Chytrá televize dnes prakticky vždy má alespoň jeden USB port a měly ho i ty méně chytré pár let zpět. Stejně jako u počítačů to mohou být USB 2.x, či 3.x atd. Prakticky to ale bude nejspíš klasický (velký) USB-A).
Jaký port to je se hodí vědět, protože USB 2.0 bude mít rychlost do 480Mbps, maximální proud 0.5A ,2.5 W a napětí 5V. U dražších televizi může být portů víc a také se mohou lišit v parametrech. Takže se mrkněte co je u portů uvedeno, ale ideálně si projděte návod.
Je velmi málo pravděpodobné, že by USB port poskytoval napětí/proud při vypnuté televizi.
K čemu můžete USB porty použít
Streamingová zařízení co se místo do HDMI zapojují do USB, nebo potřebují extra napájení a jde použít USB v televizi. jen si pohlídejte, aby USB port měl dostatečný proud (Watty) pro konkrétní model. A většinou bude lepší používat USB 3.0
Přehrávat média z USB klíčenky nebo USB disku. U klíčenek napětí/proud problém nebude, ale pozor pokud tam budete připojovat externí disk co nemá vlastní napájení. Televize většinou bude umět FAT32, možná exFAT, ale méně pravděpodobně NTFS. Komplikované to může být i s formáty souborů – televize podporují fotky, zvuk i video, ale může se lišit podpora kodeků i některých formátů.
Nahrávání pořadů asi nebude častá možnost, ale USB klíčenka či disk může u některých modelů televize sloužit jako úložiště pro nahrávané pořady.
Napájení a nabíjení zařízení. Ano, pokud potřebujete dobít mobil a nemáte velký nárok na rychlost nabíjení, tak můžete využít i televizi a její USB porty. Ale něco jako tablet či notebook televize neutáhnou. Takže tady opět pozor na nejvyšší proud a napětí, které porty v televize dají.
TIP: USB porty mají i další zařízení, routery, NAS, samozřejmě počítače, atd. Mimo jejich běžné použití, tedy připojování externích disků, jsou použitelné také pro napájení/nabíjení.
Výhodné je využít USB porty pro napájení LED světel, zadního osvětlení. Nebudete tak potřebovat extra zdroj v zásuvce a většinou toto osvětlení používat v okamžiku, kdy je televize zapnutá.
Připojení klávesnice, myši či joysticku bude záležet na konkrétním modelu televize, ale někde to možné bude. Aktualizace firmware je velmi často možná právě přes USB port, včetně ladění. Byť něco takového se dnes u chytrých televizi děje přes připojení na internet.
PS: Obrázek v záhlaví je svérázná představa DALL E 3 o tom jak jsou na tom dnešní televize s různorodými porty. Zábavné
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…