@365tipu

TIP#2099: Co je to Crossover (křížený) Ethernet kabel a čím se liší od klasického 

Crossover kabel je křížený kabel, jak anglický název napovídá. Vodiče v něm se “kříží” tak, aby ho bylo možné použít pro přímo spojení dvou zařízení. Klasicky Ethernet kabel má tedy jiné (“přímé”) zapojení a slouží pro připojení zařízení k routerům/hubům.

Většinou se budete setkávat s klasickými (přímými) kabely, ale o existenci křížových byste vědět měli. A pokud nějaký máte, tak si ho velmi dobře označit, abyste se nedivili, proč vám něco nefunguje. Mělo by to sice být poznat podle nápisu Crossover na kabelu, případně podle “překřízení” vodičů přímo v konektoru, ale nikdy nevíte. 

TIP: Crossover kabel můžete nahradit použitím hubu/routeru a dvou klasických kabelů. 

Budete-li chtít Crossover kabel kupovat, může to být trochu komplikované, špatně se hledají ani jich nebývá tolik, jako klasických – na Alze například Datacom CAT5E UTP křížený (cross) 1m (existuje v různých délkách, 1 m až 20 m). Crossover se dá většinou poznat podle použití křížený nebo cross v popisu. 

Dobré vědět je, že moderní karty (mělo by platit s jistotou od Gbitových karet) by měly mít funkčnost Auto-MDIX (Medium-dependent interface crossover) a křížové kabely pro přímé propojení nepotřebují, poznají to a přizpůsobí se (a stačí alespoň jedna strana, druhý to umět nemusí). Můžete to každopádně vyzkoušet, použitím přímého kabelu pro propojení se nic špatného stát nemůže.

Další tipy týkající se Ethernetu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky