Mezi zajímavými vychytávkami na iPhone v Accesibility/Zpřístupnění je i funkce Speak Screen (aktivace se schovává v Settings/nastavení -> Accesibility/Zpřístupnění -> Spoken Content/Předčítání obsahu -> Předčítat obsah obrazovky/Speak Screen).
Po aktivaci už to funguje jednoduše, otevřete si něco co má obsah – Apple Books, Apple News, webové stránky, PDF, Safari, Apple Poznámky, e-maily – a popotáhněte dvěma prsty odshora na displeji. Nebo řekněte Siri “Hey Siri, speak screen”.
Pokud aplikace funkčnost podporuje, začne vám telefon či tablet předčítat – Všechno co je na obrazovce, takže občas i věci, které předčítat nechcete. Takže na webových stránkách ovládací prvky, menu a podobně.
Na obrazovce se vám objeví i ovládací prvek (Speech Controller/Ovladač čtení) pro posun v textu, pozastavení/ukončení předčítání a také nastavení rychlosti. Užitečný je symbol prstu – lze s ním ukázat na to co chcete předčítat. Ovladač čtení se sám schovává, ale na obrazovce zůstává symbol pro zobrazení, případně v Nastavení si můžete zapnout aby byl vidět (a jak). Jde tam také zapnout zvýraznění textu, který je předčítán.
A v Hlasy vybrat jakým hlasem bude předčítáno – v češtině jsou k dispozici dva, Zuzana a Ivana, obě v základní a vylepšené verzi. Osobně bych asi přepl spíše na Ivanu. Nečekejte, že by snad předčítání bylo skutečně “lidské”, prostě to postupně vyslovuje slova, nedodržuje to přestávky pro interpunkci.
V Kindle to ale například umí stránkovat, takže si můžete prostě pustit předčítání a nechat pokračovat.
Speak Screen lze použit i pro odezvu psaní na klávesnici – v Odezva psaní. Jde zapnout vyslovení jednotlivých znaků, vyslovení celého slova (po ukončení mezerou či jiným znakem) i předčítání oprav a predikcí.
Další tipy týkající se iPhone
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2783: Jak na iPhone opět získat Fortnite. A jak nainstalovat Epic Games Store (a třeba také Altstore)
Fortnite můžete mít opět na iPhone, tedy za předpokladu že jste v EU, protože všude jinde tomu Apple stále brání. Aby to bylo možné, musíte ale nejdříve mít alespoň IOS 17.6 a…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2764: Jak na Apple Watch vidět stav nabití baterie na iPhone i iPadu?
Tohle je takové trochu zábavné téma, protože když budete na Internetu hledat řešení, tak najdete spoustu článků, které budou tvrdit, že je to možné přímo na Watch. Související příspěvky TIP#2763: K čemu…
-
TIP#2763: K čemu slouží Low Power Mode/Režim nízké spotřeby na iPhone/iPadu/Watch? Jak to zapnout? A mohu to používat pořád?
Low Power Mode/Režim nízké spotřeby na iPhone slouží k šetření baterie v okamžiku, kdy se blíží k vybití a je k dispozici i na iPadu či Watch. Související příspěvky TIP#2764: Jak na…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2694: Co jde poslouchat na Apple Watch? K čemu vám budou u hodinek sluchátka?
S Apple Watch můžete přímo spárovat Bluetooth sluchátka (pokud máte AirPods, tak ty co máte připojená k iPhone jsou připojená i k Apple Watch) a můžete je používat. A pokud máte Apple…
-
TIP#2686: Bose QuietComfort QC Earbuds II po devíti měsících používání. S čím budete zápasit
V Jaké jsou Bose QuietComfort QC Earbuds II. Recenze a praktické zkušenosti je dlouhá recenze i zkušenosti s Bose ANC peckami. Je to nějakých devět měsíců, takže je čase se k tomu…
-
TIP#2681: Jak na iPhone vidět stav baterie mých Apple Watch?
Tohle je taková typická jablečná věc. V iPhone máte aplikaci Watch, ve které je skvěle dostupné prakticky vše z vašich hodinek, včetně nastavení, ciferníků a dalších věcí. Ale není tam nic o…
-
TIP#2678: Home Assistant: Jak přidat do HA telefon/tablet/hodinky od Apple. A k čemu je to dobré
Podobně jako u Androidu je přidání iPhone či iPadu do HA věcí instalace mobilní aplikace z App Store a přihlášení se k vašemu HA. Je to ale trochu komplikované ještě tím, že…
-
TIP#2672: Apple Watch automaticky (až příliš) snižují jas displeje? Letitá chyba, ale řešení možné je
Taková zábavná situace u Apple Watch (Ultra 2, ale je to i u jiných modelů). Apple dojde k názoru, že sníží jas a k nastavení jasu se dostanete přes několik kroku –…
-
TIP#2666: Jak vytvořit Apple ID pro vaše dítě. A opravdu to chcete udělat?
Pokud jste v rodině jableční, tak můžete dětem (míněno hlavně těm nezletilým) vytvářet “dětské” Apple ID – tedy účty u Apple, které jim umožní využívat jablečný ekosystém a zároveň budete mít kontrolu…
-
TIP#2659: Jak pro Apple ID vytvořit hesla pro konkrétní aplikace (app-specific passwords)
Probírá to už Jak se přihlašovat k službám co mají dvoufaktor z aplikace, co to nepodporuje? Aplikační hesla. App Passwords pokud snad přesně netušíte, o co se vlastně jedná. A je to…