TIP#1676: Jak na iPhone či iPadu vytvořit ZIP soubor

V tipu o tom jak otevřít ZIP souboru na iOSu se ukázalo, že se objevuje klasický přístup Apple v podobě komplikování těch nejjednodušších věcí. Od iOS 11 se to sice zlepšilo (v Soubory/Files) a je přímá podpora, ale absence skutečného souborového systému z jednoduchých úkonů dělá stále složité postupy. A ještě složitější to je pokud potřebujete ZIP soubor vytvořit.

Soubory/Files (od iOS 11) umí vytvořit ZIP soubor – narážet ale budete na to, že je nejprve nutné obsah ZIP souboru připravit a poté vytvořit ZIP soubor. Neznámo proč Apple neumí přímo pracovat se ZIP soubory – u již  existujícího ZIP souboru není možné nijak měnit obsah – nelze přidat další soubory, nelze soubory odebrat.

Nejrychlejší bude, když si vytvoříte složku a do té zkopírujte soubory, které chcete umístit v ZIPu. Pokud se všechny nacházejí na jednom místě, můžete tento krok přeskočit – pokud ne, je to nutné. iOS neumí vybírat soubory ve více složkách (což neumí ani jiné operační systémy), proto je musíte dostat do jednoho společného místa.

Při shromažďování si klasicky dejte pozor, ať jsou to kopie (nepřesouvejte) a ať si je nedáváte do iCloudu. Došlo by k zbytečné synchronizaci i zabrání místa.

Poté vyberte (Select/Vybrat) v horním pravém rohu všechny soubory, které chcete uložit do ZIP souboru. Jakmile je máte vybrané zvolte More Options/Další vpravo dole (kroužek s třemi tečkami na iPhone, Další text na iPadu) – objeví se menu kde vyberete Compress/Komprimovat – získáte soubor Archive.zip.

Ten můžete přejmenovat (ne, na jméno se vás to prostě nezeptá, ani to nevezme z názvu složky, pouze pokud ZIPujete jeden soubor tak ten se bude jmenovat stejně) – podržte na ikoně prst a v menu najdete Rename/Přejmenovat.

Dejte pozor na vytváření ZIPu v rámci složek co se synchronizují do iCloudu – po vytvoření se iOS/iPadOS bude snažit zip soubor chtít odeslat do iCloudu a možná o to vůbec nestojíte.  Co navíc, pokud na Archive.org kliknete, tak se okamžitě znovu rozbalí, vytvoří složku s další kopií souborů uvnitř a ta se začne také synchronizovat do iCloudu.

Vytvořený archivní soubor můžete klasicky zpracovat jako kterýkoliv jiný soubor – přejmenovat, smazat, přesunout, oštítkovat, rozbalit atd – další operace ale opět jen přes sdílecí dialog. Poslat e-mailem, chatovací aplikací, atd.

PS: Pokud budete chtít vytvářet ZIP soubor s fotografiemi? Další komplikace. Řešení najdete v Jak na iPhone či iPadu vytvořit ZIP s fotografiemi

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu dalších tipů a triků pro iPhone, iPad i Apple Watch