Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení k Internetu za NAT, navíc ani není jisté, jestli máte pevnou adresu.
Jedno z nejsnazších řešení je Tailscale VPN. Dá se používat zdarma (a snad to tak déle bude) a umí bezproblémově Linux (včetně Raspberry PI), iOS/iPad OS a dokonce i tvOS (Apple TV), Windows, Mac OS, Android a Synology/QNAP a další NAS systémy.
Na tailscale.com si musíte založit účet (nutno přes něco jako Google, Apple, Microsoft, Github, Passkey, …) a pak přidat všechna zařízení, která se mají vzájemně vidět. Znamená to, že pokud chcete mít doma (třeba právě) RaspBerry Pi5 tak začnete přidáním a aktivací Tailscale právě tam. Následně musíte na každém dalším zařízení (pomocí kterého chcete přistupovat na Raspberry) nainstalovat a aktivovat Tailscale.
Na iPadu to bude znamenat stažení aplikace z App Store, povolení VPN a aktivaci Tailscale. Budete-li chtít přistupovat z MacBooku se kterým cestujete, tak musíte udělat totéž.

Tailscale umí ještě aplikace, monitorování služeb i více uživatelů – takže vaši domácnost můžete zpřístupnit i dalším členům domácnosti (a ti nebudou potřebovat účet správce v Tailscale). Dá se i nastavovat kam smějí a kam ne. Musí ale použít stejného poskytovatele identity, jako vy při založení tailscale.
V administraci je i log se záznamem dění, od změn konfigurace až po připojování a odpojování. V přehledu připojených strojů je i vidět, jestli jsou připojené či nikoliv (a kdy naposledy byly připojené). A jsou tam IP adresy, DNS jména (ipv4 i ipv6). oboje lze měnit. A také je tam jméno stroje (také měnitelné).
Ve výše zmíněném příkladu s iPadem pak v tabletu máte dostupné domácí Raspberry Pi, přes VPN, a je už jen na vás, jakým způsobem budete přistupovat – na Raspberry přes VNC, SSH, atd. Fungují i síťové disky a vše co v domácí síti/na cílovém počítači máte. Funguje to případně i opačně, takže byste z Raspberry mohli přistupovat na váš iPad, kdyby tedy (ehm) bylo k čemu. Ale u jiných zařízení a systémů k čemu určitě je.
Tailscale má i vlastní DNS, takže každý z vašich strojů má DNS adresu (DNS co je dostupné pouze v rámci VPN, není to volně/veřejně přístupné na Internetu). Po prvním zprovoznění získáte doménu, kterou si ale můžete přejmenovat.
Zdarma je to pro osobní využití a můžete mít až tři uživatele a až 100 zařízení. Nejlevnější je pak 6 USD měsíčně na uživatele (a první tři jsou zdarma).
QNAP lze také, Tailscale je v QNAP App Center. Stejně tak jako pro Synology je v Synology Package Center. Umí i Unraid, TrueNAS či FreeNAS. Tohle vše v praci znamená, že můžete z domácího úložiště na NASu udělat plný cloud, přístupný odkudkoliv.
Jde přidat i do Docker kontejneru.
TIP: Stoje co máte přidané do Tailscale mají key/klíč určující, že tam mohou být – klíč má ale nastavenou expiraci. V administraci můžete v menu u každého stroje vybrat Disable key expiry pro zrušení expirace.
Tailscale toho umí ještě mnohem víc, ale detailní návod a soupis není cílem tohoto tipu. Mrkněte například na Tailscale SSH a pak se vydejte zkoumat Knowledge Base.
Je Tailscale bezpečné?
Trochu komplikovaná otázka, protože to záleží na tom, jak budete tailscale používat
- Pokud vám hacknou účet správce, tak je po bezpečí. Takže klasicky je nutno chránit
- Další účty by rozhodně neměly být správci a stále mějte na paměti, že mají přístup do sítě/strojů kam je pustíte
- Nemělo by byt povoleno přidávání strojů bez ověřování (mrkněte na Tailnet lock)
- Pokud někdo hackne Tailscale, tak je to docela problém. Bránit se můžete provozováním vlastního řídícího serveru, viz Headscale.
- Domácnost bude tak bezpečná, jak bezpečný má firewall a jak bezpečné (aktuální, zabezpečené) jsou stroje v ní
- Zadělat na problém si můžete připojením ze zařízení, která nejsou vaše
- Nezapomeňte, že Tailscale Windows i Linux software je nutné udržovat aktuální, neaktualizují se automaticky
Technicky je Tailscale postavené na Wireguard a usnadní vám implementaci právě tohoto řešení snadno, rychle a bez komplikací. Ale můžete se vydat i touto přímou cestou.
TIP: Proměna starého telefonu se systémem Android v souborový trezor pomocí nástroje (HowToGeek)
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2755: Proč se mi na Raspberry Pi připojil USB disk sám? Jak to vypnout/zapnout?
Na Raspberry Pi asi budete trochu překvapeni tím, že po vsunutí (připojení do portu) USB disku se automaticky připojí do /media/username/nazev_disku – na svědomí to má GUI a tamní souborový manažer. Související příspěvky…
-
TIP#2754: Automatická aktualizace Raspberry Pi? Stačí přidat balíček a aktivovat ho
Může se hodit, pokud nechcete řešit aktualizace manuálně a zároveň věříte, že aktualizace bez vašeho přičinění nepřinese nic špatného. Související příspěvky TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v Dockeru. Ideální pro…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…
-
TIP#2730: Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
Na i něčem tak základním jako Raspberry Pi můžete sledovat (nejen) teplotu a dá se pro to použít velmi nenáročný Psensor. Související příspěvky TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?…
-
TIP#2724: Raspberry Pi Connect nic nestojí a můžete mít na dálku přístup k vašemu RPi doma či v kanceláři
Raspberry Pi Connect umožní připojit se na vaše Raspberry z Internetu (no prostě vzdáleně) – Můžete ho ale využít jenom u Raspberry Pi 4/400/5 (a musíte mít 64 bitovou verzi) a pokud…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek. Související příspěvky TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení?…
-
TIP#2720: Zprovoznění RaspBerry Pi5. Co koupit abyste měli vše potřebné
Už to bude docela dost let co jsem zprovozňoval první RaspBerry Pi – to co posloužilo pro celou sérií tipů (začínají v Jak na Raspberry Pi? Co si k samotnému Raspberry koupit?…
-
TIP#2642: Domácí síť, používat názvy zařízení jako “synology” nebo “synology.local”, tedy včetně “domény”?
V domácí síti (ale může to být i interní firemní) je vhodné používat DNS (viz Co je to DNS) a počítače a zařízení mít pojmenované. Přeci jen je snazší napsat synology.local než…
-
TIP#2632: Home Assistant: Home Assistant Green železo a jiné možnosti jak provozovat
Už dlouho jsem to chtěl začít zkoumat. A tak jsem si v březnu 2024 pořídil Home Assistant Green. Solidní krabičku s počítačem a software pro ovládání chytré domácnosti lokálně, tedy bez nutností…
-
TIP#2454: Jaké jsou (nejlepší) terminálové aplikace pro Linux?
V každém Linuxu budete mít “terminál”. Nakonec ho budete mít i v MacOS, ne zcela “terminál” najdete i ve Windows – příkazovou řádku, ať už klasické cmd.exe nebo novější PowerShell. Související příspěvky…
-
TIP#2368: Jak na Raspberry Pi zakázat Wi-Fi a ponechat si klasické Ethernet připojení
Mám (už dlouho) Raspberry Pi (nakonec je tu i seriál, který vznikl v době, kdy jsem si ho pořídil, viz konec tipu). Je připojené Ethernet kabelem, ale protože má také Wi-Fi, tak…
-
TIP#1463: Co je to Wine
Wine najdete na www.winehq.org a zajímat se o toto software má smysl pouze pokud používáte Linux. Umožňuje totiž v Linuxu přímo spouštět programy/aplikace z Windows. Přímo v tom významu, že není nutné…
-
Chcete ušetřit místo na Raspberry Pi? Vyhoďte Wolfram a možná i LibreOffice. Update bude podstatně rychlejší
Až někdy budete aktualizovat vaše Raspberry Pi, tak možná narazíte na roky starý zvláštní problém – wolfram-egine co má asi 300MB se bude stahovat dvě hodiny. Přitom zrovna Wolfram je něco, co…
-
Jak bootovat Raspberry Pi ze sítě (bez microSD)
Tohle se vám bude líbit, tady za předpokladu, že máte k dispozici nějak síťový server – vaše Raspbery Pi (to novější, Raspberry Pi 3 B+) můžete bootovat z něj. Pomocí klasické podpory…