@365tipu

TIP#2146: Jak Safari na MAC OS zamezit automatickému rozbalování stažených ZIP souborů

Rozhodnutí Apple, že kliknutí (otevření) ZIP souboru se postará o rozbalení aniž by si toho byl uživatel vědom je pekelná záležitost. Po určité době vede k zaplnění disku rozbalenými ZIP soubory aniž by to uživatel vůbec tušil. 

Ještě horší je to, že když ZIP stáhnete v Safari, tak se na konci stahování také automaticky rozbalí. Aby toho nebylo málo, tak původní ZIP smaže, takže pokud jste chtěli něco stáhnout a poté někomu poslat nebo někam uložit, tak máte smůlu. 

Vyhnout se tomu lze tak, že Safari nebudete používat a zvolíte si jiný prohlížeč (Chrome, Firefox). Nebo si toto poněkud nesmyslné chování můžete vypnout.

Spusťte Safari a jděte do Safari -> Předvolby/Preferences -> Obecné/General. Tam najdete úplně dole volbu Bezpečné soubory po stažení otvírat/Open “safe” files after downloading.  Deaktivujte ji.

ZIP soubory se při stažení dají do složky Stahování/Downloads a otevřít či jinak využít je můžete ručně. 

Změna v nastavení se bude týkat nejenom ZIP souborů – přestanou se vám otevírat i stahované obrázky, zvuky, PDF či textové dokumenty. Bohužel to není možné nastavit “pouze” pro ZIP soubory.

Další tipy pro Safari

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky