Připadá vám otázka „Jak chodit do internetového bankovnictví?“ zbytečná? Není tomu tak, jde totiž o bezpečnost – konkrétně o to, že když někdo chce jít do své banky na Internetu, tak mu hrozí, když to nebude dělat bezpečně, že skončí na falešné kopii banky a útočníci se ho pokusí okrást.
Bezpečně do internetového bankovnictví se chodí tak, že buď napíšete adresu do adresního řádku prohlížeče nebo (pokud jste si ji dříve uložili) kliknete na tuto adresu v Oblíbených. Samozřejmě i zde může být riziko, například může virus/malware přesměrovat adresu, ale tomu se dá předcházet tak, že dodržujete bezpečné zásady používání počítače. Tady viz Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači
Bezpečně do své banky také zpravidla můžete v mobilu přes nainstalovanou mobilní aplikaci. Ale i tady pozor, než si nainstalujete, tak můžete při hledání v Google Play nebo App Store narazit na podvodné kopie – takže ověřujte, zda to skutečně patří té vaší bance. Případně se k instalaci vydejte z odkazu na webu vaší banky. A mobil může být napadený bankovním malware, pokud děláte věci, které dělat nemáte.
Pokud budete vstup do vaší banky hledat ve vyhledávačích? Je to hodně nešťastný nápad, právě tam totiž často můžete narazit na podvrhy – ať už přímo ve vyhledávání nebo přes placenou reklamu.
Při vstupu do bankovnictví, ještě před zadáním přihlašovacích údajů bývá vhodné si ověřit, že v adresní řádce máte opravdu doménu vaší banky a také to, že jde o šifrované (https) připojení. Můžete se i podívat na SSL certifikát, ale ten 100% spolehlivým ukazatel pravosti nebude, podvrh byste totiž vůbec nepoznali.
Pozor i na e-maily, které se běžně vydávají za e-maily z banky. Prakticky vždy vedou na podvodnou kopii a jejich cílem je okrást vás. Příklad je k viděni v Co je to phishing a proč tomu říkáme rhybaření?
Nevíte kde zjistit internetovou adresu banky? Zkuste to možná v tiskovinách, které od banky máte. Výpisy, letáky, smlouvy. Můžete i zavolat na infolinku a požádat o ověření.
S podvodnými kopiemi bank se můžete setkat i v Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…