcela určitě měli udělat je odpojit zařízení od Internetu i mobilní sítě. Takže vypnout Wi-Fi, vypnout mobilní data, uvést do letového režimu.
Poté bývá velmi užitečné změnit heslo u Google (a případně i dalším účtům, zejména e-mailu, sociálním sítím a dalším). Nemůžete to dělat na telefonu/tabletu a měli byste to udělat někde kde máte jistotu, že počítač není také napadený
Určitě restartujte zařízení (hard, tvrdý restart), ale tady pozor. Na Androidu je restart málokdy použitelný pro odstranění skutečně škodlivého software.
Co můžete udělat je použít nějaký antivirový/antimalware program. Ten dokáže odhalit zpravidla alespo%n škodlivé a nevhodné aplikace, ale skutečně hacknutý telefon spíš ne. Ale určitě neuškodí zkusit i toto, viz Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?.
Některé Androidy (například Samsung) mají vlastní antivirové/bezpečnostní software a zcela určitě neuškodí ho zkusit spustit.
Můžete se pokusit odstranit podezřelé aplikace a určitě aktualizovat Android jako takový. Byť tady můžete narazit na to, že zařízení s Androidem je hodně od velmi různorodých výrobců.
TIP: Velmi užitečné čtení je v Je bezpečné na Android pořizovat aplikace mimo Google Play? Je sideloading bezpečný? a Je bezpečné si stahovat APK aplikací pro Android? A odkud je možné stahovat?
Některé telefony (například řada Pixel) mají Safe mode (bezpečný režim) – režim kdy se telefon restartne a nedojde ke spuštění dalších aplikací. Aktivace Safe Mode, pokud to telefon umožňuje, se liší od zařízení, takže si musíte zjistit jak to udělat (například něco jako zapnutí telefonu pomocí stisknutím tlačítka napájení společně s tlačítky pro ovládání hlasitosti).
Bezpečnější a jistější řešení?
iOS/iPad OS má jednu relativně užitečnou vlastnost, většina napadení se vyřeší tím, že se provede uvedení do továrního nastavení (factory reset). Platí to poměrně hodně i u Androidu, minimálně tím získáte čistý telefon bez případných škodlivých aplikací. Problém ale bude pokud napadení je na úrovní “root”, tedy rootovací malware.
Poté co toto uděláte, tak můžete obnovit zařízení z cloudové zálohy, kde by škodlivé software být nemělo, tedy za předpokladu, že se nějak chytře neskrývá v aplikacích (ano, z Google Play je možné chytit malware, škodlivé aplikace).
TIP: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Jistější cesta je ta, že si telefon/tablet znovu zprovoznit “od nuly”. Tedy přidáte tam aplikace ručně a jenom ty, které opravdu potřebujete.
Před vlastním factory reset se ujistěte, že máte zálohu. Zejména například fotografií, protože o ty byste mohli přijít.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2826: Máte podezření, že váš Android telefon či tablet byl hacknut? Dá se to poznat? Co se dá dělat?
Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2717: Jak na Androidu rozdělit displej a mít tam dvě aplikace?
Jedna věc je na novějších Androidech oproti Apple iPhone užitečná. Umějí rozdělit displej a mít na něm dvě aplikace. Něco co u Apple umí jenom iPad. Související příspěvky TIP#2841: Jak na iPhone…
-
TIP#2712: Jak fungují eSIM v Samsung telefonu a jaké má eSIM výhody. A tip na O2 SIM zadara na léto.
O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM.…
-
TIP#2668: Jak uvést Samsung telefon do továrního nastavení před prodejem či předáním
Chcete prodat nebo někomu předat mobilní telefon? U všech platí, že musíte vymazat obsah uvedením do výchozího (továrního) nastavení. A protože jsem to před pár dny dělal u půjčeného Samsungu, tak proč…
-
TIP#2654: K čemu je dobrý Browsing Assist/Samsung Internet na Samsung Galaxy S24/S23 (One UI 6.1)
Samsung v nedávné novince Galaxy S24 nadělil různorodé pokročilé vychytávky s umělou inteligenci a o pár týdnů později totéž dorazilo i na předchozí model (S23) skrz nové One UI 6.1. Patří sem…