TIP#2200: Pomalý iPad či iPhone? Pomůže smazání (factory reset) a obnovení nebo nová instalace?

Mám původní iPad z roku 2017 a poslední dva roky se na něm výrazně projevuje pomalost. Zpomalené reakce, prohlížeč citelně zpomalený. Zásadně je to vidět i v porovnání s novým tabletem, byť je to trochu nefér srovnání. Nový má M1 a prostě musí být svižnější. 

Otázka ale je, může za zpomalením být to, že od roku 2017 nebyl nikdy přeinstalován? Nový tablet v užívání je dobrý důvod k tomu to se starým zkusit. 

Možné jsou dvě cesty – “reset” s obnovením všeho co tam bylo a “reset” se zcela novou instalací. 

Pro testování rychlosti se dá použít třeba GeekBench 5 – měří rychlost hardware a také rychlost výpočetní. Plus pochopitelně subjektivní dojem, který se ale těžko dá něčím doložit. 

Původní stav
single/multi core
Po obnoveníPo čisté instalaciM1 model 2022
CPU Benchmark460/966554/1019554/10111 705/7 237
Compute Benchmark2 4542 5382 52821 616

Pro porovnání přidám i výsledek pro nový M1 model z tohoto roku. Je nutné brát v úvahu, že je to srovnání  2 jádra A9 vs. 8 jader M1, 1.80 GHz VS. 3.20 GHz a jsou tam i další významné rozdíly.

“Reset” iPadu či iPhone najdete v Nastavení/Settings -> General/Obecné -> Obnovit/Reset. V novějších iOS/iPad OS v Přenést nebo resetovat/Transfer or Reset.  Popsané to ostatně je v Jak vymazat iPhone a iPad? byť tam není ona nově zmíněná podoba. 

Reset s obnovením (volba Resetovat -> Vymazat všechna data) bude vyžadovat abyste měli zálohu v iCloudu (nebo v počítači), případně ji před reset prostě můžete vyvolat, respektive dojde k automatickému vyvolání (může se lišit podle verze iPad OS). Reset bez obnovení už ne, ale budete (v obou případech) potřebovat připojení k Internetu. 

Poznámka: V průběhu celého testu byl iPad na napájení, připojený ke stejné Wi-Fi. 

Reset s obnovením

Reset je snadný, zadáte Apple ID, iPad se restartuje, ukáže jablíčko, všechno důsledně promaže. Pak už si můžete vybrat jestli půjde o obnovení ze zálohy nebo o nové nastavení. V rámci tohoto testu po prvním resetu došlo k obnovení. S pomocí přiložení iPhone, poněkud to urychlí nastavení, nepřidány karty, aktivován obojí sběr informací a aplikacích a poté provedeno obnovení z čerstvé zálohy. Což, mimochodem, je záležitost na pár hodin.  

Obnovení znamená stažení aplikací z App Store. Dejte tomu tak hodinu až dvě

Ze zvědavosti jsem GeekBench 5 pustil i v době obnovování – výsledek 463/767 a 2444. Ale do výše uvedené tabulky zamířila až čísla po dokončeném obnovení aplikací.  Ten ma mírně lepší výsledky než původní měření. 

Po druhém reset došlo k novému nastavení, jediné co pak nový iPad měl byla přidaná GeekBench 5 aplikace, nic dalšího nastaveno nebylo. 

Subjektivně je iPad svižnější, ale to je problém subjektivity. Navíc v něm není “spuštěna” ta záplava aplikací a další kupa věcí, kterou Apple nechává existovat. Nemusí tam být ani nic co historicky začalo dělat potíže – a nezmizí po “restartu”, protože něco takového Apple taky v zásadě nedělá. 

Reset a čistý iPad

Snadné a rychlé, po resetu nevyberete obnovení, přihlásíte se s Apple ID, odsouhlasíte, že tento iPad má být nový a nic se nemá odnikud přebrat. A pak už jen chvíli počkat, než se stáhne pár aktualizovaných aplikací, přidat GeekBench 5 a můžete otestovat. 

Zjistíte, že ve výsledcích testu není žádný zásadní rozdíl oproti varianty s plným obnovením. A také to, že  jednotlivé testy mají občas rozptyl hodnot, takže výše uvedenou tabulku berte orientačně. Nebo ještě lépe, jako důkaz toho, že reset skutečně nijak výrazně nezrychlí iPad z pohledu výkonnostních testů. 

Subjektivě je to svižnější než ten původní, před resetem. Ale tady platí poznámka u “svižnosti” u předchozí varianty.

Závěr

Pokud vás trápí iPad (či iPhone) pomalostí tak můžete zkusit reset  –  můžete ten s obnovením, protože nepřijdete prakticky o nic (jen to zabere pár hodin času). Ale ten s čistým iPadem po resetu je lepší v tom, že můžete nainstalovat postupně opravdu jenom to co používáte

Výrazné zrychlení iPadu se asi neobjeví, tedy rozhodně ne takové, který by změřil výše uvedený software, ale subjektivně budete mít iPad (platí i pro iPhone) rychlejší.

Otázka samozřejmě je, jak dlouho to vydrží – zda postupně spuštění a používání všech aplikací nepovede k výchozímu stavu. 

TIP: Další tipy a triky pro iPad a iPhone najdete v  Jak na iPhone/iPad