Jedna z věcí při nahrávání #TYDEN k poslouchání dost nutná před samotným záznamem nové epizody je … otestovat jestli funguje mikrofon. A nejen jestli funguje, ale také jak funguje. Jednu epizodu jsem to podcenil. No a co myslíte, je to tam slyšet.
Dělám to poměrně jednoduše a primitivně, v Substacku si pustím záznam epizody, řeknu tam něco jako 1, 2, 3, 4 … pak nechám pár sekund “ticho” a pak řeknu “konec” a odešlu to. Po uložení si to poslechnu. Hlídám dvě věci, zda je to normálně slyšet, tedy ani moc nahlas, ani moc slabě. A také zda v té “tiché” části není slyšet nic navíc – šum, lupání.
Používám Windows, kde se občas stává, že se mikrofon “přešteluje”, změní se mu nastavená citlivost. Pokud se to popotáhne na moc vysoké hodnoty, bude výsledkem přebuzené nahrávání – příliš hlasité, velmi pravděpodobně tam bude i nějaký ten šum/bučení. Pokud to stáhnete na moc nízko, tak to zase bude špatně slyšet.
POZNÁMKA: Pokud máte shit mikrofon, prostě něco levného, tak nemůžete čekat kvalitní zvuk. To prostě nejde. Osobně používám Rode NT USB. Když přišel Covid, tak jsem si ho pořídil (měl jsem jen sluchátka bez mikrofonu) pro nekonečné meet-y a pro povídání do rádia či televize na dálku (aby prostě měli lepší zvuk) a nakonec našel skvělé uplatnění i pro hraní si s podcastem.
Chce to tedy najít vhodnou hodnotu nastavení mikrofonu – navíc bude záležet na mikrofonu, konkrétním typu co právě používáte.
Lupání co se tak trochu periodicky bude objevovat v tiché části má zpravidla důvod například v Chrome – musel jsem #TYDEN přestat nahrávat v Chrome a nahrávám ho ve Firefoxu. Tam se totiž žádné lupání v tiché částí neobjevuje.
POZNÁMKA: Pokud natáčíte v místnosti kde je hluk, šum, něco tam skřípe, váš počítač vydává zvuky, točí větrákem (a tak podobně) tak to prostě bude ve výsledku vidět (pardon, slyšet). #TYDEN k poslouchání je “raw”, točím ho doma, když tam zrovna nikdo není. Nestříhám, needituju, neodstraňuju šum, nepřetáčím. U profi podcastů by tohle nešlo.
Otestovat mikrofon je často možné i přímo v operačním systému – ve Windows v Start -> Nastavení -> Systém -> Zvuk. Najdete tam volbu mikrofonu (důležité pokud jich máte vice) a také Otestovat mikrofon. Na nic se nekliká, je tam jen proužek ve kterém bude běhat modrá úroveň zvuku. Čímž ale zjistíte jen zda „funguje“, ale ne zda „správně“.
Je tam ale také Vlastnosti zařízení, kde je právě ono dost důležité nastavení citlivosti (říkají tomu „hlasitost“). A tam je také spustit test – kliknete, můžete chvíli mluvit, pak zastavit a ono vám to řekne procenta, což vám, popravdě asi moc nepomůže – opravdu to chce udělat zkušební nahrávku, 10 až 15 sekund a tu si poslechnout.
Jak to udělat na Macu? To najdete v Jak v Mac OS otestovat mikrofon a zvuk (výstup)?
Existují i online testy mikrofonu .- Microphone test (ukazuje jen graf), Online voice Recorder (nejen graf, ale i záznam). MicWorker či Mic Test (ukazuje graf a umí i záznam).
Můžete se vydat i pokročilejší cestou a použít Audacity – nejen že vám pomůže lépe nastavit citlivost mikrofonu, ale pomůže i ve věcech jako odstranění šumu. A samozřejmě, umí stříhat a spoustu dalších vychytávek. Výborné povídání v tomto videu:
Další tipy týkající se Podcastů
-
TIP#1905: Můžete podcasty poslouchat rychleji? K čemu je to dobré?
Klasický mluvený projev se “šíří” rychlostí zhruba 150 slov za minutu. Číst 200 až 250 a přemýšlet dokážeme 1000 až 3000 slov za minutu. Není pak divu, že poslouchání podcastů některým lidem…
-
TIP#1528: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?
Podcast je označení pro zvukový záznam (ale může to být i videozáznam) mluveného slova. Funguje (technicky) stejně jako písničky – ve zvukovém souboru (MP4 zejména) je nahrané povídání – jedné osoby, rozhovoru…
-
TIP#676: Jaké jsou alternativy pro Adobe Audition? Hledáte náhradu za Audacity? V čem řešit střih zvuku?
Adobe Audition se původně jmenovalo Cool Edit Pro a patří mezi nástroje pro střih zvuku. Nutno podotknout, že poměrně profesionální nástroj, který dnes můžete mít v podobě Adobe Audition CC za nějakých…