Zásadní vzestup TikToku a Instagramu s nástupem videa na výšku doprovázeného dost zásadní složkou, tedy zvukem, přináší dost nepříjemný problém. Firmy si neuvědomují, že nelze vzít libovolnou hudbu/zvuky a ty do Příběhu či Reels zahrnout.
To co Instagram a TikTok nabízí v editorech pro Reels/Stories je určeno k osobnímu použití, nikoliv komerčnímu. A pokud daná skladba/zvuk není k dispozici v komerčních knihovnách (čtěte níže), tak použitím porušujete autorská práva.
Což může znamenat, že vás nejprve Instagram/Tiktok omezí (odstraní hudbu, odstraní příspěvek, při opakovaném porušování odstraní váš účet) a následně vám za neoprávněné užití dorazí výzva k platbě na nemalou částku. Případně, pokud jste dost velcí, tak rovnou žaloba.
Instagram? Facebook?
Platí výše napsané, tedy to, že pro firemní/komerční účty není možné využívat cokoliv se vám objeví v editoru pro Stories/Reels.
Pro firemní účty (a profesionální účty) je ale k dispozici Facebook’s Sound Collection (Smluvní podmínky Kolekce zvuků) kde tam dostupné skladby je možné bezpečně používat v Reels i Příbězích, včetně využití pro obchodní účely (reklamu). Viz případně i Hudba na Instagramu

TikTok?
Ten má nabízenou hudbu jasně a přehledně rozdělenou na obecnou (general) knihovnu a komerční (TikTok’s Commercial Music Library). Z té první tedy na firemním účtu nemůžete použít nic, co nemáte koupené.
Z té druhé můžete, ale dejte si pozor na to, abyste vybrali hudbu podle země kde je licenčně dostupná – každá ze skladeb je doprovázena informacemi o možnostech použití. Nedodržení znamená problém a může vás vyjít draze.
Pozor na zahrnutí cizích příspěvků (duet, react, stitch atd)
Do problémů se ale můžete dostat, pokud do pokud na Instagramu využijete Remix (na TikToku Duet a další formy), tedy příspěvek spojující vaše video s cizím videem. Vzniká tím “nové” autorské dílo, kde vy nesete odpovědnost za dodržení autorských práv. Jak ve vaší části videa, tak v připojené.
Jak na to přijdou? A Příběhy tam visí jen 24 hodin!
Všechny sociální sítě jako YouTube, Facebook, Instagram či TikTok hlídají hudbu/zvuky u všech příspěvků – mají na to software, které pomoci “otisku” pozná o jakou hudbu jde. Pozná to i u velmi krátkých úryvků a hlídá se to všude.
Takže se to hlídá i u Příběhů a ty sice “mizí” po 24 hodinách, ale máte je zachované v účtů v archivu a kdykoliv se může přijít na to, že jste tam použili nějakou hudbu neoprávněně.