@365tipu

TIP#1092: Co dělat s roztřepeným nabíjecím (USB) kabelem? Dá se tomu nějak zabránit?

Nesmějte se, roztřepené, izolace zbavené a jinak poškozené kabely jsou běžná záležitost. Každý USB (ale i jiný více používaný) kabel se po určité době dostane do tohoto stavu. Guma/plast prostě ztrácí pružnost, dráty se perou v pružnosti s gumou, ohýbání při zasouvání či položení způsobí nalomení a trhliny. Po určité době to prostě počká každý kabel.

První co byste měli vědět je to, že napětí a proud v USB (a tomu podobných) kabelech není nijak životu nebezpečné. Je vlastně tak na úrovni toho co se dalo kdysi dělat s plochou baterií – pro zábavu se na její kontakt pokládat jazyk (můžete zkusit, totéž jde dělat i s klasickou 9 V baterií). Prostě to štípne, zabrní, ale nic zásadního se stát nemůže. Při dotyku prsty nečekejte ani to.

To druhé, možná podstatnější, je to, že poškozené konce kabelů mohou znamenat zhoršení kvality a tím i přenosů a vodivosti – což může znamenat, že poškozené kabely budou hůře nabíjet. V tom krajním případě nakonec některý z vodičů přestane vést zcela a tím kabel tak jako tak  poputuje do koše.

Pokud se tedy ptáte co dělat s poškozenými kabely? Nejlépe je vyhodit a pořídit si nové. Nechce-li se vám je vyhazovat (a stále fungují), tak je zkuste dát někam, kde budou zapojeny trvale, nebudou namáhány a nebude s nimi manipulováno.

Můžete nějak zabránit poškození? Můžete se chovat šetrně, ale používání znamená opotřebení. Můžete kupovat dražší/kvalitnější kabely, budou mít přeci jen delší životnost. Můžete na konce nasazovat pružinky z tužek, možná se dokonce nějaká taková udělátka prodávají. Po poškození můžete konec zkusit omotat nějakou páskou, na určitou dobu to životnost prodlouží. Nakonec ale stejně přijde výše zmíněné řešení – nový kabel.

TIP: Opotřebovávají se už jenom tím, jak leží na stole, nebo jak je nosíte v brašně s notebookem. Nejméně se opotřebovávají, pokud je necháte viset – stále tam ale bude hrát roli postupné puchření materiálu. Mechanické opotřebování a namáhání je ale tak jako tak největším nepřítelem.

Hodit se vám možná bude Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky