Martin Kopta se pod dotazy na chytré zásuvky ptá, na co je vlastně použít. Doma, píše, nenašel žádný use case. Tak jsem to poslal na fanoušky a čtenáře a sešla se skvělá spousta praktických příkladů. Jako obvykle je shrnu do delšího a snad trochu strukturovaného tipu. A (také jako obvykle) ty konkrétní nechám všechny na konci, pokud chcete procházet. Navazuje to na velmi užitečný předchozí tip Nákupní rádce: Co používat za chytré zásuvky? Nejčastější značky a postřehy k nim
Mé aktuální využití chytrých zásuvek
Jedna zapíná lampu v pokoji (ve spojení se zapnutím podsvícení televize), další zapíná lampu v ložnici (takže ji lze vypnout „hey google, bedroom off“ (a zapnout, aniž by člověk lezl z postele a pak potmě lozil zpátky). Další vypíná na noc prodlužovák kde je tyčový vysavač, protože ten debilní krám svítí jak vánoční stromeček a v noci se neustále nabíjí.
Čerstvě jedna zapíná/vypíná světlo na mém pracovním stole, ale tu brzo nahradím prostě jen chytrou žárovkou (popsané v Sonoff Zigbee tlačítko pro snadné ovládání něčeho dalšího).
Plus je používám když chci vědět kolik nějaká věc žere – prostě ji zapojím přes chytrou zásuvku, nechám to pár týdnů, měsíc běžet – ideální pro zjištění co všechny ty „standby“ krámy žerou. A pak následně může člověk řešit jak uspořit. Aktuálně tím sleduju zásuvku v které je Roomba, televize, TP-Lnk Mesh node, Google reproduktor. Proste jen tak ze zvědavosti.
Konkrétně tu převážně mám TP-Link TP-Link Tapo P115 a TP-Link Tapo P110 – nějak tak historicky, protože jsem si začal ještě s předchozím „Kasa“ modelem (HS-100), který ostatně mám stále v užívání také.
K čemu tedy využívat chytré zásuvky
Obecně je asi jasné, jaký je základní model využití. Něco zapnout nebo vypnout a to buď pomocí mobilu, hlasového ovládání nebo tlačítka někde jinde, než přímo u té věci. Případně rozšířené o vypnutí a zapnutí v určitou dobu a mohlo být být ještě podle stavu nějakého senzoru.
Vypnout a zapnout se hodí i tam, kdy daná věc nemá vlastní vypínač a vytahovali byste ji ze zásuvky.
Nebo, což už je senzorická reakce, vypínat zásuvky při odchodu a zapínat při příchodu. Automaticky, nebo vyvoláním nějaké rutiny (prostě si nadefinujete co vše vypnout při odchodu) a v reakci na pohybová čidla nebo polohové informace z movbilu.
Podobně může senzorická reakce být reakcí na soumrak/svítání, ať už podle toho co říká kalendář, nebo s doplněním světelného čidla.
Z těch různých níže uvedených vypnout/zapnout například
- přímotopy (časování i podle potřeby), zimní/noční elektřina do topení či k nabíjení zařízení
- zapnout něco (viz níže. 3D tiskárna) v dílně, než tam dorazíte
- žárovky v teráriu, akváriu
- v zimě vánoční světýlka, ať už jenom stromeček, nebo dům a kupa různých
- osvětlení za televizi a k tomu i další nastavení světel v pokoji
- světlo, které má jen nožní spínač a kdo by se s tím namáhal
- filtr k bazénu
- zavlažovač na zahradě či skleníku
- světla pro pěstování rostlin
- likvidátor komárů abyste ho nemuseli neustále ručně vypínat a zapínat
- ovládání žaluzií, byť tam můžete mít konkrétní chytré řešení
- vypnutí zásuvek ve kterých jsou nabíječky pro ušetření spotřeby
- větráky a odvlhčovače
- vypínán více monitorů/televizi najednou
- vypínání žehličky pro ty, co po odchodu z domu chtějí jet hned zpátky to kontrolovat
- takové to „nejsme doma“ tak simuluj světly, že doma jsme protože zloději
Obecně výhodné je to, že můžete na dálku (a to i přes Internet) nebo hlasem zapínat a vypínat věci – není tedy nutné k něčemu vstát a tam to zapnout či vypnout. Takže když v ložnici, například, zjistíte, že jste v obýváku nechali zapnout lampičku, můžete ji vypnout z ložnice. Nebo při cestě z pokoje do ložnice si předem zapnout lampičku v ložnici (a třeba tak i vynechat světlo na chodbě co je mezi nimi). Pohodlnost, lenost, jakkoliv tomu chcete říkat.
Extra využití je měření spotřeby, tak jak jsem psal o kousek výše. Můžete zjistit co žerou věci v stand-by (ale i za provozu) a podle toho se zařídit. Například je na noc nebo na jiná období vypínat – nezdá se to, ale v ročním pohledu to může znamenat rozumné úspory.
Poznámka na konec? Prozatím je tu řeč o chytrých zásuvkách, zpravidla těch co prostě vrazíte do zásuvky ve zdi nebo do prodlužovačky – ale i ty zásuvky ve zdi můžete vyměnit na chytré nebo je chytré udělat (se zachováním původního spínače). Nemluvě o tom, že můžete chytřit i rozvodné skříně´, vypínače světel, atd. A někde můžete místo kombinace žárovka + chytrá zásuvka využít prostě chytrou žárovku.
A zde slíbené to co psali čtenáři a fanoušci
- Jáchym Čepický: Zapínání přímotopu (časování, on demand). Místo vypínače u toasteru, který ho nemá. Měření spotřeby mrazáku. Zvažuju na: dobíjení emobilu když svítí, Zapnutí 3D tiskárny na dálku, když tam chci něco poslat
- Pářa: Žárovky v teráriu. Máme Digi časovač, ale tohle je jeden use case, kterej si dokážu představit.
- yanca: vánoční světýlka, mimo zimní elektřina do koupelnové žebříku, aby uschly ručníky, terárko.l
- Michal Kubíček: U starsi televize, ktera nemala automaticke vypinani – casovac.
- Petr Chlad: Mám 3 případy použití. Zjištění zda nějaké zařízení „moc nežere“, i když je vypnuté. Počítání spotřeby/korun kolik dané zařízení spotřebuje za určitý úsek. Zapínání/vypínání na dálku nebo automaticky dle scénářů. Zatím mám jen jednu zásuvku, ale ideální až možná trochu předimenzovaný stav by bylo mít ji na každém spotřebiči nebo zásuvce a data dávat ho HA.
- fialamarek: vanocni osvetleni (mam vice typu s ruznymi casovaci, zasuvkou to sjednotim), filtr k bazenu, k ovladani zavlahy na zahrade. Zavlaha ma sice vlastni casovac/programy, ale zasuvka mi to umozni vzdalene cele vypnout/zapnout.
- Irena Sedláčková: U nás vánoční osvětlení v oknech domu a na zahradě – zapne a vypne se podle nastaveného plánu, nemusíte na to myslet a pak obíhat jednotlivá okna. Nebo stačí říct Alexe. Nebo lampa v obýváku – díky chytré zásuvce stačí říct Alexe a rozsvítí / zhasne a člověk u toho nemusí opustit pohodlnou pozici. A ještě v kombinaci s NT tarifem na elektřinu využíváme na časování nabíjení aku přístrojů, od vysavače po zahradní nástroje.
- awe_cz: Já používám na: světlo na podporu růstu papriček, předpěstovávám od ledna a je to fakt potřeba. časovač topného žebříku, nechci jet na termostat, ale chci mít natopeno ráno po sprše
- Dan: Mám programovatelnou zásuvku pro nabíjení e-biku. Protože chci nabíjet jen do 80% a mé kolo nemá automatiku zakomponovanou v sw.
- Marek Flak: 1) Vánoční světýlka. Zapnou se se soumrskem (chytrolín zná čas) a vypnou o půlnoci. 2) Topný žebřík v koupelně. 3) Likvidátor komárů (zapínánse v ložnici večer a ráno se vypne). 4) Zobrazovač stavu bitcoinu (zapne se na hodinu ráno a na dvě večer). 5) zavlažovač skleníku
- David Šmehlík: Heleď, my když jsme stavěli dům, šel jsem do toho udělat celou elektroinstalaci SH. Dneska si neumím představit jinak. Řízení teploty (topení), žaluzií, světel. Odcházím z domu a jedním tlačítkem vypnu všechna světla. V celém domě se v určitý čas žaluzie naklopí do „polouzavření“. Pouští to čerpadla v nádržích. Na základě vlhkosti větráky v koupelně atp. Těch užití jsou desítky. Zásadní je to, že když máš čidla, můžeš si ty nové use cases dotvářet podle potřeby.
- Alexandr Kříž: Chytré zásuvky po celém bytě – kromě toho, že měří spotřebu EE u jednotlivých spotřebičů vč. různých grafů atd., tak u každé máme nastaveno zapnutí/vypnutí v době, kdy je nejvíce využívána. Např. zásuvky u televize, domácího kina či u všech možných nabíječek po celém bytě se zapnou ve všední den v 16:00 hod. (typicky když se vracíme z práce domů) a vypne se v 1:00 hod. (kdy jdeme do postele, s nějakou rezervou). Omezíte tak pasivní odběr EE. Celkově se nám spotřeba EE snížila cca o 25 %.
- Honza Dočekal: Ja mám velice dobrou zkušenost s Tasmota díky webovemu serveru a snadné integrace do mé domácí automatizace založené na Raspberry. Třeba toto? Jsou super… mám je jak na světla, tak řízení boileru nebo cirkulacnich čerpadel po domě. Jediný problém, co s tím mám je to, ze se občas nedají po síti najít… ale to se dá přežít. A kdo chce hledat,najde. I v bytě. Zase je pravda, ze u domku je tam těch use casu více. Ja si reguluju přes oběhové čerpadlo teplotu podlahovky z malé akumulacni nádrže, pak si na 5min zapinam cirkulacni čerpadlo na TUV a zapinam boiler s TČ, pokud solar má40% baterie + světla
- Robert Hernady: Automatika řízení infra panelů dle teploty v místnosti. Já tak temperuji dílnu v zimě na 10 st. Když jdu pracovat nastavím teplotu na 17 st. K tomu je na centrálním místě v domě led pásek, který slouží, jako notifikace. Např. v dílně se topí po 22:00. Anebo nejsou zavřená vrata v garáži. Mimo led pásku se notifikace pošle na telefon a na chytrou televizi. Výměna spínacich relé na světla za Shelly přímo v rozvodné skříni. Tím je zachována původní funkčnost přes vypínače a zároveň je možné je řídit přes HA. Do HA zapojena zabezpečovací ústředna a čidla z ní slouží pro detekci pohybu. Zapnutí elektrické spirály v bojleru, když je přebytek z FVE. Řízení zalévání na zahradě. Zapínání a vypínání nabíjení tabletu, který slouží, jako centrální display pro HA pro celou rodinu.
- Daniel Rodný: Úplnĕ na všechno. Od kotle, vířivky, osvĕtlení na zahradĕ, čerpadla, starlink, dobíjení baterií.. po mĕření spotřeby.
- jzizka8: Nesvítí mi v ložnici diody od routeru a televize přes noc.
- bigsam72: Koncept „chytre domacnosti“ je vazne dost k … Jedine smysluplne pouziti mi prijde u svetel, kdy mohu z pocitace on/off svetlo (Mam philips hue). Vsechny ostatni „chytre“ spotrebice jsou vazne ulet. Pracka/Lednicka/Susicka na wifi ? Z meho pohledu jen mkt bez pridane hodnoty.
- Martin: zapínám tím boiler podle nějakých pravidel (eg. když PVV vyrábí nad x kW, nebo je baterka nad x procent…). Měl jsem zrovna koupit s měřením spotřeby…
- Marek Flak: Mám laserovou tiskárnu, je připojená taky přes chytrou zásuvku. Stiskem tlačítka na zásuvce ji zapnu (nebo appkou, ale tlačítko je jednodušší), vždy o půlnoci se automaticky vypne. Nepotřebuju ji každý den a i když má úsporný režim, stejně myslím, že žere míň vypnutá.
- René Stein: Spínání odvlhčovače v NT tarifu (i když se teď moc ceny v NT a VT neliší). Spínání pomocných topení v NT tarifu. Spínání topení/odvlhčovače dle aktuálně naměřených hodnot (teplota a vlhkost v místnosti, trend hodnot). Asi všechno zvládne i Home Assistant, ale protože jsem chtěl vědět, jak tyhle hračky fungují, kde mají slabá místa a jaké mají „tajné“ funkce, napsal jsem si vše sám.Včetně odchytávání BT LTE paketů z XIAOMI teploměrů a dekryptování dat (mají poněkud lamerské zabezpečení). 🙂 Když se časy spínání NT/VT změní (ČEZ má u nás ve svátek, který připadne na všední den, většinou časy spínání NT shodné s nedělí), přes API nahraju do zásuvek nové časové schéma. https://github.com/renestein/RStein.HDO. A všechna data ze zásuvek si za všechny měsíce a roky si ukládám k sobě k další analýze. Mnoho zařízení dokáže udržet jen omezený počet záznamů (např. jen za jeden rok), nebo vyžadují, aby záznamy byly uloženy v cloudu výrobce.
- Jirka Sedláček: Použil jsem ve dvou domácnostech jen na vánoční osvětlení, na nic jinýho jsem za roky nepřišel.
- Michal: Zapínání cirkulačního čerpadla, Zapínání závlahy na zahradě, Kontrola max. doby chodu (např difuzér, který nemá časovač)
- cais: Mám na ní ambientní osvětlení. Hlasem přes Siri zapínám/vypínám a mám nastavenu automatizaci na vypnutí, když odejdu z bytu (kdybych to zapomněl vypnout sám).
- filipfojt: 3D tiskárna, čerpadlo, závlahy, přes vánoce světýlka, v létě větrák..
- Pavel: Mam třeba 5 monitoru kde běži monitoring. Vypnu na noc časovačem. V obyvaku tim přidavam dalši okruh světla. V chodbě měnim světlo na nočni režim kdy sviti jenom 1 z 5 světel. V praci potom přes Tapo zasuvku a teploměr blokuju zapnuti klimatizace.
- Jakub Nedorost: Já jsem docela smart home freak, ale zásuvky mám jen na vánoční světýlka a jako Zigbee repeater 😀
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (33): Sinclair ZX Spectrum. Tepelně spínaná zásuvka. TOP věci co nejvíc zaujaly za celou dobu doporučování
USB Hub 2 in 4. Solight chytrá zásuvka. batoh na notebook. Termální infrakamera. Příjemně levný monitor
-
Nákupní rádce (32): Čas pořídit SSD. Doporučení na knížku. Čistící hmota s bezva názvem. Netatmo za půli
AlzaPower Velcrostrap. Stojánky z Ali. Logitech MX Mini Mechanical. Slevy na Samsung věci. USB-C > HDMI. LED lampa Extol. Blackfriday = LEGO. Microsoft 365 Family
-
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
-
Nákupní rádce (31): Největší Black Friday. 1 TB SSD USB od Adata. Pozor při nákupu nabíječek
Otočné tlačítko co umí Zigbee. Užitečný SONOFF ZBMINI. Nabíječka autobaterií. Praktická váha do ruky. Apple AirPods 4 umí ANC. 27″ herní Quad HD (2560×1440) monitor za skvělou cenu. Playmobil požární stanice.
-
TIP#2838: Jaká je životnost vypálených CD/DVD/BluRay? A vyplatí se na ně zálohovat s ohledem na cenu?
Nedávný tip K čemu se (v roce 2024) hodí vypalovačka či čtečka CD/DVD/BluRay? přinesl i komentář někoho, kdo se po více jak deseti letech (tak nějak) vydal ověřit co má vypálené a…
-
Nákupní rádce (30): LEGO Mercedes. Plaud Note Black AI záznamník. Vychytávka do kuchyně. A #blackfriday
Podložka pod židli. Vention 3-Port USB. Alza mela Dny LEGO. Topící infra těleso, chytré. AlzaPower Dock Cube. Externí USB disk. RS 232 skrz USB. USB-A to USB-B a externí USB Blu-Ray.
-
TIP#2833: Jak více zdrojů HDMI signálu dostat do jednoho displeje či televize? Stačí malá krabička
Poměrně běžná situace, máte monitor/displej či televize s HDMI vstupem a potřebujete připojit víc zařízení, než má tv/displej vstupů. Za pár stokorun si pořídíte HDMI Switch. Budete hledat takový co nese (například)…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2829: Kupujete či chcete použít HDMI kabel? Tak pozor, aby to byl ten správný
Taková malá drobnost, na kterou se často zapomíná. Máte-li například Apple TV 4K a chcete aby obraz a vše fungovalo jak má, tak potřebujete HDMI kabel pro HDMI 2.1 nebo alespoň 2.0.…
-
TIP#2827: Vodafone GigaCube 5G “věžička” s 5G Internetem (recenze)
Vodafone GigaCube 5G je povedený 5G modem pro domácí i menší/střední firemní síť za 6001 Kč. Budete pochopitelně potřebovat SIM kartu (Nano SIM) ś mobilním datovým tarifem, ať už vlastním nebo si…
-
Hlouposti z Aliexpressu (3): Stahovák olejového filtru. Hadicové konektory. Spirálový chránič kabelů
Kryt na batoh proti dešti. Šprcka na Dálkové ovládání. Kravinka pro kočku. Koncovky na šipky. Držák otevřeného okna. Sucháč na kabely. Čistící nástroje na sluchátka a pár záhad.
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
Nákupní rádce (29): QOOBE NUC. Ethernet přes elektrické rozvody. Brčka plastová nevymřela. PlayStation 5 Pro
Pouzdro na pevný disk. Stelivo pro kočky. BT USB udělátko do staršího auta. USB-C/Thunderbolt měřák. „Pigi čaj“ v podobě kávy. Meteostanice Solight. Brašny na notebooky, Ali nebo v Česku?
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
Nákupní rádce (28): Pohybové senzory. Lepidlo na svařování kovů za studena. Alza dny (opět)
Tesla má chytrý teplo-vlhkoměr. Kalkulačku? Máte? Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Pouzdro na lahev použitelné i na leccos jiného. Digitální ladička.