Router, hub, switch, a další zařízení jsou pojmy, které se běžně používají v oblasti počítačových sítí.
Router nebo směrovač propojuje různé sítě, směruje mezi nimi data. Může například propojit domácí síť (LAN) s Internetem (WAN). Bude umět a obsahovat i nějaké další funkce – firewall, NAT, DHCP nejčastěji. Zpravidla bude umět Wi-FI síť (pro domácí LAN) a obsahuje tedy i Access Point a Ethernet připojení (také pro domácí síť pro další rozšíření) a nějaké rozhraní pro připojení do Internetu – VDSL, kabelové, 5G/LTE, satelit, bezdrát atd.
TIP: Mrkněte na Alzau na vyhledání slova router pro představu co vše můžete očekávat
Hub je dost podobný, ale přenáší data v rámci jedné sítě – budete ho potřebovat v okamžiku, kdy váš domácí router nebude mít dost portů na připojení dalších zařízení (co se nepřipojují pomocí Wi-Fi).
Switch je pokročilejší Hub, liší se tím, že přenáší data pouze tam kam patří, tedy z výchozího na cílové zařízení zatímco Hub je pošle do všech sítí (drátů), které do něj (z něj) vedou. Běžnější výskyt switchů je ve firmách, kde je třeba větší efektivita. Cenově budou dražší, než Hub.

TIP: Switch a hub najdete také v řadě podobě na Alze. Jen se tak trochu prolínají
Modem může být součástí routeru (VDSL či kabelový zejména) a jde o zařízení, které má jediný účel – převost signály mezi digitálními a analogovými zařízeními. V minulosti byly modemy běžné pro analogové/vytáčené telefonní linky. A také byl zpravidla připojený přímo počítači. Modem ale může data přenášet nejen po telefonní lince,
Access Point (AP) neboli přístupový bod je zařízení, které umožńuje počítačům/notebook a dalším zařízením se připojit na Wi-Fi a přes něj do sítě (LAN). Bývá připojen ke switchi či čouteru. Ale běžně je také kombinován přímo s v routeru či switchi. Proto se, zejméně a domácnostech, setkáte i s označení Wi-Fi Router (kombinace routeru a Access Pointu).
Firewall může mít podobu samostatného hardware, zařízení. Má více síťových rozhraní tak aby skrz něj mohl procházet provoz a bezpečně oddělit (zpravidla) LAN a WAN.
Gateway je zařízení, které funguje jako „brána“ mezi dvěma sítěmi, které mohou používat různé protokoly. Gateway převádí data z jednoho protokolu na druhý, což umožňuje zařízením v různých sítích komunikovat mezi sebou. Může být také integrována do jiných zařízení, jako je router.
Bridge neboli most propojuje dva nebo více segmentů lokální sítě (LAN), aby fungovaly jako jedna logická síť. Bridge přenáší data mezi těmito segmenty pouze tehdy, pokud je to nutné, čímž snižuje provoz a zvyšuje výkonnost sítě.
Repeater je zařízení, které zesiluje signál, aby ho mohlo přenášet na delší vzdálenosti. Používá se v případech, kdy je signál příliš slabý na to, aby mohl být přenášen na požadovanou vzdálenost bez degradace. Repeater může být použit jak v drátových, tak v bezdrátových sítích. Nejčastěji se s repeaterem setkáte v podobě WI-Fi Extenderu. Velmi užitečná pokročilá aktivní varianta extenderu pro WI-Fi jsou Wi-Fi Mesh.

Síťová karta (NIC) je hardware, který umožňuje počítači nebo jinému zařízení připojit se k síti, a to buď prostřednictvím kabelového (Ethernet) nebo bezdrátového (Wi-Fi) připojení. Síťová karta převádí digitální data z počítače na signály, které mohou být přenášeny přes síť. Může to být interní, zpravidla PCI Express, ale tak Externí do USB. V počítačích i noteboocích může být i přímo na základní desce.
Load balancer je zařízení nebo software, který rozkládá síťový nebo aplikační provoz na více serverů, aby se zlepšila efektivita a zajištění dostupnosti služeb. Používá se zejména v datových centrech a webových službách, kde je nutné zpracovávat velké množství požadavků.
Proxy server je zařízení nebo software, které funguje jako prostředník mezi klientem a cílovým serverem. Klient posílá své požadavky proxy serveru, který je přeposílá na cílový server a poté vrací odpověď zpět klientovi. Proxy servery se používají pro zlepšení bezpečnosti, zrychlení přístupu k webovým stránkám, anonymizaci uživatelů nebo filtrování obsahu.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…