@365tipu

TIP#2240: Jaké heslo má admin na QNAP NAS? Jak uživatele admin povolit/zakázat? Jak resetovat heslo?

QNAP NAS (QTOS) má uživatele admin, ale při instalaci si musíte založit vlastního uživatele, který bude mít plná práva správce a admin sice založen bude, ale bude zakázán a není možné  použít. Je to rozumné bezpečnostní opatření. 

Pokud z nějakého důvodu admin účet potřebujete, můžete ho povolit. Jděte do Control Panel -> Users kde najdete přehled založených uživatelů. Admin najdete s disabled v sloupci status – hned vedle vpravo je ikonka pro Edit Account Profile kde můžete zrušit zaškrtnutí u Disable this account. Pak už jen klikněte na OK.

Po povolení můžete admin použít pro přihlášení přes web, přes SSH i pro všechno ostatní (třeba i pro přístup k souborům, atd). Není k tomu ale příliš důvod, takže ho povolte jen pro určitou věc co nutně potřebujete a poté ho opět zakažte.

Jaké heslo má admin? Jak heslo změnit?

Do verze 4.4.1 je to admin/admin. Klasická nepříjemnost, protože něco takového případný útočník bude zkoušet jako první. 

Od 4.4.2 je to admin a heslo je MAC adresa vašeho NASu. Najdete ji mimochodem snadno v QFinder Pro.  A je to sice mírně bezpečnější než admin/admin, ale dobré to není. MAC adresa je na štítku na každém NASu, je vidět v Qfinder Pro  a kdokoliv s přístupem k sítí ji může zjistit. 

Problém s heslem účtu admin je, že v ovládacím panelu pro uživatele chybí ikonka pro změnu hesla. 

Vypadá to, že jediné řešení je, že povolíte SSH a po povolení admin účtu se přihlásíte a passwd příkazem nastavíte nové heslo. Totéž můžete udělat i z jiného účtu s právy správce, jen použit sudo passwd admin

Reset hesla pro admin účet

Zapomněli jste heslo pro účet admin? QNAP pro tohle má dost nebezpečné řešení, na tři sekundy podržte reset na zadní straně NASU. Ozve se pípnutí a heslo je zpět na výše uvedené výchozí hodnotě. 

Naštěstí je možné tuhle nepříliš bezpečnou možnost zakázat. V Control Panel -> System -> Hardware -> General je hned nahoře Enable configuration reset switch

Další tipy pro QNAP

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky