TIP#1005: Mohu na Twitteru (při sdílení odkazu) vynechat popisek (text tweetu)?

Pokud jste zvyklí sdílet odkazy na Facebook (ale i Google+), tak víte, že když vložíte odkaz, tak se během sekundy zobrazí „náhled“ odkazu – stáhne se obrázek, titulek a popisek (perex). Vy poté samotný odkaz (URL) z políčka pro příspěvek smažete, protože jinak by tam zbylo něco poněkud nepatřičného. Políčko pro příspěvek můžete použít pro nějaký doprovodný text, ale odkaz ten zůstává připojený v podobě náhledu. Což znamená, že můžete i políčko pro příspěvek nechat prázdné.

Twitter je v tomto ohledu jiný – především, adresu (URL) musíte v samotném textu příspěvku nechat, bez toho to fungovat nebude. Ale co také musíte udělat je, že tam doplníte nějaký text příspěvku. Můžete (ale pozor, ručně) doplnit titulek ze sdíleného odkazu, můžete tam napsat cokoliv vlastního, vysvětlujícího či komentujícího proč to vlastně sdílíte. Můžete připojit i obrázek. Celé se to už řešilo v Jak sdílet odkaz na Twitter? a je to tam ještě trochu podrobněji.

2019-12-22 07_48_33-TweetDeck.png
Bez textu opravdu ne. Proč je dost dobře vidět na prvním z tweetu na obrázku. 

Twitter prostě nepřipojuje odkazy k příspěvku, ani neumí natáhnout z odkazu nějaké informace. Respektive, Twitter to dělá v některých případech a v některých klientech (na Twitter.com ano, v mobilní aplikace ano). Problém je, že moc nevíte co natáhne a zda vůbec něco natáhne a připojí – proto sdílení odkazu na Twitteru musí vést k příspěvku (tweetu) co obsahuje jak nějaký ten popis (který nějak vyjadřuje co že to vlastně sdílíte), tak samotnou adresu (URI).

2018-02-01 07_29_27-Twitter.png
Ta dobrá varianta, náhled připojen (stažen z webu iHned.cz, včetně obrázku). V samotném Tweetu je pak komentář k připojenému odkazu.

Odpověď na dotaz z titulku tedy jednoznačně je, že v žádném případě text tweetu při sdílení odkaz nemůžete vynechat. Musí tam něco být, co vašim sledujícím řekne, proč jste daný odkaz sdíleli.

2018-02-01 07_30_16-TweetDeck.png
Předchozí příklad v podobě bez náhledu. Bez textu by to byla poněkud ztracená příležitost

Nezapomeňte, že Twitter sdílené odkazy přesměrovává skrz vlastní zkracovat (t.co), takže je velmi nežádoucí, abyste na Twitteru používali zkracovače – pro vaše sledující je to nepříjemné v tom, že netuší kam vlastně odkaz vede. Ale o tom už zde je tip Vypněte si zbytečná zkracování odkazů či doplňování sledovacích UTM (a jiných) parametrů

2018-02-01 07_32_57-Uživatel SpaceX na Twitteru_ „T-60 minutes until Falcon 9 launch of GovSat-1. La.png
Náhled Twitter nepřipojil ani na Twitter.com. Podobně jako Facebook si prostě s některými weby nerozumí a neumí nic použitelného stáhnout.

TIP: Zdejší Twitter for dummies je hodně dlouhý a slušný návod pro Twitter. A protože Twitter je hodně atypický a rozdílný, tak se vůbec nebojte se do návodu pořádně začíst.