Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost důležité), umí i různě umístit náhledový obrázek. Jde vypnout některé věci, zkrátit vypisovaný “perex” (na určitý počet slov).
Když jsem stěhoval 365tipů, tak jsem zjistil, že to je specifikum právě pro WordPress.com – a nakonec našel, kde zrovna tento blok je – v pluginu WordPress.com editing toolkit. Funguje docela dobře, jen tedy jednou za pár měsíců dorazí aktualizace, která rozbije web – a to občas docela dost.

Právě tady na 365tipech jsem ho používal dlouho, byl zodpovědný za docela dost výpisů “dalších” článků na konci tipu – třeba i tohoto. To co na konci vidíte, tedy další tipy a triky pro WordPress bylo právě přes tento blok.
Tím jak často rozbíjel web vznikla potřeba najít něco jiného, něco , že když se ho (plugin) přeci jen rozhodnu aktualizovat, tak nebude nutné vrátit zpět předchozí verzi. Ale také něco co umí minimálně totéž. Ideálně obrázky vpravo a malé (ukazuje se, že tvůrci bloků jsou posedlí obrázky vlevo) a filtrací podle štítků (tvůrci bloků jsou posedlí jen filtrací podle rubriky).
Na FeedIT.cz jsem to nechtěl řešit touto cestou, hledal jsem něco pokročilejší. A našel Advanced Post Block Pro – placený, což ale u FeedIT.cz dává smysl, protože tamní obsah je placený, takže si může “dovolit” něco co stojí peníze. V neplacené verzi se dá použít na něco málo věcí, ale chybí tam, hodně, pokročilejší možnosti formátování. A pokud potřebujete filtr podle štítků, tak nutno zaplatit za Pro verzi.
PostX – Gutenberg Post Grid Blocks umí jak rubriky, tak štítky. A má záplavu možnosti v nastavování, obrázek doprava hledejte pod “Image Flip”. Asi jeden z nejlépe vybavených pluginů pro výpisy článku – v Pro (placené) podobě fantastické množství variant a stylů. Nakonec jsem na 365tipech skončil právě u tohoto pluginu a pořídil i placenou verzi – mám v plánu změnit hlavní stránku a to bez něčeho takového dohromady nedám (a vyloženě programovat v PHP se mi to nechce).
Mimochodem, pokud se podíváte dolů, tak zjistíte, že vyloženě „malé obrázky“ to neumí, ale nakonec jsou stejně vlevo (ale vpravo dát jdou).
Další možnosti
Otestoval jsem i řadu dalších možností, ale má to vždy nějaký háček. Nebo to potřebné věci umí, ale jen v placené podobě a běžně je tam tolik oblíbené roční placení. A 365tipů je už tak poněkud nákladné hobby.
Canvas je zajímavý tím, že je to hodně minimalistické a neslouží jenom k výpisu článků (kde má i štítky a rubriky a vůbec všechno). Je to kolekce potřebných stavebních bloků pro vytváření stránek. Počítá ale s tím, že si vše pomoci CSS nastylujete. Jeden z mála, který si asi opravdu zaslouží vaši pozornost.
Easy Blocks je řada bloků, ale mezi nimi je Blog Post Grid/List (post grid). Má ale obvyklý háček, umí jenom rubriku. A také neumí jednosloupcové zobrazení (tedy “výpis”).
Otter Blocks umí Posts Block. Je hodně přizpůsobitelný, ale opět umí jenom rubriku.
Ultimate Blocks – Gutenberg Blocks Plugin umí rubriky/štítky. Náhledy umí ale jen vlevo, ale kupodivu i funguje. Neumí stránkování, ale to moc potřebovat nebudete.
Spectra – WordPress Gutenberg Blocks umí rubriky a štítky. Ale zato neumí náhledový obrázek nejen malý, ale ani doleva/doprava.
The Post Grid – Shortcode, Gutenberg Blocks & Elementor Addon for Post Grid vypadá zajímavě, ale nic než “přesýpací hodiny” z něj v editoru nedostanete – náhled nefunguje, musíte koukat “zvenčí”. A nepodařilo se rozchodit, vůbec nereflektuje změnu velikosti obrázků a vychází paskvil. Škoda, protože umí štítky i rubriky.
Content Views – Post Grid & Filter for WordPress je zajímavě řešené, definujete si “pohledy” a ty potom můžete používat kdekoliv chcete (včetně shortcode). Nemusíte tedy jít přes klasické bloky. Má jedinou nevýhodu, zobrazuje odkaz na “číst dále” v podivném žluto zeleném provedení, ale jde to změnit přes CSS.
Magical Posts Display – ani nezkoušejte, zboří vám WordPress.
Essential Blocks for Gutenberg je asi docela fajn, umí rubriky i štítky, ale náhledy umí opět jenom vlevo. Nepodařilo se mi mimochodem rozchodit v reálném provozu na 365tipech, ukládání opakované použitelných bloků padá.
Co používáte pro zobrazování bloků příspěvků podle štítků/rubrik a je to i dostatečně přizpůsobitelné? Dejte vědět.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…