Mezi zajímavými vychytávkami na iPhone v Accesibility/Zpřístupnění je i funkce Speak Screen (aktivace se schovává v Settings/nastavení -> Accesibility/Zpřístupnění -> Spoken Content/Předčítání obsahu -> Předčítat obsah obrazovky/Speak Screen).
Po aktivaci už to funguje jednoduše, otevřete si něco co má obsah – Apple Books, Apple News, webové stránky, PDF, Safari, Apple Poznámky, e-maily – a popotáhněte dvěma prsty odshora na displeji. Nebo řekněte Siri “Hey Siri, speak screen”.
Pokud aplikace funkčnost podporuje, začne vám telefon či tablet předčítat – Všechno co je na obrazovce, takže občas i věci, které předčítat nechcete. Takže na webových stránkách ovládací prvky, menu a podobně.
Na obrazovce se vám objeví i ovládací prvek (Speech Controller/Ovladač čtení) pro posun v textu, pozastavení/ukončení předčítání a také nastavení rychlosti. Užitečný je symbol prstu – lze s ním ukázat na to co chcete předčítat. Ovladač čtení se sám schovává, ale na obrazovce zůstává symbol pro zobrazení, případně v Nastavení si můžete zapnout aby byl vidět (a jak). Jde tam také zapnout zvýraznění textu, který je předčítán.
A v Hlasy vybrat jakým hlasem bude předčítáno – v češtině jsou k dispozici dva, Zuzana a Ivana, obě v základní a vylepšené verzi. Osobně bych asi přepl spíše na Ivanu. Nečekejte, že by snad předčítání bylo skutečně “lidské”, prostě to postupně vyslovuje slova, nedodržuje to přestávky pro interpunkci.
V Kindle to ale například umí stránkovat, takže si můžete prostě pustit předčítání a nechat pokračovat.
Speak Screen lze použit i pro odezvu psaní na klávesnici – v Odezva psaní. Jde zapnout vyslovení jednotlivých znaků, vyslovení celého slova (po ukončení mezerou či jiným znakem) i předčítání oprav a predikcí.
Další tipy týkající se iPhone
-
TIP#2630: Nejlepší navigace na (nejen) iPhone?
V roce 2017 vydané Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)? nejen tak trochu zastarává, ale týkalo se map obecně. Takže je tu čas se na to podívat znovu a trochu…
-
TIP#2626: Jak skrýt aplikaci na iPhone či iPadu
Už je tu Jak skrýt aplikace v Androidu, takže je čas se na to mrknout i pro iPhone a iPad. Je to tam trochu jednodušší od jisté doby v tom, že pokud…
-
TIP#2614: Co je to na iPhone/iPadu Wi-Fi Assist (Asistent Wi-Fi). A proč to případně vypnout
Wi-Fi Assist (Asistent Wi-Fi) se u Apple zařízení objevil někdy v iOS 9 a dnes je možné tuto funkčnost využít prakticky na všech novějších zařízeních (na iPadech jedině pokud jsou vybaveny SIM…
-
TIP#2607: Jak obnovit a znovu otevřít všechny zavřené karty v Safari a Chrome na iPadu/iPhone
Stává se to zcela běžně. Chcete vytvořit novou skupinu karet v Safari na iPadu a místo kýženého výsledku se vám vše otevřené ztratí. Letitá chyba, kterou Apple stále nechce opravit. Nebo karty…
-
TIP#2604: Nahrávání displeje na iPhone/iPadu lze doprovodit záznamem toho co říkáte
Nahrávat displej na iPhone či iPadu je snadné (viz Od iOS 11 je možné nahrávat dění na displeji. Stačí spustit nahrávání v Ovládacím centru), ale věděli jste, že vedle nahrávání dění můžete…
-
TIP#2602: Ukončovat (zavírat, opouštět) aplikace na mobilních telefonech?
Ne že by se to tu už tak trochu neprobíralo. Například v Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci? Stále se to ale vrací jako téma, například čerstvě…
-
TIP#2601: Jak povolit ochranu před odcizením zařízení na iPhonu. A jak to funguje
Stolen Device Protection (Ochrana před odcizením zařízení) je nová funkčnost pro iPhone od iOS 17.3. Užitečná v tom, že může ochránit telefon a Apple ID účet v případě krádeže či odcizení telefonu.…
-
TIP#2599: Kolik toho můžete sledovat ve Find My (Najdi) od Apple?
Tohle je docela zajímavé, takže si to zaslouží menší samostatný tip. FindMy/Najdi je aplikace pro iOS/iPadOS/MacOS/atd ve které můžete sledovat kde se nacházejí vaši blízcí (lidé se kterými si to povolíte) a…
-
TIP#2597: Proč baterii (nejenom u iPhone) nabíjet na 80 %? A ideálně držet v rozmezí 40 až 80 %?
Už jsme to tu párkrát zmiňovali, že v mobilních telefonech se postupně objevuje možnost šetrného nabíjení baterie, které se zastaví na osmdesáti procentech. Umí to iPhone, například, včetně inteligentního rozhodování se, jestli…
-
TIP#2593: Jak se zbavit na iPhone otravného nucení, abyste si psali deníček/Journal
Nová aplikace Journal od Apple je klasický nedodělek se zmateným rozhraním a pro řadu uživatelů půjde o aplikaci, kterou nikdy nepoužijí. Bude ale pro ně otravnou věcí, protože Apple bude neustále obtěžovat…
-
TIP#2588: Jak zabránit nechtěným aktivacím svítilny (světla blesku) na iPhone
Tohle určitě znáte. Ani o tom nevíte, ale podařilo se vám špatně chytit do ruky zamčený mobil a podržením prstu na ikonce “svítilny” (blesku) se světlo zapnulo. A vy jste si toho…
-
TIP#2582: Zcela nepostradatelné pomůcky (software) do počítače, vydání pro rok 2024
Inspirací není nikdy dost, takže tak trochu aktuální přehled toho co je zásadní pro moji práci ve Windows a na Mac Booku. Možná se ještě vrátím s mobilními aplikacemi v samostatném tipu.…
-
TIP#2581: Jak na blokování reklamy na iPhone/iPadu
Od první podoby umožnění blokování reklamy (původní tip v roce 2016) na iOSu/IPad OSu se vše naštěstí stalo přeci jen použitelné – blokátory reklamy fungují jako rozšíření Safari a vcelku dobře blokují…
-
TIP#2572: iPhone a životnost baterie? Co dělat, když varuje a doporučuje výměnu? Jak dlouho vydrží baterie v iPhone?
Začněme od konce, tedy odpovědi na to, jak dlouho vydrží baterie v iPhone. Je to to samé jako v jiných telefonech či obecně u nabíjecích baterií. Věnoval se tomu už starší Jak…
-
TIP#2568: Jak udělat ručně zálohu iPhone/iPad do iCloudu. Jak se zálohuje automaticky?
iPhone zálohuje do cloudu automaticky, tak že o tom ani nebude vědět. Ale může se hodit vyvolat zálohu ručně, třeba před přechodem na nový mobil. Související příspěvky TIP#2914: Jak na iPhone/iPadu vložit…