Jedno z důležitých pravidel pro weby na WordPressu? Nenechávejte na webu zbytečné pluginy. Nejen že nenechávejte aktivní, ale nenechávejte je tam vůbec.
Pluginy ve WordPressu vždy přinášejí několik základních komplikací a rizik.
Bezpečnost
Bezpečnostní komplikace v případě, že plugin bude mít nějakou bezpečnostní chybu. Řešitelné tím, že pluginy budete aktualizovat. Ale také tím, že že na webu nebudete nechávat pluginy, které nepotřebujete.
Nestačí deaktivace – takovýto plugin stále na webu je a je možné do “do něj” dostat. Je skutečně nutné nepotřebné pluginy kompletně odstranit (což jde udělat poté, co je deaktivujete).
Pokud máte nějaký plugin co potřebujete “čas od času” tak vám nic nebrání si ho pořídit znovu podle potřeby (samozřejmě s výjimkou toho, že předmětný plugin má nějakou komplikovanější konfiguraci/nastavení).
Samotná aktualizace pluginů může znamenat také riziko v okamžiku, kdy nová verze obsahuje chybu, nebo není kompatibilní s něčím co na webu máte (zpravidla další pluginy, ale může to být i verze vašeho WordPressu). Před aktualizací by mělo dojít k záloze, ale toto je jedna z věcí, které asi budete často porušovat.
Výkon
Zátěž serveru u pluginů, které se registrují do procesu zpracovávání požadavků, do cronu pro automatické spouštění a podobně.
Věc co se poměrně obtížně pozná, pokud se nevydáte zkoumat přímo kód pluginu, ale ve většině případů platí, že řada pluginů se “někam” registruje a “nějak” ovlivňuje chod webu.
Nepotřebné pluginy pak znamenají zbytečnou zátěž, zbytečné prodlouží doby zpracováhí požadavků – může jít o ukládání či opravy článků (či jiných dat), ale také o “odbavení” požadavků na obsah na vašem webu – tam může každá úspora času a procesoru být prospěšná.
POZNÁMKA: Na WordPress.com nic z popsaného řešit nebudete, jedině snad v nejdražší variantě. V méně nákladných nelze pluginy instalovat a nebudete mít tak co řešit.
Jak na to v praxi
Osobně mám určitou “základní” sadu pluginů (popsanou víceméně v Nepostradatelné pluginy pro WordPress), kterou nahrávám na “každý” WordPress web. Už v průběhu nahrávání (instalace) ale řeším, jestli je daný plugin skutečně třeba. Některé pluginy mají navíc “alternativy” a je možné vybrat tu “lepší” (méně náročnou, nebo nevybavenou tolika věcmi).
V průběhu “ladění” nového či migrování webu pak ještě často dojde k úpravě toho, které pluginy zůstanou, které budou přidány (zejména pro widgety a bloky).
Při hledání problémů u nestíhajícího webu jsou to právě pluginy, které se vyplatí deaktivovat (odstraní se tím jejich “zapojení” do procesů) nebo řešit změny jejich nastavení.
Bohužel WordPress vám pneumožní nějak rozumně a snadno sledovat “zátěž” způsobenou jednotlivými pluginy – je na vás abyste dokázali předvídat a analyzovat.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…