Před pár dny Free Software Foundation Europe vydalo Unblocking User Freedom: the right to use adblockers. Užitečné čtení o tom, že jako uživatelé máme právo používat blokátory reklamy. Rozebírají tam hodně aspektů a zmiňují i snahu Axel Springer žalovat blokátor reklamy. Včetně nějakých těch zcestných argumentů, že blokování reklamy by mělo být nezákonné.
Nechci přepisovat co FSFE píše, ani to nějak blíž rozebírat, ale spíš k tomu napsat to, jak to už dlouhé roky vidím a proč je blokování reklamy pro uživatelé dobré, užitečné a vlastně i dost nutné.
Ochrana soukromí
Reklama na Internetu a s tím spojené nekonečné a všudypřítomné šmírování zásadně narušuje soukromí uživatelů. Pokud by snad média a reklamní sítě už před pár lety nepřekročily všechny přijatelné meze, tak by se možná dalo u ne-blokování uvažovat, ale realita je, že dnes e na Internetu prakticky nedá existovat aniž byste neustále nebyli sledování, šmírování a nebyla o vás shromažďována záplava informace s jediným cílem – cílit na vás reklamu.
Blokování reklamy je tedy zásadní prvek bezpečného chování na Internetu.
TIP: Platit za Facebook? Co získáte v placeném Facebooku. A co nezískáte. Neuvidíte reklamy, to zní lákavě, ale … vyplatí se to? A dostanete i něco navíc? Třeba lepší soukromí?
Ochrana bezpečnosti zařízení
Reklama je už delší dobu jedním ze zásadních nástrojů útoků malware a virů. Pokud už ne až takto, tak nástrojem jak uživatele dostat tam, kde je možné na ně útočit, podvést, okrást je.
Reklamní sítě i velcí hráče (Google, Facebook, YouTube, Twitter) zcela selhávají v povinnosti nepouštět na uživatele podvodné reklamy, takže nezbývá než aby se uživatelé chránili sami. A právě blokování reklamy je jediné řešení. Hlavně takové blokování, které kompletně zamezí stažení jakéhokoliv kódu z reklamních serverů, ne pouze “nezobrazení banneru”.
Šetřit data, baterii i životní prostředí
Agresivní reklamy, nadměrné obrázky, automaticky spouštěná videa. To všechno spotřebovává data, což u mobilních zařízení může být zásadní komplikace. Mimo to vedou i k spotřebě elektřiny, což u mobilních zařízení vydává baterie. Ve výsledku celý ten reklamní internetový byznys zásadně ovlivňuje i životní prostředí.
Blokováním reklamy ušetříte data (a nejsou to malé objemy), nehledě na paměť v zařízení, budete potřebovat méně nabíjet (a telefon vám vydrží delší dobu). Což ve výsledku vede i k tomu, že se budete chovat ohleduplně k životnímu prostředí.
Ochrana zdravého rozumu
Se stoupajícím množství a agresivitou reklam velmi brzy zjistíte, že webové stránky jsou doslova obaleny reklamou. A protože nestačí jen ta rozumně umístěná, tak na vás budou valit vyskakovací bannery, okna, překryvnou reklamu, reklamu co zabere polovinu displeje, co se bude posouvat s obsahem. Blikající, agresivní, včetně videa a zvuku.
Pokud tomu nechcete říkat “ochrana zdravého rozumu”, tak možná zlepšení uživatelského prostředí. Nebo jak se dnes říká, uživatelského zážitku.
TIP: Zobrazují se mi divné reklamy, co mám dělat aby se to změnilo?
Připravíte tvůrce obsahu o příjmy?
Jestliže reklamu blokujete, tak je velmi pravděpodobné, že ji nesnášíte natolik, že na ni stejně neklikáte. Obsah žije z reklamy, na kterou musí někdo kliknout. Doba kdy se reklama prodával hlavně na zobrazení je už dávno pryč, většina reklamy je dnes zaměřená na výkon, tedy že někdo proklikne a následně si něco koupí nebo nějak zhodnotí vynaložené peníze.
Reklamu lze dělat inteligentně, použiteně a nativně. Bohužel média si zvolila tu snazší cestu masivního obtěžování čtenářů. Obchodní model závislosti na internetové reklamě není tak jako tak udržitelný a vaše blokování na tom nic nezmění.
TIP: Jak na lepší soukromí v prohlížeči? Ghostery, NOSCRIPT, WOT a ti další
Máte právo rozhodovat o tom co máte v zařízení
Je to tak, počítač, notebook, tablet či mobilní telefon je vaše zařízení. Připojení k internetu si platíte. To co tedy v zařízení budete mít a jak se vám to bude zobrazovat je čistě na vás, máte právo o tom rozhodovat.
Je nemyslitelné aby někdo cizí trval na tom, že se prostě musíte dívat na reklamu, ani že ji musíte umožnit zobrazovat.
PS: Chtěl i vědět, jak se na to dívá #ai. Takže tady to máte: Proč je dobré blokovat reklamu. A proč na to máme právo
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…