@365tipu

TIP#2103: Proč na webu, e-mailu (a tiskových zprávách) nezarovnávat vpravo ani do bloku

Jeden z těch podivných nápadů, se kterým se často setkáte právě u tiskových zpráv. Odstavce (pokud už tam tedy vůbec jsou) jsou zarovnány zleva i zprava. Vzniká cosi, co je na displejích obtížně čitelné, velmi rychle se v tom ztratíte. Bez ohledu na to, jestli je to displej mobilu nebo počítače.

Zarovnání do bloku (tedy z obou stran) vzniklo kdysi hlavně v novinách a knihách. A vždy bylo charakteristické pro úzké sloupce a nevhodností pro sloupce široké.  Ale hlavně bylo umožněno tím, že šlo o sazbu kde výsledek byl předložen v neměnné podobě. Na webu, na počítačích, tomu tak není – výsledek je proměnlivý. Ovlivní ho použité písmo, změna velikosti písma, operační systémy.

Na webu je to doprovázené také tím, že je nutné mezi slova doplňovat mezery a dochází tak k vytváření nerovnoměrných prostorů uvnitř odstavů. Dobře je to popsáno například v Justify text with HTML/CSS? Don’t do it! Včetně vizuálních animovaných ukázek.  Ale velmi dobře k vidění i na předchozím obrázku.

Závěr je tedy jasný. Na webu, e-mailu, v dokumentech nezarovnávejte do bloku (z obou stran). Opravdu ne.

TIP: O zarovnávání z obou stran je řeči na Nadpisy, odrážky, odstavce? Ne, to není vhodné libovolně míchat, má to smysl a také v Jak správně na texty na Internetu, aby byly lépe čitelné a pochopitelné?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky