Aktualizovat samotný WordPress (váš vlastní, toto neplatí pro weby na WordPress.com) a samozřejmě i pluginy či šablony je velmi důležité v okamžiku, kdy se objeví nějaká bezpečnostní chyba a vašem webu tak může hrozit napadení. Mimo to je to důležité pro případnou opravu chyb, které se objevily v poslední aktualizaci a také pro nové funkce, které může nová funkce přinést.
Ručně
Aktualizaci můžete dělat ručně, tedy kdykoliv je to třeba tak jít na váš web, kliknout na Nástěnka -> Aktualizace a tam zjistit co je třeba aktualizovat a udělat to. Můžete to dělat i z přehledu pluginů či šablon, ale tam to nejde udělat hromadně v okamžiku více dostupných aktualizací.
O tom, že je dostupná nějaká aktualizace, se dozvíte tím, že u Aktualizace svítí červené číslo.
Dobré je to v tom, že nad vším máte kontrolu, před aktualizací si můžete udělat zálohu a po aktualizaci můžete ověřit zda vše funguje správně
Nevýhoda může být v okamžiku, kdy webů máte hodně a objeví se nějaká vážná bezpečnostní chyba a hrozí, že když ji necháte aktivní, tak dojde k napadení. Nebo když na to prostě nemáte čas, jste offline, na dovolené a podobně.
TIP: Chcete-li mít jistotu, že žádné dostupné aktualizace nepřehlédnete, tak si přidejte WP Updates Notifier. Můžete dostávat e-mailem upozornění kdykoliv je nějaká aktualizace připravená k instalaci.
Jedna užitečný věc pro více čekajících aktualizací pluginů – nezaškrtněte „vše“, aktualizujte jednu po druhé. Lépe tak odhalíte případný problém způsobený jedním z pluginů.
Automaticky
Můžete je nechat dělat automaticky a váš WordPress aktualizaci spustí v okamžiku, kdy nová verze dorazí. Jde to nastavit odděleně pro jednotlivé součástí.
“Jádro”, tedy samotný WordPress můžete nechat aktualizovat automaticky nebo to dělat ručně, ale je tu jedna výjimka – některé aktualizace se vám mohou provést automaticky samy, pokud jde o “malou” aktualizaci (to bývají zpravidla ty co mění třetí číslo v čísle verze). Ty “velké” se automaticky instalovat nebudou nikdy.
Riziko automatické aktualizace jádra je, že při něm občas dochází ke změnám v databázi a pokud byste se potřebovali vrátit zpět, tak jedině obnovou ze zálohy. Nové “jádro” může také přinést problémy se “starými” pluginy či šablonou a automaticky aktualizovaný web se vám může “rozbít” v nejméně vhodnou chvíli.
Na druhou stranu, lepší mít chvíli nefunkční WordPress, než ho mít kompletně hacknutý. Takže chcete-li doporučení, tak nevypínejte automatické aktualizace WordPressu jako takového.
Potřebujete-li z nějakého důvod zakázat automatické aktualizace WordPressu, tak to můžete udělat ve wp-config.php přidáním
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );
Chcete-li mít více kontroly nad aktualizacemi, pořiďte si Easy Updates Manager.
Automatická aktualizace pluginů není tak důležitá jako u jádra, ale i tady mohou nové verze opravovat vážné bezpečnostní chyby. Jenže stejně tak nové verze mohou přinést nějakou novou chybu. U pluginů je jednodušší se “vrátit zpět”, tedy za předpokladu že máte zálohu pluginů před aktualizací, nebo víte jak získat předchozí verzi. Což není nijak složité, na WordPress.org stačí najít plugin, v pravém sloupci rozkliknout Advanced view a dole najdete Previous version

Automatická aktualizace šablony je na tom podobně jako když jde o pluginy, byť rozbít toho může víc, ale opět je zde třeba zvážit zda jde o opravu bezpečnostní chyby (tam rozhodně nečekat). Případné vrácení je také poměrně snadné.
Vynechali jsme ještě automatickou aktualizaci Překladů – tu můžete zpravidla nechat aktivní, tam se maximálně může “rozbít” jenom to, že někdo zanese nevhodný překlad.
DOPORUČENÉ NASTAVENÍ: Ponechat automatickou instalaci u nízkých verzí jádra, vypnout automatickou aktualizaci pluginů a šablony.
Jak se dozvědět o automatické aktualizaci
Dozvíte se, že došlo k automatické aktualizaci? To je dost důležitá otázka, protože po aktualizací (čehokoliv) byste se měli podívat, jestli web stále funguje a vypadá jak má. Odpověď je, že víš WordPress vám upozornění pošle, za předpokladu, že máte správně e-mailovou adresu.
Můžete přidat Manage Notification E-mails pro nastavení jaké e-maily o provedených aktualizacích budete či nebudete dostávat. Případně využijte velmi užitečný plugin WP Mail SMTP, kde je možné taktéž nastavovat co se posílá.
POZNÁMKA: Výše popsané neplatí pro weby na WordPress.com, tam jsou aktualizace automatické a nemáte nad nimi kontrolu. A nemusí to platit pro některé „managed hosting“ weby, kde to také dělá provozovatel.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…