@365tipu

TIP#2034: Jak vymazat obsah a nastavení počítače/notebooku s Mac OS? Tovární nastavení pro Mac

Apple dlouho v Mac OS neumožňovala jednoduše “reset”, tedy něco čemu se na mobilních zařízeních říká “uvést do továrního nastavení” a ve Windows to už chvíli je možné přes Reset This PC (Windows 8, 10 a 11).  

Nově to ale možné je od Monterey a podmínkou je buď Mac OS s M1 nebo novější Mac/MacBook s T2 čipem. “Factory reset” najdete v Předvolby Systému/System Preferences v menu Předvolby systému jako Smazat data a nastavení/Erase All Content and Settings…

Funguje to tak, že zachová systémový svazek a zformátuje datový svazek (včetně likvidaci šifrovacích klíčů pro znemožnění obnovení obsahu) – staví na změnách, které přinesla Catalina. Má ale komplikace v tom, že nefunguje pro disky co mají více oblastí. 

TIP: Jak udělat factory reset pro iPhone/iPad najdete v Jak vymazat iPhone a iPad?

Spuštění factory reset nemusí předcházet nic, nemusíte se odhlašovat (zařídí to) ani deaktivovat Find my (zařídí to také). Na případnou potřebu zálohy vás to také upozorní. 

Výsledkem pak bude čistý počítač s Mac OS – ve stavu kdy ho můžete prodat (byť tady byste měli ještě resetnout NVRAM) nebo znovu zprovoznit. 

Před Mac OS Monterey (nebo pro počítače bez T2 čipu) bylo možné vymazání obsahu disk s mírně komplikovanějším postupem (viz níže), kterému by mělo ideálně předcházet ještě minimálně odhlášení z iCloudu a deaktivace Find My:

  • restartujete počítač 
  • v průběhu spouštění podržte command+R do doby objevení se loga Apple
  • objeví se Recovery Mode 
  • vyberte Disk Utility a tam Macintosh HD disk
  • Zvolte Erase a vyberte macOS Extended (Journaled) formát
  • po opuštění Disk  Utility se objeví dotaz zda chcete reinstalovat mac OS

Nová možnost od Mac OS Monterey nevyžaduje reinstalaci, systém zůstává zachován v použitelné podobě.  A postará se i o potřebné související věci, které byste jinak museli udělat ručně)

TIP: Další tipy a triky pro Mac/MacBook najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky