Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a vypínat zařízení, plánovat jejich chod a některé i monitorovat spotřebu energie. Nicméně je důležité rozumět základním elektrotechnickým principům, abychom zajistili jejich správné a bezpečné používání.
Základní elektrotechnické pojmy
1. Volt (V)
Volt je jednotka elektrického napětí. V běžných domácnostech v České republice je standardní napětí 230 V.
2. Ampér (A)
Ampér je jednotka elektrického proudu. více ampérů znamená silnější proud.
3. Watt (W)
Watt je jednotka výkonu, která ukazuje, kolik energie je obvodem spotřebována za jednotku času. Výkon se vypočítá jako násobek napětí (voltů) a proudu (ampérů), tedy
𝑊=𝑉×𝐴
Jak se vyznat v údajích o maximálním odběru
Při výběru chytrých vypínačů a zásuvek je klíčové zkontrolovat maximální odběr, který mohou zařízení zvládnout. Tento údaj je často udáván ve Wattech (W) a udává, kolik celkového výkonu může zařízení bezpečně zpracovat. Překročení této hodnoty může vést k přehřívání a potenciálnímu požáru.
Pokud je na chytrém vypínači uveden pouze údaj o maximálním proudu v ampérech (A), můžete si sami vypočítat maximální možný výkon, který vypínač zvládne, použitím standardního napětí ve vaší domácnosti. V České republice toto napětí obvykle činí 230 voltů. Pro výpočet maximálního výkonu v wattech (W), který vypínač zvládne, použijete výše uvedený vzorec.
Příklady
- Pokud má chytrá zásuvka maximální odběr 2000 W a chcete k ní připojit topení s příkonem 1500 W, je to v pořádku. Pokud však chcete připojit více zařízení, jejichž celkový příkon by překročil 2000 W, riskujete přetížení zásuvky.
- Běžná žárovka mívá (často) příkon od 40 do 100W, úsporné od 5 do 20 W, LED od 5 do 15 W. 60 W žárovka by pak měl odběr 60/230, tedy 0.26 A.
- Máte spínač uvádějící 8 A a chcete jim spínat rychlovarnou konvici? Měli byste se ujistit že nemá příkon vyšší než 8×230, tedy 1840 W. Většinou mají ale rychlovarné konvice odběry 2000 W a výše, takže tady může být velký problém. Chtělo by to spínač alespoň na 16 A. Viz další poznámka
Důležité upozornění
- Bezpečnostní rezerva: I když teoreticky můžete dosáhnout vypočteného maximálního výkonu, je vždy dobré ponechat si určitou rezervu pro případné výkyvy v spotřebě, které mohou nastat, zvláště při zapínání zařízení s vysokým startovacím proudem.
Praktické tipy pro výběr a použití chytrých vypínačů a zásuvek
- Vždy zkontrolujte maximální odběr – Ujistěte se, že celkový příkon připojených zařízení nepřekročí doporučený limit.
- Pozor na zapojení více zařízení – Používejte chytré zásuvky s více výstupy rozumně a vždy s ohledem na jejich celkový maximální odběr. A ohlídejte si případné omezení na jednu zásuvku.
- Monitorujte spotřebu energie – Využijte funkce chytrých zásuvek k monitorování spotřeby, což vám může pomoci identifikovat zařízení s neúměrně vysokou spotřebou a potenciálně ušetřit na účtech za energii.
- Instalace a údržba – Pokud nejste jisti svými elektrotechnickými dovednostmi, neváhejte se obrátit na odborníka pro instalaci nebo kontrolu
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…