@365tipu

TIP#1850: Co znamená zkratka HID

S HID se setkáte nejčastěji ve Windows v přehledu zařízení (Správce zařízení) – jedna z tamních kategorií se jmenuje Zařízení standardu HID/Human Interface Devices (a tedy HID).

Vypadá to trochu tajuplně, ale je to velmi prosté – je to cokoliv co slouží k ovládání počítače člověkem (nebo lépe a správněji řečeno jakékoliv rozhraní určené pro lidi). Nejčastěji tedy myš či klávesnice, trackpad, trackball, joystick, kamera, herní ovladač, audio zařízení, zdravotní zařízení. Ale může to být třeba i telefon či běžecký pás.

HID (coby komunikační protokol) vzniklo před lety jako cesta jak umožnit u různých počítačů i operačních systémů používat hardware bez nutnosti mít specifické ovladače. Univerzální standard HID se postará o to, že vaší USB klávesnici rozumí jak vaše Windows, tak váš Mac.

Jedna nevýhoda na kterou ve Windows narazíte je, že v přehledu zařízení se pod různými HID budou skrývat různé věci a vy nebudete vědět jaké.  Některé budou připojené přes USB, jiné mohou být připojeny přes Bluetooth.

V Správci zařízení některé budou identifikovatelné v názvu (třeba jako „Logitech Gaming Virtual Keyboard„) ale to bude spíš výjimka. Nic víc se zpravidla nedozvíte, byť můžete zkusit projít Vlastnosti, ale tam také velmi málokdy jsou nějaké konkrétní informace. Je navíc velmi pravděpodobné, že tam bude vícero zařízení, co už v systému dávno nemáte.

Do Správce zařízení se ve Windows dostanete přes pravý klik na Start tlačítko. Správce zařízení najdete přímo tam jako jednu položku.

PS: Další zkratky a termíny najdete v ‣ Jazykovém koutku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky