TIP#1545: Proč se mi někdy obrazovka na iPhone zmenší na polovinu? Užitečná pomůcka, kterou můžete vypnout

Zcela určitě se vám to na iPhone stalo. Při ovládání aplikace se vám náhle zmenšila na spodní polovinu obrazovky aniž byste tušili, čím jste to způsobil a  k čemu je to vlastně dobré. Záhada má přitom název – Reachability/Dosah (Apple tomu také říká Reach the top) a jde o jednu z pomůcek pro usnadnění ovládaní – aplikace stažená „na půl žerdi“ umožní dosáhnout i do její horní části při ovládání jednou rukou/palcem.

20200206_072405000_iOS.png

Od iPhone X výše se aktivuje přes swipe ve spodní části displeje (směrem dolů a začněte někde v polovině ikonek docku). Pokud vám to moc nejde, tak zkuste rychle swipe nahoru a dolů na spodní hraně displeje. U modelů s Home tlačítkem se Reachability dá vyvolat dvojitým stiskem. Fungovat to pochopitelně bude jenom pokud držíte telefon na výšku.

Nastavení hledejte v Settings/Nastavení -> Accesibility/Zpřístupnění -> Touch/Dotyk. Najdete tam přímo Reachability/Dosah a můžete vypnout, pokud vás to příliš irituje a nemáte pro to využití. Ve starších verzích iOSu je to v Settings -> General -> Accesibility.

Reachablity nemá nic společného s multitaskingem ani s možností mít dvě aplikace na obrazovce  (iPad a omezeně pro větší modely iPhone, tedy Pro, Max či Plus).

Není funkční na všech modelech iPhone (iPhone 6s/6s+, 7/7+, 8/8+, X/Xs/Xr/XsMax, 11/11 Pro/11 Pro Max) a na iPadu nic takového nefunguje.

Až to budete v praxi zkoušet, tak nejspíš zjistíte, že jednou rukou to bez tlačítka moc dobře aktivovat nejde (levou velmi těžko) a má to i další zádrhel. Nezůstává to stažené, po kliknutí na něco se vše vrací zpět. Hodí se to tedy jen pro jednorázové zpřístupnění něčeho v horní části appky.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje kupu dalších tipů a triků pro iPhone, iPad a Apple Watch