Každý napájecí adaptér či nabíječka má dva základní parametry, napětí (zpravidla jedno, nominální) a proud (maximální) které poskytuje napájenému zařízení.
Je zpravidla důležité použít správný adaptér pro konkrétní zařízení. U USB adaptérů už to není až tak důležité, protože zařízení i adaptéry se umí vzájemně přizpůsobit. Ale může například dojít k tomu, že výkon (odběr) (což je hodnota ve wattech, také uvedena, ale i spočitatelná vynásobením napětí a proudu) nemusí být dostačující pro zařízení. U nabíječek s více výstupy je navíc běžné, že mají různé parametry výkonu a celé se to ještě komplikuje maximem výkonu nabíječky jako takové.
Použití adaptéru s nesprávným napětím může způsobit poškození nebo zničení zařízení. Příliš vysoké napětí může vést k přepětí a spálení elektronických součástek, zatímco příliš nízké napětí může způsobit nestabilní provoz. Což je podstatné hlavně u všech těch různorodých adaptérů pro domácí elektroniku, ale třeba i pro notebooky co neumí USB-C.
Správný proud zajišťuje, že zařízení funguje správně . Pokud adaptér neposkytuje dostatečný proud, zařízení může fungovat pomaleji nebo se pomaleji nabíjet, či se nemusí vůbec nabíjet či fungovat. Nesprávný proud nebo napětí mohou negativně ovlivnit životnost baterie, způsobit její rychlejší opotřebení nebo snížit její kapacitu.
Nezapomeňte i na dodržení toho, že musíte mít stejnosměrný (DC) nebo střídavý /AC) zdroj (napětí/proud) podle toho, jak to zařízení vyžaduje.
Co byste měli dodržet
Shodné napětí – Ujistěte se, že napětí adaptéru přesně odpovídá požadavkům zařízení. Toto je základní a zásadní požadavek.
Proud – Adaptér by měl poskytovat stejný nebo vyšší proud, než je minimálně požadováno zařízením. Samotné zařízení nebude odebírat větší proud, než potřebuje, takže větší “ampéráž” není na škodu.
Příklad: Pokud vaše zařízení vyžaduje napájení 5V a 2A a váš adaptér poskytuje 5V a 3A, zařízení si vezme pouze potřebných 2A. Adaptér je schopen dodat až 3A, ale zařízení nepotřebuje více než 2A.
Jak to zjistit
Většina adaptérů má na sobě štítek nebo nápis s technickými údaji. Hledejte hodnoty uvedené pod „Output“ nebo „Výstup“, kde najdete napětí (V) a proud (A nebo mA). Například: Output: 5V ⎓ 2A. Nebo, na obrázku níže, 14.85 V/3.05 A (45 W mimochodem) – adaptér pro notebook.

U zařízení je vhodné si projít technické specifikace zařízení – ty často obsahují informace o doporučeném napětí a proudu pro nabíječku nebo adaptér. Hodně často pomůže navštívit stránky výrobce nebo se podívat do na e-shop, kde zařízení prodávají.
Příklad: Apple USB-C 30 W Adaptér poskytuje jak název napovídá 30 W výkon a popis udává 6 A. Logické, protože USB-C je 5 V a 5 V * 6 A = 30 W. Ve skutečnosti ale umí mnohem více kombinací – 20 V/1.5A, 15 V/2A, 9V/3A a 5V/3A. Právě to vše je možné zjistit na štítku.
TIP: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)
Napájecí konektor
Každý zdroj/adaptér bude mít konektor pro zapojení do zařízení. Může jít o velmi různorodé USB konektory (kabely), ale ještě různorodější proprietární konektory. Velmi často to bývá něco kulatého.
Tady je případně nutné hlídat u stejnosměrných (DC) konektorů, aby byly správně zapojené – neplatí například univerzálně to, že na obvodu je minus a uvnitř plus (tedy polarita). To jaké provedení zdroj/adaptér má bývá také uvedeno na štítku. Na samotném zařízení také, ale méně často. Nesprávné zapojení může vést k poškození zařízení.
Pokud to není uvedeno na štítku adaptéru, tak můžete vzít voltmetr a +/- zjistit po zapojení adaptéru. Pochopitelně jen u takových adaptérů, které pro provoz nevyžadují odběr ze zařízeni.

U oněch různě kulatých je navíc důležitý i průměr (vnější i vnitřní) a délka.
Důležité u USB adaptérů/konektorů je i to, že musíte zvolit mít odpovídající kabel – existuje nabíjecí kabely a datové kabely (co ale také dokáži nabíjet). Mají ale vždy zásadní parametry týkající se maximálního výkonu, kterým mohou nabíjet/napájet. Může být i dost zásadní rozdíl mezi nekvalitními a kvalitními kabely.
Mimochodem právě různorodé tvary a provedení konektorů jsou velmi typické pro notebooky (ale třeba i holicí strojky). Naštěstí u notebooků dochází k přechodu na využití USB-C. Stejně jako u telefonů, kde dlouhé roky vládla džungle mnoha různorodých mini/micro USB/Lightning, ale nově je prakticky vše USB-C.
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…
-
Nákupní rádce (35): Máte UPSku? Běžná Apple EarPods. Neprodávanější v Mega Slevách. Boží zvonek na kolo
Víte co a k čemu je pokosnice? Micro USB-B znáte? Něco co se bude hodit pro příští Vánoce. Retro Casio hodinky. Termo (chytrá) hlavice. Chytrá venkovní zásuvka. Skvělá herní podložka. Související příspěvky…
-
Hlouposti z Aliexpressu (4): Teleskopický magnet. Cestovní váha. Náprava pantů ve skříni. Multimetr
Obskurní polička. Zelená duše. Univerzální zdroj. Držák na mobil na kolo. Užitečné poznámky pro kupování USB nabíječek. Stojánky. Levandule a další drobnosti Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
Nákupní rádce (34): Multimetr. Tři v jednom USB. Plastelína. Cestovní příruční šicí stroj. Thunderbolt 3 kabel
Dost boží hračka pro děti. Máte doma legendu? Chladící podložka pod notebook. Hlavice na topení od Tesly. Cyklopočítadlo. VelcroStrap+. Lego. PocketBook 629. Sekyrka. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček?…
-
Nákupní rádce (33): Sinclair ZX Spectrum. Tepelně spínaná zásuvka. TOP věci co nejvíc zaujaly za celou dobu doporučování
USB Hub 2 in 4. Solight chytrá zásuvka. batoh na notebook. Termální infrakamera. Příjemně levný monitor Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát pozor?…
-
Nákupní rádce (32): Čas pořídit SSD. Doporučení na knížku. Čistící hmota s bezva názvem. Netatmo za půli
AlzaPower Velcrostrap. Stojánky z Ali. Logitech MX Mini Mechanical. Slevy na Samsung věci. USB-C > HDMI. LED lampa Extol. Blackfriday = LEGO. Microsoft 365 Family Související příspěvky TIP#2629: Jaká je levná 40”…
-
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
-
Nákupní rádce (31): Největší Black Friday. 1 TB SSD USB od Adata. Pozor při nákupu nabíječek
Otočné tlačítko co umí Zigbee. Užitečný SONOFF ZBMINI. Nabíječka autobaterií. Praktická váha do ruky. Apple AirPods 4 umí ANC. 27″ herní Quad HD (2560×1440) monitor za skvělou cenu. Playmobil požární stanice. Související…
-
TIP#2838: Jaká je životnost vypálených CD/DVD/BluRay? A vyplatí se na ně zálohovat s ohledem na cenu?
Nedávný tip K čemu se (v roce 2024) hodí vypalovačka či čtečka CD/DVD/BluRay? přinesl i komentář někoho, kdo se po více jak deseti letech (tak nějak) vydal ověřit co má vypálené a…