Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost důležité), umí i různě umístit náhledový obrázek. Jde vypnout některé věci, zkrátit vypisovaný “perex” (na určitý počet slov).
Když jsem stěhoval 365tipů, tak jsem zjistil, že to je specifikum právě pro WordPress.com – a nakonec našel, kde zrovna tento blok je – v pluginu WordPress.com editing toolkit. Funguje docela dobře, jen tedy jednou za pár měsíců dorazí aktualizace, která rozbije web – a to občas docela dost.

Právě tady na 365tipech jsem ho používal dlouho, byl zodpovědný za docela dost výpisů “dalších” článků na konci tipu – třeba i tohoto. To co na konci vidíte, tedy další tipy a triky pro WordPress bylo právě přes tento blok.
Tím jak často rozbíjel web vznikla potřeba najít něco jiného, něco , že když se ho (plugin) přeci jen rozhodnu aktualizovat, tak nebude nutné vrátit zpět předchozí verzi. Ale také něco co umí minimálně totéž. Ideálně obrázky vpravo a malé (ukazuje se, že tvůrci bloků jsou posedlí obrázky vlevo) a filtrací podle štítků (tvůrci bloků jsou posedlí jen filtrací podle rubriky).
Na FeedIT.cz jsem to nechtěl řešit touto cestou, hledal jsem něco pokročilejší. A našel Advanced Post Block Pro – placený, což ale u FeedIT.cz dává smysl, protože tamní obsah je placený, takže si může “dovolit” něco co stojí peníze. V neplacené verzi se dá použít na něco málo věcí, ale chybí tam, hodně, pokročilejší možnosti formátování. A pokud potřebujete filtr podle štítků, tak nutno zaplatit za Pro verzi.
PostX – Gutenberg Post Grid Blocks umí jak rubriky, tak štítky. A má záplavu možnosti v nastavování, obrázek doprava hledejte pod “Image Flip”. Asi jeden z nejlépe vybavených pluginů pro výpisy článku – v Pro (placené) podobě fantastické množství variant a stylů. Nakonec jsem na 365tipech skončil právě u tohoto pluginu a pořídil i placenou verzi – mám v plánu změnit hlavní stránku a to bez něčeho takového dohromady nedám (a vyloženě programovat v PHP se mi to nechce).
Mimochodem, pokud se podíváte dolů, tak zjistíte, že vyloženě „malé obrázky“ to neumí, ale nakonec jsou stejně vlevo (ale vpravo dát jdou).
Další možnosti
Otestoval jsem i řadu dalších možností, ale má to vždy nějaký háček. Nebo to potřebné věci umí, ale jen v placené podobě a běžně je tam tolik oblíbené roční placení. A 365tipů je už tak poněkud nákladné hobby.
Canvas je zajímavý tím, že je to hodně minimalistické a neslouží jenom k výpisu článků (kde má i štítky a rubriky a vůbec všechno). Je to kolekce potřebných stavebních bloků pro vytváření stránek. Počítá ale s tím, že si vše pomoci CSS nastylujete. Jeden z mála, který si asi opravdu zaslouží vaši pozornost.
Easy Blocks je řada bloků, ale mezi nimi je Blog Post Grid/List (post grid). Má ale obvyklý háček, umí jenom rubriku. A také neumí jednosloupcové zobrazení (tedy “výpis”).
Otter Blocks umí Posts Block. Je hodně přizpůsobitelný, ale opět umí jenom rubriku.
Ultimate Blocks – Gutenberg Blocks Plugin umí rubriky/štítky. Náhledy umí ale jen vlevo, ale kupodivu i funguje. Neumí stránkování, ale to moc potřebovat nebudete.
Spectra – WordPress Gutenberg Blocks umí rubriky a štítky. Ale zato neumí náhledový obrázek nejen malý, ale ani doleva/doprava.
The Post Grid – Shortcode, Gutenberg Blocks & Elementor Addon for Post Grid vypadá zajímavě, ale nic než “přesýpací hodiny” z něj v editoru nedostanete – náhled nefunguje, musíte koukat “zvenčí”. A nepodařilo se rozchodit, vůbec nereflektuje změnu velikosti obrázků a vychází paskvil. Škoda, protože umí štítky i rubriky.
Content Views – Post Grid & Filter for WordPress je zajímavě řešené, definujete si “pohledy” a ty potom můžete používat kdekoliv chcete (včetně shortcode). Nemusíte tedy jít přes klasické bloky. Má jedinou nevýhodu, zobrazuje odkaz na “číst dále” v podivném žluto zeleném provedení, ale jde to změnit přes CSS.
Magical Posts Display – ani nezkoušejte, zboří vám WordPress.
Essential Blocks for Gutenberg je asi docela fajn, umí rubriky i štítky, ale náhledy umí opět jenom vlevo. Nepodařilo se mi mimochodem rozchodit v reálném provozu na 365tipech, ukládání opakované použitelných bloků padá.
Co používáte pro zobrazování bloků příspěvků podle štítků/rubrik a je to i dostatečně přizpůsobitelné? Dejte vědět.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2505: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Co dělat s oEmbed Cache In Post Meta
Jedna maličkost, kterou nejspíš neznáte – kdykoliv do příspěvků umístíte nějaký ten “embedovaný” obsah, tedy například video na YouTube, tak editor stáhne potřebný kód pro embed a uloží do “oEmbed Cache” pro…
-
TIP#2500: Otevírat odkazy v novém okně (záložce) či neotevírat?
Otevření odkazu v novém okně či záložce je běžná praxe na mnoha webových stránkách. Ale je to vždy správný krok? Jaká jsou rizika a výhody obou přístupů? Související příspěvky TIP#835: Co se…
-
TIP#2497: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Kolik revizí příspěvků tam máte schovaných?
Typická věc vhodná k úklidu jsou revize. Každá změna v příspěvku/stránce totiž uchovává předchozí verzi. A pokud hodně opravujete, ale třeba i postupně píšete, tak těch revizí může být docela dost a…
-
TIP#2495: Mohu z mého WordPressu odstranit plugin tak, že smažu složku s pluginem?
Rychlá odpověď je, ano, můžete. Zafunguje to, ale dobrá cesta to není. U řady pluginů totiž takto zůstanou data pluginu v databázi – nedojde totiž k úklidu. A v databází těch tabulek…
-
TIP#2492: Máte web? Tak si ohlídejte přesměrování http na https a www na bez www (nebo opačně)
Stále se s tím setkávám, takže je čas tomu věnovat menší samostatný tip. Týká se provozu webu na https – což je dnes normální, běžné a nutné. To co bylo popisování v…
-
TIP#2478: Je WordPress pluginy nutné instalovat, nebo je stačí jen nakopírovat kam patří?
Odpověď je vlastně snadná, ale trochu zapeklitá. Můžete totiž vzít ZIP s pluginem, rozbalit si složku co v něm je a tu složku nahrát do wp-content/plugins a poté můžete ve WP-Admin otevřít/obnovit…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2431: Jak migrovat WordPress: Přenesení nastavení šablony
Migrace webu na WordPressu je takový prazvláštní úkon. Některé věci se dají, některé drhnou, některé jsou skoro “next to impossible”. Přitom by to mělo být snadné. Vzít váš existující web – soubory/média,…
-
TIP#2408: Jak zjistit kolik diskového místa mi zabírá WordPress web?
Načaté je to už v Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor? ale není tam nijak extra řešeno jak vlastně zjišťovat stav volného prostoru (zaplnění disku). Související příspěvky TIP#792: Jak migrovat…
-
TIP#2398: Software pro management WordPressů
Proč si pořídit něco lepšího na správu vašich WordPressů? Protože když jich máte víc, tak budete trávit kupu času přebíháním z jednoho do druhého a spouštěním aktualizací a řadou dalších věcí. Související…
-
TIP#2393: Jak zvětšit omezení velikosti souborů nahrávatelných na WordPress?
Jedna z věcí na které narazíte při (například) používání QNAP MARS zálohování pro WordPress je nemožnost obnovit velké weby. Platí to ale i pro jiná zálohovací zařízení – většina hostingu má omezenou…
-
TIP#2388: Jak ve WordPressu získat možnost duplikovat (kopírovat) příspěvky
Jedna dost často potřebná a přesto chybějící věc ve WordPressu je vytvořit kopii (duplikát) nějakého příspěvku či stránky. Můžete to řešit pomoci copy/paste, ale to je poněkud otravné a zdlouhavé. Související příspěvky…
-
TIP#2380: Jak najít ve WordPressu příspěvky/stránky/opakovaně použitelné bloky kde používáte konkrétní prvek? Jak kopírovat a měnit konkrétní blok?
Tohle je taková trochu nedotažená věc ve WordPressu. Můžete používat nějaké stavební prvky – jako třeba /blog z Wodpress.com Editing Toolkit pro výpis příspěvků z určitého štítku/rubriky. Jenže v okamžiku kdy ho…
-
TIP#2375: Jak na WordPressu na výpisy článků podle štítku nebo rubriky?
Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost…
-
TIP#2372: Lepší menu pro WordPress se vyplatí. Jak na to?
WordPress umí přímo vytvářet menu a vaše šablona s nimi bude umět pracovat – zobrazovat je svisle či vodorovně, umístit podle potřeby, podporovat úrovně položek, umět jich případně i více. Vy sami…