TIP#2216: Jaký antivirus pro QNAP NAS? A jak funguje McAffee Antivirus pro QNAP

QNAP NAS obsahuje přímo antivirovou kontrolu s pomocí ClamAV, takže teoreticky nepotřebujete nic dalšího. Zcela určitě si z App Center aktivujte Security Counselor a Malware Remover. Budete tak mít základní antivirovou kontrolu právě přes ClamAV.

Jediné další co je dostupné přímo v App Center je McAffee Antivirus. Bbudete-li chtít používat, tak je nutné koupit licenci za 25 USD na rok, na začátek můžete využít trial na 30 dní. 

Těžko posoudit kvalitu McAfee Antivirus na QNAP, ale rozhraní je spartánské, probíhající scan ukazuje jenom procenta (běžně skákající kamsi a pak opět k nule), ale nevíte “co” dělá ani “kde” dělá. Paradoxem je, že aktualizace definic nemá automatickou kontrolu, musíte si změnit nastavení. Jak aktuální či neaktuální virové definice máte, se dozvíte jen v přehledu (viz obrázek), ale na místě aktualizace nikoliv. 

Problém je i s ukládáním informací o minulých kontrolách, je přednastavena neexistující složka a opět si to musíte nastavit ručně. Možnost se dívat v průběhu je jen pohledem do logu, textového souboru. Tomu navíc McAfee navíc zmateně říká „předchozí scan log“ ačkoliv jde o aktuální.

Rychle tam navíc zjistíte, že některé soubory označí jako „not scanned“ a doprovodí pouze číslem chyba (viz err:3 či err:3 výše). Co to znamená se nedozvíte. Mimochodem Err:3 většinou bývá u zaheslovaných souborů či archivů.

Scan si každopádně můžete pustit až poté, co si aktivujete 30 denní zkušební verzi. Dozvíte se o tom ale vlastně jen v upozorněních. Stejně tak jako je tam vidět chybně přednastavená složka (místo) pro archivaci reportů.

Pár dalších postřehů k McAfee

  • pokud používáte Snapshoty (tedy něco jako ~/mnt/snapshot/), tak si je případně vyjměte z kontroly, neudělá to automaticky
  • vyplatí se vypnout i celý Plex nebo alespoň knihovnu kde si ukládá náhledy a podobné věci
  • je sice možné McAfee nastavit aby kontroloval i „systémové“ soubory, ale budete mít log plný stížností, že k nim nemá přístup
  • vyjmout něco z kontrol není ale vůbec snadné, rozhraní je zmatené, takže nejlepší řešení je spíš si vytvořit postupně více „scan“ úloh, které budou řešit jen určité věcí
  • výchozí nastavení je při nalezení problému jen dát vědět, můžete přepnout na „dát do karantény“ nebo „smazat“ (nejménš vhodné).
  • tradičně pozor, pro „dát vědět“ je nutné si nakonfigurovat abyste dostávali jinak než jenom v upozorněních na NASu
  • výsledek kontroly zůstane v textovém nepřehledném souboru, sice vám řekne, že (například) našel 45 souborů, ale musíte si to dohledat v logu
  • je možné nastavit spouštěný kontrol po aktualizaci definic

Smysl Antivirus pro NAS je v kontrole souborů na NAS uložených, pokud neprobíhá v reálném čase, tak u rozsáhlých úložišť počítejte se velmi dlouhou dobou kontrol (v mém případě 2.44 TB trvalo 26 hodin).

Kontroly (scan) je nutné si naplánovat a můžete samozřejmě nastavit různorodé kontroly na různými druhy dat. McAffee Antivirus nicméně umožňuje aktivovat Real-time scan a bude se tak kontrolovat to co se na NASu děje – nezapomeňte ale, že má vlastní nastavení, což po aktiva nejde

Existuje i ale pár dalších možnosti: 

Možné řešení je i takové, že soubory na NASu necháte kontrolovat z počítače připojeného přes síť.

Další tipy pro QNAP