TIP#1753: Jak funguje Photo Stream (Můj fotostream) na iPhone/iPadu a Mac počítači

V předchozím tipu je vysvětleno jak fungují Fotky na iCloud (iCloud Photos) a musíme se vrátit ještě k jedné podobné funkčnosti – fotostreamu.

Fotostream (Photostream) můžete brát jako takovou odlehčenou variantu Fotek na iCloudu – všechno co vyfotíte (dáte do Fotek) na nějakém zařízení se uschová na 30  dní do cloudu u Apple – ne do iCloudu (takže nemusíte řešit placení), ale do k tomu určeného (dalšího) úložiště My Photo Stream/Můj fotostream (bude vidět v aplikaci pro Fotky jako album).

Tohle řešení se hodí pokud nechcete platit za větší iCloud a stále chcete, aby všechny vaše fotky (po určitou dobu) byly dostupné na více zařízení. Včetně synchronizace přes iCloud pro Windows – protože i tam je fotostream možné aktivovat.

Vedle omezení na 30 dní je tam ještě pár dalších omezení (z kterých tak nějak plyne, že to vlastně není žádná výhra)

  •  nemůže to být více jak 1000 fotografií.
  • nejsou podporovány Live fotky
  • není podporováno HEIF/HEVC
  • synchronizace jen přes Wi-Fi
  • plné rozlišení jen na Macu, na mobilních zařízení se optimalizuje

Můj fotostream se ale hodí ještě pro jednu další věc – můžete ho snadno streamovat na Apple TV. Takže určitým způsobem určitě neuškodí mít aktivní jak iCloud Fotky, tak fotostream. Pokud ale něco takového nepotřebujete a používáte Fotky na iCloudu tak Fotostream můžete vypnout.

Jak je vidět na obrázku výše, Fotostream je možné zapnout či vypnout bez ohledu na to, zda schováváte fotky do iCloudu. Zapnuté můžete mít oboje, stejně jako můžete mít na některém ze zařízení aktívní třeba jenom Fotostream.

Pozor, pokud vypnete Fotostream, tak dojde k smazání fotek z alba Můj fotostream na zařízení, kde to vypínáte. Stejně tak pokud se odhlásíte z iCloudu. Nesmažou se z alba na jiných zařízení.

TIP: Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba

Na Mac OS je Můj fotostream dostupný v aplikaci Fotky/Photos jako album Můj fotostream/My Photostream. Pokud ho tam nevidíte, tak nezoufejte, tohle je prostě Apple. Na screenshotu nahoře by totiž měla být dostupná možnost zapnout/vypnout Fotostream/Photostream. Přesto tam není a ani po dlouhém hledání jsem nepřišel na to, proč tomu tak je – jedno z vysvětlení říká, že od Mac OS Catalina je Fotostream odtraněn – což by odpovídalo situaci na obrázku výše.

Vypnutí a zapnutí Fotostreamu na iPhone ani iPadu nepomůže. Nepomůže ani po vypnutí a zapnutí sestřelit Foto/Photos (jak radí Apple ve vlastní nápovědě). Celé je to natolik zmatené, že na iPhone ani iPadu není vidět album pro Fotostream.

Není to navíc ani tím, že by to bylo čerstvé vytvořené Apple ID (to nemá Fotostream dostupné, další omezení).

Co to ale může vysvětlovat je to, že (podle některých zdrojů) se Můj Fotostream (jako složka) neukazuje, pokud máte aktivní iCloud Fotky. Určitým způsobem je to logické – synchronizované fotky totiž vidíte přímo. Vypnutí/zapnutí Fotostreamu pak jen ovlivní dostupnost fotek pro zařízení které nemá aktivní synchronizaci fotek do iCloudu.

TIP: V Tipy a triky pro Apple iOS a v  Jak na Mac OS jak na Mac OS najdete množství dalších tipů a triků.